Οι ΗΠΑ διπλασίασαν τις νίκες του στο Α’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά στο Ρίο, μετά την αποψινή πολύ άνετη νίκη της απέναντι στην Βενεζουέλα με 113-69 χαρίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακές φάσεις και έδειξε έτοιμη να πάρει το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο. Οι παίκτες της Βενεζουέλας άντεξαν μόνο για ένα δεκάλεπτο και μετά παραδόθηκαν στις ορέξεις της Team USA. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Πολ Τζορτζ με 20 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό παρά την τεράστια διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι παίκτες του κόουτς Γκαρσία ήταν εξαιρετικοί στο αμυντικό κομμάτι και παρότι βρέθηκαν πίσω με 7-4 χάρη σε 7 πόντους του Κέιβν Ντουράντ, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-10 με πρωταγωνιστή τον Κοξ που είχε 5 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Αμερικανούς να ευστοχούν σε τρίποντο με τον Μπάτλερ και τους τυπικά φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με 2/2 βολές του Βάργκας και κάπως έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο με 18-18. Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Σιζέφσκι να προηγούνται με 33-22 κάνοντας ένα σερί 15-4 όμως προβλημάτιζαν με την εικόνα τους. Tο σερί συνεχίστηκε με τους Καρμέλο και Τζόρνταν και η διαφορά ξέφυγε στου +19 (43-24) και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει. Το ημίχρονο έκλεισε με 48-26 και τις ΗΠΑ να δέχονται στο δεύτερο δεκάλεπτο μόλις 8 πόντους και να σημειώνουν 30.

Με την έναρξη τους δεύτερου μέρους του ματς οι παίκτες των ΗΠΑ με μπροστάρη τον Καρμέλο Άντονι έφτασαν την διαφορά στο +27 (54-27) κάνοντας νταμπλ σκορ και κάπου εκεί χαλάρωσαν αφού το ματς είχε τελειώσει. Το δεκάλεπτο συνεχίστηκε με την Βενεζουέλα να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά και να τα καταφέρνει (70-50), όμως και πάλι οι παίκτες του Σιζέφσκι σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +24 (75-51) παρότι επιθετικά δεν ήταν καλοί και περιορίστηκαν σε άστοχα περιφερειακά σουτ. Η τελευταία περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με τους Τζόρνταν-Μπάτλερ να κάνουν ένα γρήγορο σερί 9-0 και να στέλνουν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από το +30 (84-51). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν απαντώντας η μία στην άλλη, αλλά με τις ΗΠΑ να ανεβάζουν κιάλλο τη διαφορά στο +38 (96-58) με συνεχόμενα περιφερειακά σουτ. Μάλιστα ο Μπάτλερ με 2/2 βολές (101-61) 3:45 πριν το τέλος έσπασε το φράγμα των 100 πόντων για την ομάδα του σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και επίσης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +40. Το τελικό σκορ ήταν 113-69 με την ομάδα του Σιζέφσκι να διπλασιάζει τις νίκες της στην διοργάνωση.

Αυτοί που διακρίθηκαν από τους Αμερικανούς ήταν οι Πολ Τζορτζ με 20 πόντους, ο Μπάτλερ με 17 πόντους (8/8 βολές), ο Ντουράντ με 16 και 5 ασίστ και ο Ντιάντρε Τζόρνταν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την Βενεζουέλα που για ένα δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική ξεχώρισαν οι Κοξ με 19 πόντους και Εχενίκε με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δείτε το λινκ με τα στατιστικά ΕΔΩ.

Βαθμολογία Α’ ομίλου (σε 2 αγώνες): ΗΠΑ 4, Αυστραλία 4, Σερβία 3, Βενεζουέλα 2, Γαλλία 1 (σε ένα ματς), Κίνα 1 (σε ένα ματς)

Γαλλία-Κίνα (4:30)

ΗΠΑ(Σιζέφσκι): Μπάτλερ 17 (1), Ντουράντ 16 (2), Τζόρνταν 14, Λόουρι 5, Μπαρνς 4, ΝτεΡόζαν 4, Ίρβινγκ 7 (1), Τόμσον, Κάζινς 6, Τζορτζ 20 (3), Γκριν 2, Άντονι 14 (2).

Βενεζουέλα(Γκαρσία): Εχενίκε 18, Λιούις, Μαριάγκα, Βάργκας 10, Κοξ 19 (2), Κουμπιγιάν 10 (2), Βάργκας, Ρούιζ 2, Γκρατερόλ, Γκιγιέντ 4, Πέρεζ 5 (1), Κολμενάρες 2.