Η ΑΕΚ έδειξε τάσεις αυτοκτονίας στη Ρωσία, όμως, τελικά νίκησε όπως δικαιούταν βάσεις της εικόνας του αγώνα την Κράσνι μετά από παράταση με 82-78, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο Eurocup, έφτασε το ρεκόρ της στο 4-2 και πλέον δείχνει να εξασφαλίζει σχετικά άνετα την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωση.

Το σύνηθες… νωχελικό ξεκίνημα της ΑΕΚ στους αγώνες της έκανε και σήμερα την εμφάνισή της. Ισως παρασυρμένοι από την “πγωμένη” ατμόσφαιρα στο άδειο γήπεδο όπου παραβρέθηκαν συγγενείς και φίλοι, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα παρακολουούσαν τους Ρώσους να πατάνε το γκάζι με οργανωτή ον Κούπερ και εκτελεστή τον Χάμιλτον και να προηγούνται γρήγορα με 6-0 και 8-2.
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδειξε τα πρώτα σημάδια αντίδρασης, ο Ντούσαν Σάκοτα πρόσφερε τα εύστοχα μακρινά σουτ και η ΑΕΚ που βρέθηκε δύο φορές πίσω με διψήδια διαφορά πόντων, 18-8 και 20-10, μείωσε στο 22-14 του δεκαλέπτου.
Η μηχανή πήρε μπρος, η εντολή για παιχνίδι μέσα στο καλάθι από την αρχή της δεύτερης περιόδου αποδείχθκε ορθή και με αυτή τη συνταγή η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 15′ σε 26-26, προηγήθηκε για πρώτη στο 18′ με 30-29 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με βραχεία κεφαλή, 34-33, με τον Μαυροειδή να έχει δώσει αποτελεσματικές ανάσες στον Μαυροκεφαλίδη και τον Κάρτερ να μπαίνει επίσης στην εξίσωση των σκόρερ.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου επιφύλασσε μια ευχάριστη έκπληξη για την ΑΕΚ. Ο Σάκοτα έριξε στο παρκέ τον σταθερά… ξεχασμένο στον πάγκο Φίλιπ Σκραμπ, ο Καναδός άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά οργανώνοντας μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας του και η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει. Με τον Χέρστον να βρίσκει επίσης την επαφή του με το καλάθι, η ΑΕΚ ξέφυγε με 5 στο 21’30”, 38-33, με 8 στο 26′, 50-42 και με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 27′, 55-44, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 57-48 και να κρατάει στα χέρια της την τύχη του αγώνα.

Οι  Ρώσοι έκαναν την ύστατη προσπάθειά τους στις αχές της τελευταίας περιόδου, πλησίασαν στο 53-57 του 32ου λεπτού, αλλά η ΑΕΚ έδειξε ψυχραιμία  που της επέτρεψε στο 34′ να έχει ανακτήσει εκ νέου ισχυρό προβάδισμα με 64-55.

Το ματς όμως είχε δρόμο ακόμα. Οι… παιδικές ασθένεις της ΑΕΚ με τη χαλάρωση και τα εύκολα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους, ο Κούπερ πήρε μπρος και με συνεχόμενους δικούς του πόντους, δημιούργησε συνθήκες ντέρμπι στο 37′, με το σκορ στο 63-64 και στο 38’15”, με απίστευτο δικό του τρίποντο να ισοφαρίζει σε 66-66.

Ο Ζάιτσεφ έκλεψε τη μπάλα και φεύγοντας στον αιφνιδιασμό έκανε το 70-68 για την Κράσνι με 23,5 δευτερόλεπτα για τη λήξη και ο Σάκοτα κάλεσε το τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε ανοιχτή… διάβαση μετά την επαναφορά και άφησε τη μπάλα στο καλάθι στα 17”, με τους Ρώσους να έχουν σειρά για τάιμ άουτ. Ο Κούπερ πήρε τη μπάλα έκανε ένα τρίποντο από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή, αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ωριμότητα του Γιάννη Καλαμπόκη επέτρεψε στην ΑΕΚ να φανεί πιο οργανωμένη στην εκκίνηση του έκτρα πεντάλεπτου, απέναντι σε μια Κράσνι που συνέχισε να τα περιμένει όλα από τον Κούπερ και έτσι οι “κιτρινόμαυροι” στα μισά του δρόμου προηγήθηκαν με 74-70. Ο Κούπερ όμως είχε πάρει φόρα και ισοφάρισε σε 74-74 στο 42′, ο Μαυροκεφαλίδης με γκολ – φάουλ στα 23” πριν τη λήξη έκανε το 76-79, οι Ρώσοι αστόχησαν στα 13” με τον Ζάιτσεφ, ο Μαυροκεφαλίδης πήγε στις βολές τις οποίες έβαλε και με το 81-76 σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

ΚΡΑΣΝΙ (Μπολσάκοφ): Τσκατσένκο 2, Κούπερ 27(4), Ζάιτσεφ 4, Σοκόλοφ 8,Χάμιλτον 16(1), Βοϊτιουκ 2, Τζόνσον 17(1), Γκουίν 2
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου, Σάκοτα 6(2), Χέρστον 16(2), Μιλόσεβιτς 11(1), Σκραμπ 4, Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 6, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Ουόρεν

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.