Το ΝΒΑ επιβεβαιώνει συχνά την Think-Big φιλοσοφία των Αμερικανών. Στην ιστορία της Λίγκας, έχουν υπάρξει περιπτώσεις τριών αγώνων οι οποίοι διεξήχθησαν σε… δύο ημερομηνίες. Κοινώς, άρχισαν ένα βράδυ και ολοκληρώθηκαν… μερικούς μήνες αργότερα! Σαν σήμερα, πριν από 37 χρόνια, έγινε το τζαμπ-μπολ ενός εκ των πλέον παράδοξων αγώνων στην ιστορία του κορυφαίου πρωταθλήματος μπάσκετμπολ στον κόσμο. Οι Φιλαντέλφια Σίξερς και οι Νιου Τζέρσεϊ Νετς πάτησαν το παρκέ στις 8 Νοεμβρίου 1978, σε ένα ματς που είχε διάρκεια… 4 μηνών και 15 ημερών. Τα τελευταία 17 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης έγιναν αλλά και… δεν έγιναν ποτέ στις 8/11/78, λόγω… ένστασης των παικτών των Νετς για ένα ματς με 11 τεχνικές ποινές (από… 3 στους δύο προπονητές και έναν παίκτη) και μία αποβολή διαιτητή!

Λόγω ασάφειας των κανονισμών, ο τότε κομισάριος, Λάρι Ο’Μπράιεν, δέχθηκε την διαμαρτυρία και άρχισε να αναζητά ημερομηνία για το τέλος του αγώνα, παρά την αρχική νίκη των Σίξερς με 137-133 στην 2η παράταση, η οποία ακυρώθηκε. Μονάχα που όταν ορίστηκε η κενή ημερομηνία της 23ης Μαρτίου 1979, 4 παίκτες από τους δύο αντιπάλους είχαν αλλάξει ομάδα από τον Φεβρουάριο. Σε όχι μία απλή ανταλλαγή, αφού η συμφωνία αφορούσε Φιλαντέλφια και Νιου Τζέρσεϊ! Οι Χάρβεϊ Κάτσινγκς και Ραλφ Σίμπσον βρέθηκαν από τους Σίξερς στους Νετς και οι Έρικ Μάνεϊ και Αλ Σκίνερ ακολούθησαν το αντίθετο δρομολόγιο, και στη συνέχεια του παιχνιδιού που είχε διακοπεί, οι 3 πρώτοι φόρεσαν την άλλη φανέλα. Κάπως έτσι, εκείνοι είναι που έχουν το μοναδικό «προνόμιο» σε όλα τα επαγγελματικά σπορ να έχουν αγωνιστεί στο ίδιο ματς… και με τις δύο ομάδες!!!

Το πιο περίεργο φύλλο στατιστικής περιλαμβάνει τα ονόματα των Κάτσινγκς, Σίμπσον και Μάνεϊ με πόντους και στις 2 ομάδες, φέρει την υπογραφή 6 διαιτητών, ενώ στο ματς έχει παίξει και ο Φιλ Τζάκσον, τότε παίκτης-βοηθός προπονητή του Νιου Τζέρσεϊ, το οποίο ηττήθηκε. Μάλιστα, ο Τζάκσον, που δεν είχε παίξει στο πρώτο ματς, ενεργοποιήθηκε για τα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης! Άλλοι παλαίμαχοι που πάτησαν παρκέ στο «διπλό» ματς ήταν οι Τζούλιους Έρβινγκ, Μορίς Τσικς, Νταγκ Κόλινς, Χένρι Μπίμπι, Έντι Τζόρνταν , Μπόμπι Τζόουνς και ο πατέρας του Κόμπι Μπράιαντ, Τζο, για τους Σίξερς. Ο Χάρβεϊ Κάτσινγκς, πατέρας της σταρ του WNBA (MVP του 2011 και πρωταθλήτριας το 2012 με την Ιντιάνα, Ταμίκα Κάτσινγκς) θυμήθηκε πριν από χρόνια σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «USA Today» πως «είναι κάτι απίστευτο, ε;. Είναι σχεδόν σουρεαλιστικό και ίσως αστείο όταν καθίσεις και το σκεφτείς με καθαρό μυαλό».

Το σκεπτικό της ένστασης των Νετς είχε να κάνει με το ότι στην 3η περίοδο, ο κόουτς Κέβιν Λάφερι και ο σταρ τους, Μπερνάρντ Κινγκ, χρεώθηκαν λανθασμένα με τρίτη τεχνική ποινή -ενώ 2 είναι οι μάξιμουμ- και η Φιλαντέλφια κέρδισε 3 παραπάνω ελεύθερες βολές… Όλα άρχισαν όταν ο Κινγκ άρχισε να φωνάζει για την (πρώτη) τεχνική ποινή στον προπονητή του. Ο Λάφερι μπαίνει στο παρκέ και χρεώνεται με δεύτερο και τρίτο «Τ», ο Κινγκ κλωτσά μία καρέκλα και ο ρέφερι Ρίτσι Πάουερς, που έφυγε από τη ζωή το 1998, τον χρεώνει επίσης με τρίτη! Ο Λάφερι αποβάλλεται και ο ο ασίσταντ Φιλ Τζάκσον, μετέπειτα πολυνίκης σε τίτλους στο ΝΒΑ, με 11 δαχτυλίδια πρωταθλητή, πραγματοποιεί ένα απρόσμενο και ιδιαίτερο ντεμπούτο (και) σαν κόουτς

Το ΝΒΑ και ο κομισάριος Ο’Μπράιεν δέχθηκε την ένσταση του Λάφερι, θεωρώντας πως ο διαιτητής Πάουερς έκανε υπέρβαση καθηκόντων και μάλιστα τιμωρήθηκε με 5 αγώνες αποκλεισμό χωρίς αμοιβή (τότε, περίπου 2.5000 δολάρια). Η Λίγκα αποφασίζει να διεξαχθεί και πάλι το ματς από το 5:50 του 3ου δωδεκαλέπτου και επιτρέπει στους παίκτες που έγιναν ανταλλαγή να αγωνιστούν με τις νέες φανέλες τους! Οι Σίξερς νικούν και πάλι με 123-117. Στην ιστορία του ΝΒΑ έχουν επαναληφθεί επίσης τα τελευταία δευτερόλεπτα άλλων δύο αγώνων, έπειτα από ενστάσεις… Στις 30 Νοεμβρίου 1982, στο ματς Λέικερς-Σπερς, με σκορ 114-116 μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Νορμ Νίξον του Λ.Α. στέκεται στη γραμμή για την 2η βολή. Με μία έμπνευση που ήταν ιδανική, αλλά για λίγο…

Ο Νίξον, που φόρεσε και τη φανέλα της Σκαβολίνι Πέζαρο, προσποιείται στο σουτ και οι παίκτες και των δύο ομάδων μπαίνουν νωρίτερα στη ρακέτα. Οι διαιτητές χρεώνουν παράβαση γραμμής και των δύο ομάδων και δίνουν τζαμπ-μπολ, το οποίο κερδίζουν οι Λέικερς και καταφέρνουν να ισοφαρίσουν με δίποντο του Νίξον, στέλνοντας το ματς στην παράταση, στην οποία επικράτησαν 137-132!!! Μονάχα που η ένσταση του Σαν Αντόνιο γίνεται δεκτή, αφού θα έπρεπε οι ρέφερι να έχουν διατάξει επανάληψη της 2ης βολής του Νίξον ή να δώσουν τη μπάλα στα «Σπιρούνια». Τα τελευταία δευτερόλεπτα επαναλαμβάνονται και οι Σπερς νικούν 117-114… Αντίθετα, η ένσταση των Χιτ στις 19 Δεκεμβρίου 2007, ενώ έγινε δεκτή, δεν τους απέφερε κάτι. Το Μαϊάμι ζήτησε την επανάληψη των τελευταίων 51,9” της παράτασης του ματς με την Ατλάντα, αφού ο Σακίλ Ο’Νιλ αποβλήθηκε παράτυπα με 6 φάουλ, καθώς είχε χρεωθεί λανθασμένα στο ταμπλό με ένα στο οποίο δεν είχε υποπέσει! Ο κομισάριος Στερν διέταξε την επανάληψη, όμως οι Χοκς, στις 8 Μαρτίου 2008, κέρδισαν και πάλι, με τον «Σακ», όμως να μην αγωνίζεται αφού είχε γίνει νωρίτερα στη σεζόν ανταλλαγή στο Φοίνιξ, μετά τον τσακωμό του με τον κόουτς και πρόεδρο, Πατ Ράιλι