Ο Μάρτιος και το Κλίβελαντ του ταιριάζουν. Μπορεί ο Μάικλ Τζόρνταν να επιμένει ότι το «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν» της Νέας Υόρκης είναι το αγαπημένο του γήπεδο, όμως έχει χαρίσει τις «παραστάσεις» του και στο Οχάιο. Ο «Air», που τον μήνα Μάρτιο είχε πραγματοποιήσει την πρώτη επιστροφή του στα παρκέ του ΝΒΑ, κόντρα στην Ιντιάνα, έχει να θυμάται και κάτι άλλο στον τελευταίο μήνα πριν τα αγαπημένα του πλέι-οφς. Σαν σήμερα, στις 28 Μαρτίου 1990, ο «MJ» σημείωσε το ρεκόρ καριέρας του στην Λίγκα, σκοράροντας 69π. στην εκτός έδρας νίκη 117-113 στη παράταση επί των Καβς! Στο ίδιο γήπεδο όπου είχε πετύχει το περίφημο «The Shot», στον 5ο αγώνα του 1ου γύρου των πλέι-οφς του 1989, ο Τζόρνταν είχε 21/31διπ.-2/6τριπ.-21/23βολ. σε 50′, όμως σημείωσε και ρεκόρ καριέρας με 18ριμπ. και είχε και 6 ασίστ και 4 κλεψίματα! Ο σταρ του Σικάγο σκόραρε 16π. στην 1η περίοδο, 15 στην 2η, 20 στην 3η, 10 στην τέταρτη και 8 από τους 12π. των Μπουλς στην παράταση και ανάγκασε τον συμπαίκτη του Στέισι Κινγκ να ξεστομίσει την μνημειώδη πια ατάκα: «Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη μέρα που μαζί με τον Τζόρνταν σκοράραμε 70π.. Εκείνος, βέβαια, πέτυχε 69 κι εγώ έναν!!!».

Η 28η Μαρτίου συνοδεύτηκε στο ΝΒΑ κι από άλλα επιτεύγματα. Το 1973 ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν αποσύρθηκε από την ενεργό δράση και στο τελευταίο του ματς με τους Λέικερς, έδωσε και τέλος στο σερί-ρεκόρ του με 1.045 διαδοχικά ματς δίχως να αποβληθεί! Ο Μόουζες Μαλόουν, πάντως, κατέρριψε αργότερα αυτή την επίδοση, συμπληρώνοντας 1.212 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς να αποβληθεί με 6 φάουλ… Το 1987, ο τεχνικός του Ντάλας, Ντικ Μότα, έγινε ο 3ος κόουτς στην ιστορία που έφτασε τις 800 νίκες, με την επικράτηση 114-107 επί των Μπούλετς! Το 1995, σαν σήμερα, ο Ντομινίκ Ουίλκινς, τότε φόργουορντ των Σέλτικς, σκόραρε 19π. στη νίκη 126-115 στο Μαϊάμι και με 25.207π. ξεπέρασε τον θρυλικό Τζέρι Ουέστ στην 8η θέση των σκόρερ όλων των εποχών! Τέλος, το 2006, οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν ρεκόρ ΝΒΑ για τα περισσότερα τρίποντα σε ένα δωδεκάλεπτο, καθώς ευστόχησαν σε 11(!) στην 3ην περίοδο του ματς με το Φοίνιξ!