Κάποιοι μπορεί να λένε ότι οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια. Στην περίπτωση του Προμηθέα, όμως, ένας αριθμός μάλλον τα λέει όλα και δείχνει κατά κύριο λόγο το πώς οι Πατρινοί επιβλήθηκαν 88-72 της Nanterre στο «Δημήτρης Τόφαλος», πήραν τη δεύτερη σερί νίκη τους (είχαν ξεκινήσει την σεζόν με τα «στραπάτσα» από Gran Canaria και Trento) και έφεραν πλέον το σκορ τους στον 4ο όμιλο στα ίσια (2-2).

Ποιος είναι ο αριθμός που σας είπαμε στον πρόλογο ότι δείχνει πολλά; Το 28!

Ο Αποφάσισε να παίξει άμυνα στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τους Γάλλους, δέχτηκε μόλις 28 πόντους στο δεύτερο 20λεπτο, έναντι 44 που είχε δεχτεί στο πρώτο και αυτό μιλάει από μόνο του.

Για την επιθετική άμυνα που έπαιξε η ομάδα του μίλησε και ο Μάκης Γιατράς.

Ο προπονητής των Πατρινών τόνισε μάλιστα ότι αυτό ήταν το κλειδί της νίκης: «Η επιθετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά και μας επέτρεψε να κερδίσουμε. Είχαμε τη διαφορά που χρειαζόμασταν και τώρα συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι».