Ίσως ο Προμηθέας να ήταν καταπονημένος από την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε στο Σούπερ Καπ, όπου η ομάδα έγραψε ιστορία και σήκωσε την κούπα. Ίσως οι Πατρινοί να είχαν μείνει ακόμα στον θρίαμβό τους στην εν λόγω διοργάνωση και να μην είχαν το μυαλό τους 100% στο σημερινό ματς με την Gran Canaria στο «Δ. Τόφαλος» στην πρεμιέρα του Eurocup. Ίσως πάλι από την μια η ομάδα να έδειξε σήμερα το κακό της πρόσωπό απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο, όπως οι Ισπανοί. Δεν ξέρουμε αν κάτι απ όλα αυτά ή όλα αυτά μαζί έπαιξαν ρόλο, αλλά ξέρουμε ότι ο Προμηθέας αποδιοργανώθηκε στην 4η περίοδο και έτσι ηττήθηκε με 86-75 από την Gran Canaria στην Πάτρα και ξεκίνησε με το αριστερό την φετινή διαδρομή του στο Eurocup.

Οι Πατρινοί είχαν πολλά… κακώς κείμενα σήμερα. Είχαν 10 ασίστ έναντι 17 λαθών. Είχαν 8/28τριπ. (28,6%) και μάλιστα στο δεύτερο μέρος τα… έσπασαν από τα 6,75μ. και είχαν μόλις 2/12τριπ. Είχαν θέματα με τα πολλά επιθετικά των Ισπανών (12), ενώ οι 86 πόντοι που δέχτηκαν τα λένε όλα για την άμυνά τους.

Από τον Προμηθέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Miller με 27 πόντους, αλλά ο Αμερικανός χάθηκε στην επανάληψη (έβαλε εκεί μόλις 7π. έναντι 20π. στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γιαννόπουλος είχε 16π. (οι 11 στο πρώτο μέρος), ενώ ο Agbelese πέτυχε double – double (14π., 12ριμπ).

Από τους Ισπανούς πρώτο βιολί ήταν ο τέως παίκτης του Παναθηναϊκού Jacob Willey με 22π. (είχε ακόμα 6ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), ενώ 17π. πέτυχε ο Albicy

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας είχε έναν ασταμάτητο Miller (20π με 4/4βολ., 2/3διπ., 4/6τριπ., 2ριμπ., 1ασ.), τον οποίο σιγοντάριζαν οι Agbelese (7π., 19ριμπ.) και Γιαννόπουλος (11π.). Οι Πατρινοί είχαν 37,5% στα τρίποντα (6/16), αλλά είχαν θέματα στην άμυνα, είχαν προβλήματα με τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών (πήραν 9 επιθετικά στο πρώτο 20λεπτο), ενώ είχαν 6 ασίστ και 6 λάθη.

«Μπλοκάρισμα» και «ξύπνημα» με Γιαννόπουλο

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πήγε στο +5 στο 9΄.14΄΄ (26-21), αλλά στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου αποσυντονίστηκε τελείως και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10 πόντους (26-36 στο 14΄.45΄΄).

Εκεί, όμως, ο Προμηθέας ξύπνησε. Έτρεξε, έβαλε τα σουτ, πίεσε και με ηγέτη τον Γιαννόπουλο που βγήκε μπροστά (έβαλε 11 πόντους), έκανε ένα επιμέρους σκορ 22-7 και το ημίχρονο έληξε με τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 48-43.

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας άρχισε να αποσυντονίζεται ξανά μετά το 21΄.40΄΄ (50-45). Έκανε πολλά λάθη, ο Miller σίγησε, η Πατρινή άμυνά χαλάρωσε και οι Ισπανοί γύρισαν τούμπα το ματς με ένα επιμέρους σκορ 11-5 (55-56 στο 25΄.20΄΄).

Οι Πατρινοί αντεπιτέθηκαν χτύπησαν κοντά στο καλάθι και ξαναπήραν τα ηνία αν και δεν κατόρθωσαν να πάρουν μια καλή διαφορά και στο 30΄ το σκορ ήταν 61-58

Κατηφόρα στην 4η περίοδο

Στην 4η περίοδο (το επιμέρους σκορ στην περίοδo αυτή ήταν 28-14 υπέρ της Gran Canaria) ο Προμηθέας πήρε φόρα στην κατηφόρα ειδικά μετά το 33΄.04΄΄  (65-67). Η άμυνά του έμπαζε από παντού. Ο Miller παρέμεινε «αφοπλισμένος». Η ομάδα συνέχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Έσπασε τα στεφάνια και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (72-82 στο 38΄.48΄΄) και ηττήθηκε τελικά με 11π. (75-86).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 14 (4/6βολ, 5/9διπ., 12ριμπ., 1ασ., 3κοψ., 4λαθ.) Λούντζης 8 (6ριμπ., 5ασ., 1κλεψ., 1κοψ., 4λαθ.), James 2, Αγραβάνης 8 (4/9διπ., 0/4τριπ., 5ριμπ.), Nixon (1ριμπ., 1ασ.), Floyd, Γιαννόπουλος 16 (5/5βολ., 1/3διπ., 3/8τριπ., 5ριμπ., 3λαθ.), Miller 27 (6/6βολ., 3/6διπ., 5/10τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 3λαθ)), Μαντζούκας, Μπαζίνας.

GRAN CANARIA (Porfirio Fisac): Wiley 22 (2/2βολ., 10/13διπ., 0/2τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Balcerowski 4, Ferrari 8 (2τριπ., 6ασ.), Okoye 10 (1), Albicy 17 (4/6τριπ., 6ασ.), Della Valle 11 (1), Shurna 4 (6ριμπ.), Burjanadze, Costello 8 (6ριμπ.), Beiran 2 (4ριμπ., 3ασ.).