Ο Προμηθέας υπέστη βαριά ήττα από την Cedevita Olimpija με 69-105 στην Πάτρα. Μετά το ματς όμως, είχε κάθε λόγο να χαμογελάει. Το παιχνίδι βλέπετε ήταν αγγαρεία (ήταν ήδη αποκλεισμένος) ούτως η άλλως. Από την άλλη, όμως, ο σύλλογος αλλά «χάρηκε» τα «νιάτα» του.

Ο Μάκης Γιατράς έριξε στα βαθιά την Generation X της ομάδας. Οι «μικροί» του Προμηθέα πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής τα έβαλαν με τους άνδρες επαγγελματίες των φιλοξενουμένων και έλαμψαν με κορυφαίο τον 18χρονο, Γιώργο Τανούλη.

Ο σέντερ του Προμηθέα έκανε σπουδαία εμφάνιση και έδειξε το γιατί αποτελεί μια από τις μεγάλες ελπίδες της ομάδας για το αύριο.

Ο Τανούλης, που ήρθε το καλοκαίρι στην ομάδα από το εφηβικό του ΠΑΟΚ έπαιξε 23΄.35΄΄ και είχε απολογισμό 12 πόντους (με 3/3διπ., 2/4τριπ.), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Το απόλυτο ταλέντο της ομάδας ο Λευτέρης Μαντζούκας έπαιξε 29΄.14΄΄ και είχε απολογισμό 10π. (2/5διπ., 2/7τριπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κοψ.) σε 29΄.14΄΄. Μεγάλο χρόνο συμμετοχής πήραν και τα άλλα «ατίθασα νιάτα» της ομάδας. Ο Νίκος Βασιλείου έπαιξε 20΄ (8π., 2ριμπ.). Ο Περικλής Κουρουπάκης έπαιξε 25΄.12΄΄ (4π., 3ριμπ., 2ασ.). Ο Θανάσης Μπαζίνας έπαιξε 20΄ (6π., 1ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.).

Για το ματς ούτε λόγος να γίνεται. Ο Προμηθέας δεν νοιάστηκε για το αποτέλεσμα. Ήθελε να βάλει τους μικρούς να παίξουν και αυτό μέτρησε.

Οι Πατρινοί πήγαν έτσι στο 2-7 και έχουν άλλη μια αγγαρεία ακόμα (το εξ αναβολής εντός έδρας ματς με την Bursaspor στις 22/12) για να τελειώνει το Eurocup.

Από την άλλη η Cedevita Olimpija, που είχε προκριθεί ήδη, πήγε πλέον στο 7-3.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος οι Πατρινοί έπαιζαν φουλ επίθεση και καθόλου άμυνα. Είχαν μεν καλά ποσοστά (50% στα δίποντα 8/16 και 45,5% στα τρίποντα 5/11), αλλά τους πλήγωσαν η άμυνα, τα ριμπάουντ (15 έναντι 20 με 10 επιθετικά), τα μεγάλα ποσοστά που είχε στα δίποντα η Cedevita Olimpija (είχε 63,3% με 19/30διπ., ενώ κάποια στιγμή στα μέσα του ημιχρόνου έφτασε να έχει πάνω από 80%) και τα πολλά λάθη τους (12).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 5-2 στο 1΄.11΄΄ και έμεινε μπροστά στο σκορ μόλις μέχρι το 1’.23΄΄ (5-4). Μέχρι εκεί όμως. ΟΙ φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς και πηγαν στο +6 (7-13 στο 4΄.25΄΄). Η ομάδα της Πάτρας μείωσε σε 16-17 στο 6΄.42΄΄, αλλά η Cedevita Olimpija απάντησε με ένα σερί 8-0 και πήγε στο 16-25 στο 8΄.38΄΄. Ο Προμηθέας πάντως, μάζεψε την διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 23-27.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με φόρα, έκαναν ένα σερί 8-0 και πήγαν στο +12 (23-35 στο 12΄.49΄΄) και στο 17΄.46΄΄ έφτασαν την διαφορά και στους 14 πόντους (32-47) και το ημίχρονο έληξε τελικά 36-47.

Κατάρρευση

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας κατέρρευσε και παραδόθηκε άνευ όρων. Η τελευταία του «έκλαμψη» ήταν όταν μείωσε το σκορ στους 8 πόντους (44-52 στο 21΄.33΄΄). Η ομάδα υπέστη «μπλακ άουτ» εκεί, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 17-0 και προηγήθηκαν με 25 πόντους (44-69 στο 25΄.53΄΄) και φυσικά το ματς τελείωσε, καθώς η διαφορά ανέβαινε συνέχεια, έφτασε αρχικά στους 31 πόντους (53-84 στο 29΄.08΄΄) και πήγε και στους 37 πόντους (55-92 στο 31΄.35΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 36-47, 53-84, 69-105.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 4, Λούντζης 5 (1), Αγραβάνης 5 (1), Garrett 3 (1), Χριστοδούλου 3, Βασιλείου 8 (1/1διπ., 2/2τριπ., 2ριμπ.), Κουρουπάκης 4 (0/1βολ., 2/5διπ., 3ριμπ., 2ασ.), Miller 7 (1), Radicevic 2 (5ασ.), Μαντζούκας 10 (3/5διπ., 0/1τριπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Μπαζίνας 6 (3/5διπ., 0/1τριπ., 1ριμπ., 4ας., 1κλεψ., 5λαθ.), Τανούλης 12 (3/3διπ., 2/4τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 3λαθ.).

CEDEVITA OLIMPIJA (Jurica Golemac): Radovic 3 (6ριμπ., 4ασ.), Perry 15 (1), Hopkins 14 (8ριμπ., 3κλεψ.), Duscak 1, Muric 14 (2), Blazic 18 (2τριπ., 5ριμπ., 6ασ., 2κλεψ.), Hodzic 10 (2), Jones 3, Scuka 5, Dimec 9 (6ριμπ.), Marinkovic 5 (8ριμπ.), Rupnik 8 (2τριπ., 7ασ.).