Οι ιστορίες για την εκπληκτική καριέρα του Κόμπι Μπράιαντ δεν περιορίζονται στα σπουδαία ομαδικά και ατομικά επιτεύγματά του. Αλλά και σε ανέκδοτες εξιστορήσεις που συνόδευαν τις μεγάλες στιγμές του. Την Τρίτη (20/12) συμπληρώθηκαν 11 χρόνια από το τότε -και για λίγο- ρεκόρ καριέρας του παλαίμαχου πια αρχηγού της ομάδας του Λ.Α., σκοράροντας 62π. εναντίον του Ντάλας, σε μόλις τρεις περιόδους! Την επομένη, ο ασίσταντ κόουτς των «Λιμναίων», Μπράιαν Σο, που είχε και στις 20/12/2005 το ίδιο πόστο, αποκάλυψε μία στιχομυθία με τον Μπράιαντ την στιγμή που ο κόουτς Φιλ Τζάκσον αποφάσιζε(;) να τον βγάλει εκτός παρκέ. Ο Μπράιαντ, μετά τους 32π. του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε άλλους 30 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και σε 33′ είχε 62π., με 14/23διπ., 4/10τριπ., 22/25βολ., ενώ όλοι οι Μαβς ως το 36′ είχαν… 61π.!!! Όπως ήταν αναμενόμενο, γνώρισε την αποθέωση στο «Στέιπλς Σέντερ» και δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί στην τέταρτη περίοδο, για τη νίκη 112-90 της ομάδας του επί των Τεξανών.

Εκείνο ήταν το (προσωρινό) ρεκόρ καριέρας του Κόμπι, αλλά μόλις η… έκτη κορυφαία ατομική επίδοση από παίκτη των Λέικερς. Καθώς μπροστά του βρίσκονταν οι Έλτζιν Μπέιλορ, με 71π. κόντρα στους Νικς στις 15/11/1960, 64π. εναντίον των Σέλτικς στις 8/11/1959 και 63π. με τους Ουόριορς στις 8/12/1961, Ουίλτ Τσάμπερλεϊν με 66π. απέναντι στους Σανς στις 9/2/1969 και Τζέρι Ουέστ με 63π. κόντρα στους Νικς στις 17/1/1962. Εκείνο το βράδυ της 20ης Δεκεμβρίου 2005, όταν ο Μπράιαντ κάθισε στον πάγκο για την διακοπή του τρίτου δωδεκαλέπτου, ο Τζάκσον σκέφτηκε να τον αφήσει στο παρκέ. Και όπως αποκαλύπτει ο Σο, τον ρώτησε τι θέλει να κάνουν. Ο Σο ανέφερε ότι «είπα στον Κόμπι: ”Ο κόουτς θέλει να μάθει αν επιθυμείς να μείνεις μέσα για μερικά λεπτά, ώστε να φτάσεις τους 70π. και μετά να βγεις”. Όμως κοίταξε στον φωτεινό πίνακα, είδε το σκορ και την υπέρ μας μεγάλη διαφορά και μου απάντησε: ”Μπα… Θα τους πετύχω μία άλλη φορά!”. Θυμάμαι πως τον κοίταξα και αρχικά θύμωσα, γιατί πίστευα πως χάνει μία μεγάλη ευκαιρία»

Ο Μπράιαν Σο συμπλήρωσε πως «η αντίδραση μου στον Κόμπι ήταν κάτι σαν: ”Τι; Έχεις αυτή την ευκαιρία και θα την αφήσεις; Πόσοι παίκτες μπορούν να λένε ότι το ΝΒΑ σκόραραν σε ένα ματς 70π.; Μείνε στο γήπεδο για μερικά λεπτά, πέτυχε άλλους 8π. και μετά μπορείς να βγεις από τον αγώνα”. Αλλά δεν με άκουσε. Λέγοντάς μου πως ”αυτό μπορώ να το κάνω σε άλλον αγώνα, όταν θα το έχει πραγματικά ανάγκη η ομάδα. Όταν θα μετρά περισσότερο…». Οι 62π. έμειναν για λίγο το ρεκόρ καριέρας του. Για την ακρίβεια, έναν και κάτι μήνα. Διότι στις 22 Ιανουαρίου 2006 απέναντι στο Τορόντο, ο Μπράιαντ σκόραρε… 81π.!!! Σε ματς στο οποίο πραγματικά το «σόου» του μετρούσε, αφού σημείωσε 55π. στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε τους Λέικερς να ανατρέψουν διαφορά 18π. από την τρίτη περίοδο! Η… «προφητεία» του, στην προτροπή του Σο να «κυνηγήσει» κάτι περισσότερο στο ματς με τους Μάβερικς βγήκε αληθινή, έχοντας τονίσει στο παρελθόν πως «δούλευα πάντα σκληρά και ήμουν βέβαιος πως θα έχω την ευκαιρία για ένα ακόμη μεγάλο ματς». Ανάμεσα στους 81π. με τους Ράπτορς και τους 62 με το Ντάλας, στέκουν οι 65π. που πέτυχε ο Κόμπι στις 16/3/2007 σε νίκη 116-111 στην παράταση επί των Μπλέιζερς, αρχίζοντας τότε ένα σερί τεσσάρων αγώνων με +50π.!