Στο τελευταίο ματς της πρώτης ημέρας της 8ης αγωνιστικής του Eurocup, η Τρέντο έκαμψε την αντίσταση της Ναντέρ με 79-85 στην παράταση (74-74 κ.α.) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την πέμπτη τους ήττα και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα γι’ αυτούς.

Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την Τρέντο να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (33-37, 20’).

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τη Ναντέρ ωστόσο να είναι αυτή που προηγούνταν πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου (55-52, 30′). Εκεί, η Τρέντο ανέτρεψε τα δεδομένα, περνώντας μπροστά με 69-70 2:12” πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να απαντούν με 5-0 σερί, μετά από ένα λεπτό, για το 74-70 (1:13”).

Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με καλάθι του Μπάλντι 3” πριν τη λήξη έστειλαν το ματς στην παράταση, καθώς αμέσως μετά το τρίποντο του Μίτσελ για τη Ναντέρ δεν βρήκε στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Τρέντο ξέφυγε με +4 (77-81) 36” πριν το τέλος και παρά την ύστατη προσπάθεια της Ναντέρ για ανατροπή (μείωσε σε 79-81, 30”), πέτυχε την έκτη της νίκε σε οκτώ αγώνες και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζούλιαν Ράιτ με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Πάσκολο, Μπάλντι και Λόκετ πρόσθεσαν από 11 πόντους έκαστος. Από τη Ναντέρ, ο Μίκαλ Ράιλι με 24 πόντους δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 33-37, 55-52, 74-74, 79-85 (πρτ.)