Η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ νίκησε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά την Ισπανία με 101-72 και κατέκτησε το 6ο συνεχόμενο χρυσό της μετάλλιο στην ιστορία της και συνολικά το 10ο. Όμως και η Ισπανία παρά την ήττα στο τελικό πανηγυρίζει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της. Το ματς δεν αντέχεται κριτικής, αφού οι παίκτριες του κόουτς Αουριέμα χρειάστηκαν μόνο ένα δεκάλεπτο για να «καθαρίσουν» τον τελικό. Μάλιστα και από τα στατιστικά του αγώνα φαίνεται η διαφορά ποιότητας των δύο αντιπάλων, αφού οι ασίστ ήταν σχεδόνδιπλάσιες για τις ΗΠΑ (29-16) ενώ και στα ριμπάουντ η διαφορά ήταν τεράστια (51-29). Πρωταγωνίστρια των νικητών ήταν η Ταουράσι με 17 πόντους (5/7τριπ.) η οποία μάλιστα με δικούς τους πόντους τέλιεωσε ουσιαστικά τον τελικό.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του τελικού οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και είχαν δώσει βάση μόνο στα αμυντικά του καθήκοντα. Το πρώτο καλάθι του ματς μπήκε στο 2′ με τρίποντο της Μουρ για τις ΗΠΑ (3-0).  Οι Ισπανίδες κατάφεραν να ρίξουν τον ρυθμό πολύ χαμηλά και προηγήθηκαν με 8-7 στο 5′ και 12-10, όμως οι παίκτριες του Αουριέμα έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά 21-17 χάρη στο transition game τους. Πάντως η Ισπανία είχε κύριο εκφραστή στην επίθεση μόνο την Τόρενς με 10 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο οι ΗΠΑ δυσκολεύονταν φανερά να πάρουν μεγάλη διαφορά, αλλά η Ταουράσι με 2/2 τρίποντα «ξεκόλλησε» την ομάδα της και έστειλε τη διαφορά στο +11 (35-24) 5΄πριν το ημίχρονο. Μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε (41-26) στο 17′ με την άμυνα των ΗΠΑ να είναι εξαιρετική. Το ημίχρονο έκλεισε στο +17 (49-32) με τις ΗΠΑ να κρατάνε με το ένα χέρι το χρυσό μετάλλιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΗΠΑ μπήκαν με στόχο να τελειώσουν το ματς κάτι που ουσιαστικά πέτυχαν με το αρχικό σερί 7-2 (56-34) με αιχμές του δόρατος τις Ταουράσι (9π.) και Μουρ (14π). Στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο αγώνας ήταν «παράσταση» για ένα ρόλο με τις Αμερικανίδες να κάνουν ότι θέλουν (66-42 στο 5΄) και τις Ισπανίδες να μην μπορούν να αντιδράσουν. Μάλιστα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 (76-36) με το υπόλοιπο ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε 81-49 με τον νικητή να έχει κριθεί. Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει πλέον (86-53) και οι δύο προπονητές να βάζουν τις παίκτριες με μικρό χρόνο συμμετοχής στη φετινή διοργάνωση. 5′ πριν το τέλος του τελικού η διαφορά ήταν σχεδόν στους 30 πόντους (90-61) με τους πάντες στο γήπεδο να περιμένουν την απονομή των μεταλλίων στις ομάδες. Τελικό σκορ 101-72 με τις ΗΠΑ να πανηγυρίζουν το 6ο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας τους και τις Ισπανίδες να φεύγουν με το ασημένιο μετάλλιο «γράφοντας» και εκείνες ιστορία με το πρώτο μετάλλιο στη δική τους ιστορία.

Πρωταγωνίστριες για τις «χρυσές» Αμερικανίδες ήταν η Ταουράσι με 17 πόντους (5/7τριπ.), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, η Ουόλεν με 17 πόντους (8/13διπ.), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και η Μουρ με 14 πόντους (2/3τριπ.), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την πλευρά της «ασημένιας» Ισπανίας ξεχώρισε η Τόρενς με 18 πόντους (2/4τριπ.), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΗΠΑ(Αουριέμα): Ουόλεν 17, Ογκάστους 6, Μπερντ 3(1), Μουρ 14(2), Μακάτρι 8, Στιούαρτ 11(1), Κάτσινγκς, Ντέλε Ντον 10, Ταουράσι 17(5), Φόουλς 3, Τσαρλς 8, Γκρίνερ 4

Ισπανία(Μοντέλο): Ρομέρο, Νίκολς 4, Ντομίνγκεζ 11(1), Τόρρενς 18(2), Παλάου 7(1), Ξαργκάι 12, Ροντρίγκεζ, Πασκούα, Κρουζ 9, Κεβέδο, Γκιλ, Ν’ντουρ 11(2)