Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Προμηθέας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του EuroCup. Οι Πατρινοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους στα τελευταία λεπτά, ωστόσο “κόλλησαν” στην επίθεση, έχυσαν την καρδάρα και υπέστησαν την 4η σερί ήττα τους από τη Valencia με 68-71.

Οι Δημήτρης Αγραβάνης (22 πόντοι), Kendrick Ray (15 πόντοι) και Trevis Simpson (13 πόντοι) οδήγησαν σε όλο το ματς τον Προμηθέα (2-7), ο οποίος παρά τα κακά ποσοστά του (48,8% δίποντα, 25% τρίποντα), κατόρθωσε χάρις σε ένα σερί 8-0 να προηγηθεί με 68-61 και μόνο 3’27’’ να απομένουν για τη λήξη. Το φινάλε, πάντως, ανήκε όλο στους φιλοξενούμενους.

Η Valencia (7-3) ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 πόντους στη σειρά και έκλεψε τη νίκη, την 3η συνεχόμενη για την ισπανική ομάδα στο EuroCup, καθώς το τρίποντο του Ray λίγο πριν από τη λήξη δεν βρήκε στόχο. Ο Mike Tobey (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Valencia, η οποία διπλασίασε τις νίκες της επί του Προμηθέα στο 2ο όμιλο, παρότι ταξίδεψε στην Πάτρα χωρίς τους Klemen Prepelic, Bojan Dubljevic, Jasiel Rivero, Xavi Lopez-Arostegui, Jaime Pradilla.

Η Valencia δεν ήταν ανώτερη από τον Προμηθέα, ήταν όμως αυτή που διέθετε την εμπειρία να “τελειώσει” καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Joan Penarroya ήταν επίσης αυτή που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο, μετά τουλάχιστον το ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο, κατά το οποίο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 9 φορές.

Ο Προμηθέας ήταν πάντως αυτός που έλεγξε το ματς στο 2ο ημίχρονο και προηγήθηκε με 49-43 στο 25’ χάρις σε ένα σερί 9-0 και με 54-45 στο 26’. Κάπου εκεί η Valencia άρχισε να γυρίζει το παιχνίδι, στο 35’ ανέκτησε προσωρινά το προβάδισμα (60-61), πριν δεχτεί το σερί 8-0 από τον Προμηθέα. Το φινάλε, πάντως, ήταν υπόθεση της Valencia.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71

Προμηθέας (Ζούρος): Ray 15 (2/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Grant 6 (8 ριμπάουντ), Gaddy 2, Hunt 3, Αγραβάνης 22 (5/5 βολές, 7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γκίκας 3 (1/7 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 2, Simpson 13 (3), Andric 2.

Valencia (Penarroya): Dimitrijevic 10 (5 ασίστ), Puerto 8 (1), Ferrando, Van Rossom 9 (2), Tobey 22 (10/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Bressan, Jimenez 7 (1), Hermannsson 6 (5 λάθη), Labeyrie 9 (1).