Η Ισπανία νίκησε άνετα την Αργεντινή με 92-73 και πανηγυρίζει την μαθηματική πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά και πλέον περιμένει να μάθει αν θα είναι 3η ή 4η στην κατάταξη του ομίλου, ώστε να γνωρίζει ποιον θα αντιμετωπίσει στους «8». Χαρακτηριστικό στοιχείο της καλής εμφάνισης της ομάδας του κόουτς Σκαριόλο ήταν οι μόλις 9 ασίστ που μοίρασε η Αργεντινή και η κυριαρχία της ομάδας του στα ριμπάουντ (44-31). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 23 πόντους κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση μετά από καιρό.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του αγώνα ο Μανού Τζινόμπιλι μπήκε «ζεστός» και χάρη σε δύο ασίστ του Λαπροβίτολα και 2/2 δικά του τρίποντα η Αργεντινή έτρεξε ένα σερί 8-0. Το πρώτο καλάθι των Ισπανών μπήκεε στο 8′ με τρίποντο του Μίροτιτς και από εκεί και πέρα άρχισε η ισπανική «καταιγίδα» αφού οι πάικτες του Σκαριόλο έτρεξαν ένα τρομερό σερί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου 25-7 με τον Ρούντι Φερνάντεζ να είναι τρομερός (10π.) και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν. Το δεκάλεπτο τέλειωσε 25-15 με την Ισπανία να έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Στη δεύτερη περίοδο του ματς ο Ναβάρο κράτησε τη διαφορά με προσωπικούς πόντους πάνω από το +10 (29-18), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε και πάλι ο Ρούντι και η διαφορά πήγε στο +16 (41-25) και την Αργεντινή να έχει μοναδικό παίκτη σε καλή μέρα τον ηγέτη της Μανού Τζινόμπιλι (13π.). Το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +13 (48-35), αλλά την Αργεντινή να δείχνει ανήμπορη να γυρίσει το ματς.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η «Φούριας Ρόχας» μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ και με ένα προσωπικό σερί 7-0 του Πάου Γκασόλ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (55-35) και κάπου εκεί το ματς φάνηκε να έχει τελειώσει. Η διαφορά των 20 πόντων διατηρήθηκε με συνεχόμενα καλάθια των δύο ομάδων (62-42), αλλά οι Αργεντίνοι κατάφεραν με πόντους των Καμπάτσο-Λαπροβίτολα να τρέξουν ένα σερί 8-1 και να μειώσουν στους 13 πόντους (63-50) 2:20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Πάντως οι Ισπανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +14 (71-57) και να έχουν ξεκάθαρα το πάνω χέρι για τη νίκη. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και το δκορ να διαμορφώνεται στο 75-62 7′ πριν από τη λήξη. Οι Ισπανοί συνέχιζαν να απαντούν στα καλάθια της Αργεντινής και κρατούσαν διαφορά ασφαλείας 4′ πριν το τέλος (81-66) και ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί. Το ματς τελείωσε με τρίποντο του Ρούντι που έστειλε τη διαφορά στο +20 (86-66) και τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά. Τελικό σκορ 92-73 και η Ισπανία πανηγυρίζει την πρόκριση της στους «8» του Ολυμπιακού τουρνουά.

Αυτοί που διακρίθηκαν για τους νικητές ήταν ο Ρούντι με 23 πόντους (4/5τριπ.) και 7 ριμπάουντ, ο Πάου Γκασόλ που έκανε double-double με 19 πόντους (7/14διπ.) και 13 ριμπάουντ και ο Μίροτιτς με 10 πόντους (1/4τριπ.) και 5 ριμπάουντ. Από την πλευρά της πολύ μέτριας Αργεντινής οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Λαπροβίτολα με 21 πόντους (10/11βλ.) και 4 ασίστ και ο Τζινόμπιλι που σε 19 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 16 πόντους (4/5τριπ.) και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ισπανία(Σκαριόλο): Γκασόλ 19(1), Ρούντι Φερνάντεθ 23(4), Σέρχι Ροντρίγκεθ 5(1), Ναβάρο 6(1), Καλντερόν 6(1), Ρέγες 5, Κλαβέρ, Ερναγκόμεθ 5, Αμπρίνες 2, Γιουλ 10, Μίροτιτς 10(1), Ρούμπιο 2,

Αργεντινή(Χερνάντεζ): Σκόλα 7(1), Τζινόμπιλι 16(4), Καμπάτσο 10(1), Λαπροβίτολα 21(1), Μπρουσίνο 2, Ντελφίνο 1, Ντέλια 2, Νοτσιόνι 6, Ντεκ, Μαϊνόλντι 6(2), Γκαρίνο, Ακούνα 2