Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Μπεσίκτας με 68-45, κλειδώνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup ενώ παραμένει «ζωντανός» για την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πλέον έχουν μπροστά τους τον “τελικό πρωτιάς” με τη Ρίγα σε μία εβδομάδα (30/11), εκεί όπου θα παιχτεί η κορυφή του Α’ Ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πολύ σοβαρές και έδειξαν πόσο ήθελαν να καθαρίσουν από νωρίς το σημερινό παιχνίδι. Η διαφορά ήταν στους 12 πόντους στο έκτο λεπτό (12-0), ενώ αυξήθηκε και στους 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (22-5). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» έριξαν τον ρυθμό τους και σε συνδυασμό με την αστοχία (4/16 σουτ), οι φιλοξενούμενες μείωσαν την διαφορά με το σκορ να πέφτει στο 31-21 μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε ενώ στην επίθεση ήταν πιο παραγωγικές διαμορφώνοντας το 47-29 στο 30′. Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες μείωσαν μέχρι τους 12 πόντους στο 36′ αλλά πλέον ήταν πολύ αργά και δεν μπορούσαν να αλλάξουν το αποτέλεσμα. Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν σερί 16-5 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκτοξεύοντας το σκορ στο 68-45.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Στέλλα Καλτσίδου με 20 πόντους, έχοντας και 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ εξαιρετική ήταν η Βίκι Μακόλεϊ σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ (10π., 14ριμπ.) και η Άντερσον με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5 (1), Άντερσον 19, ΜακΚόλεϊ 10, Σπυριδοπούλου 8 (1), Καλτσίδου 20.

Μπεσίκτας (Ακάγια): Μόσμπι 6, Τζέλοους 11, Τσιγκίλ 3 (1), Ατακάν, Νταμπάκογλου 2, Σιγιαντεμίρ 4, Περοβάνοβιτς 4, Αβτσί, Ουίλερ 10, Ουζούμ 5 (1).