Την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup πέτυχε η Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας εκτός έδρας της Ζολνόκι με 65-89, στην αναμέτρηση που άνοιξε την 2η αγωνιστική για τον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 12-21 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η  “επέλαση” της Λιέτουβος συνεχίστηκε, με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια νούμερα και το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται στο 28-46. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει “μοιραία” στο -24(42-66). Τα τελευτάια λεπτά του αγώνα  είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν άνετα την διαφορά και να φτάνουν στο τελικό 65-89.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λιθουανός Ντεϊβίντας Γκαϊλιους με 19 πόντους, με τους Ορέλικ και Λαπροβίτολα να προσθέτουν από 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Ζολνόκι, ο Σιρίλ Νατιάζκο είχε 16 πόντους, ενώ ο Βοϊβόντα πέτυχε άλλους 14.