Ο Άρης ήθελε τη νίκη  στο “Νick Galis Hall” για να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Εurocup και αυτό ακριβώς κατάφερε, επικρατώντας για δεύτερη φορά της πρωτοπόρου, μέχρι και την έναρξη του αγώνα, Ούνιξ Καζάν με τελικό σκορ 76-70.

Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ο Ντομινίκ Ουότερς σημειώσε 19 πόντους(3/3 τρίπ.), με τον Τζέρελ ΜακΝιλ να τον ακολουθεί με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά των Τζαμέλ Χάγκινς και Τζέικ Κοέν, οι οποίοι σημειώσαν από 14 πόντους και “μάζεψαν” από 6 και 4 ριμπάυντ αντίστοιχα. Απο πλευράς Ούνιξ, ο Κιθ Λάνκγφονρτ πέτυχε 25 πόντους, με τους Παρακχούσκι, Κόλομ και Καϊμακόγλου να σημειώνουν από 11 πόντους. Μάλιστα ο Έλληνας φόργουορντ “μάζεψε” και 9 ριμπάουντ.

Oι φιλοξενούμενοι ξεκινησαν καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα, κερδίζοντας και το φάουλ, γράφοντας το 0-3. Η απάντηση των “κιτρινόμαυρων” ήρθε από τον Τζέρελ ΜακΝιλ ο οποίος με έυστοχο δίποντο μείωσε σε 2-3. Η συνέχεια άνηκε ομώς στην Ούνιξ, καθώς με ένα σερί 9-0, οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεγύγουν με διψήφια διαφορά πόντων(2-12) στα μισά της πρώτης περιόδου. O Άρης  κατάφερε στη συνέχεια να βρεί σταδιακά κάποιες λύσεις τόσο στην άμυνα(δέχτηκε 8 πόντους στα τελευταία 5 λεπτά) όσο και στην επίθεση, κυρίως με τους Μακ Νιλ και Κοέν, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 13-20.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη εμφανίστηκε βελτιωμένη τόσο στη άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Κόλομ ανέβασε αρχικά τη διαφορά στους 9(13-22), πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο, με τους Ζάρα και Χάγκινς να απαντούν και τον Άρη να μειώνει σε 17-22. Λίγο αργότερα ο Ντόμινικ Ουότερς θα μειώσει στους 3(25-28,16) με εύστοχο δίποντο, με τους Ρώσους να συντηρούν πάντως το προβάδισμα και τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί  πίσω από τα 6.75 για το 25-32 στο 18′. Οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα εκρηκτικό τελευταίο δίλεπτο κατάφεραν να επιστρέψουν δυναμικά στο παιχνίδι, με τους Μακ Νιλ και Κόεν να πετυχαίνουν τους τελευταίους 7 πόντους του Άρη και την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 32-34.

Στην επανέναρξη το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν “χέρι-χέρι” στο σκορ. Ο Χάγκινς με εύστοχο δίποντο ισοφάρισε γρήγορα για τον Άρη σε 34-34, με τον Τζέρελ ΜακΝιλ να δίνει λίγο αργότερα το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά στον αγώνα(37-34, 21′). Ο Κώστας Καϊμακόγλου με σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι τα “ηνία”  του σκορ σους Ρώσους, γράφοντας το 42-45 στο 25′. Ο Ντομινίκ Ουότερς με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους(51-50, 28′), όμως ο Κόλομ απάντησε άμεσα διαμοργώνοντας το 51-52(28′). Ο Πονκρασόβ χρεώθηκε στη συνέχεια με αντιαθλητικό φάουλ για αγκωνιά πάνω στον Βασίλη Σίμτσακ, με τον τελευταίο να μένει στο ξαπλωμένος παρκέ για μερικά λεπτά και να αποχωρεί στη συνέχεια με κολάρο στο λαιμό. Μετά τη διακοπή ο Άρης εμφανίστηκε ακόμα πιο αποφασισμένος και με τον κόσμο να έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί με 56-52, με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου να βρίσκει τελικά το σκορ στο 56-55.

Ο Άρης συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, φτάνοντας στο +8(67-59), χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Ζάρα στο 33′. Η ομάδα του Εβγένι Πασούτιν όμως δεν τα παράτησε και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να μειώσει σε 67-65 στο 38′. Ο Ουότερς ανέβασε τη διαφορά των “κιτρινόμαυρων” στους 5(70-65, 1:19″), όμως οι Πονκράσοβ και Λάνγκφοντ μείωσαν στον πόντο(70-69). Με 34″ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στις βολές, με τους Ουάιτ, Ουότερς και Χάκινς να διατηρούν την ψυχραιμία τους και τον Λάνγκφορντ να είναι ο μοιραίος για τους Ρώσους, καθώς αστόχησε στη μία από της δύο βολές που εκτέλεσε, ενώ το σκορ βρισκόταν στο 72-69. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76-70, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να κάνει το 2/2 απέναντι στην Ούνιξ, φτάνοντας παράλληλα τις 5 νίκες και πλέον έχει κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

*Αξίζει να σημειωθεί πως την παράσταση στο “Nick Galis Hall” έκλεψε ο γιος του Ολυμπιονίκη του Τάε Κβον Ντο, Αλέξανδρου Νικολαΐδη, ο οποίος οργάνωνε την εξέδρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 6(1), Ουότερς 19(3), Ζάρας 5(1), Χάγκινς 14(6 ριμπ.), Κοέν 14(2/2 τρίπ., 4 ριμπ), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 15(1/5 τριπ.,6 ριμπ.,4 ασ.), Δίπλαρος.

ΟΥΝΙΚΣ (Πασούτιν): Λάνκφορντ 25(1), Πονκρασόφ 6, Παραχούσκι 11(13 ριμπ.), Κολόμ 11 (1), Λικχοντέϊ 2, Μπάνιτς, , Πάνιν, Καϊμακόγλου 11 (2/5 τριπ.,9 ριμπ.), Ουίλιαμς 4, Μιλάκνις, Νεζβάνκιν.