Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να παραπαίει σε Ελλάδα και Ευρώπη, γνωρίζοντας σήμερα την εντός έδρας ήττα από τη Μπεσίκτας με  100-80 και μένοντας με μια νίκη Eurocup μετά από τρεις αγωνιστικές, ουσιαστικά έχει “ψαλιδίσει” τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Τούρκοι έκαναν από πολύ νωρίς σαφείς τις.. άγριες προθέσεις τους και έχοντας από την αρχή του αγώνα το προβάδισα στο σκο, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή μόλις στο πέμπτο λεπτό 8-18.
Στο 8′ την είχαν φτάσει στο +15, 25-10 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-14 και έχοντας δείξει προς τα πού πήγαινε ο αγώνας.
Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον ΠΑΟΚ. Με τον Λάμπε να κάνει ό,τι θέλει κάτω από τα δύο καλάθια, σε ριμπάουντ και σκορ και με συμπαραστάτες τους Μέρφι και Ουόλτερς κατά κύριο λόγο, η Μπεσίκτας κυριάρχησε απόλυτα απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δεν είχε να δείξει το παραμικρό. Στο 12′ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, 38-16 και στο 14′ έφτασε τους 25′, 43-18 και το ημίχρονο έληξε με τη Μπεσίκτας να προηγείται με το εντυπωσιακό 55-28, δείχσνοντας έτοιμη να φτάσει σε θρίαμβο.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να παίζει για… την τιμή του. Με σερί 11-3 με μπροστάρη τον Βασιλειάδη που σκόραρε συνεχόμενα τρίποντα, έριξε μετά από πολλή ώρα τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, 39-58, ξεσηκώνοντας για πρώτη φορά και τον κόσμο του στην εξέδρα.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τη “σπίθα” που αναζητούσε μάταια στο πρώτο ημίχρονο, βελτίωσε την άμυνά του, βρήκε και από τον Μάρκοβιτς λύσεις από μακριά κι έτσι στο 25′ μείωσε στους 12, 49-61 δημιουργώντας ουσιαστικά συνθήκες αγώνα ξανά. Στο 27′ έναν ακόμα τρίποντο του Μάρκοβιτς, ο ΠΑΟΚ έριξε τη διαφορά και κάτω από τους δέκα πόντους, 57-66, το σερί του ήταν 29-11 και το κυριότερο, η Μπεσίκτας έδειχνε να τα έχει τελείως χαμένα. Το δεκάλεπτο έληξε με 61-72, με τη Μπεσίκτας σαφώς να κρατάει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και τον ΠΑΟΚ να έχει εγείρει αξιώσεις έχοντας μια ολόκληρη περίοδο μπροστά του.

Η Μπεσίκτας συνήλθε όμως στην τελευταία περίοδο και οι υποψίες ντέρμπι διαψεύστηκαν. Στο 23′ είχε φέρει και πάλι τη διαφορά στα όρια των 20 πόντων, 65-84, έκοψε τον αέρα του ΠΑΟΚ και έφτασε χωρίς προβλήματα στην τελική επικράτηση.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 14, Λιάπης 2, Βασιλειάδης 11(3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 2, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 8, Κώττας 2, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 17(2), Χάτσερ 15(2), Μπάλαμπαν
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Σίλεϊ 6(1), Ουόλτερς 27(3), Ακιόλ 122), Ατσούρ 12(4), Ντάρντεν 10, Λάμπε 18(3), Μέρφι 15(3), Ραντόσεβιτς

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.