Αν και ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 11 πόντους στην 3η περίοδο, ο Προμηθέας ήταν ξανά μέτριος στην 4η και ηττήθηκε από ένα μεγάλο σερί της Venezia με 68-78 και παραμένει χαμηλά στο EuroCup (2-6)…

Παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να ξεφύγει ποτέ με περισσότερους από 6 πόντους σε κάποιο σημείο του πρώτου ημιχρόνου, ο Προμηθέας ήταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα του παρκέ -με την αμυντική του υπόσταση να είναι σε τρομερή υπόσταση (30 πόντοι παθητικό, 36% ευστοχία, 15% τρίποντο, 6 ασίστ για 9 λάθη) και να του χαρίζει πάντοτε ένα προβάδισμα, έστω και οριακό.
Μάλιστα, η Venezia κατάφερε να προηγηθεί μόλις μια φορά στο αρχικό 20λεπτο (27-28), με τους οικοδεσπότες όμως να ανατρέπουν τάχιστα αυτήν την εξέλιξη με ένα 4-0 σερί.

Μετά την ανάπαυλα, οι Αχαιοί μπήκαν εξαιρετικά στο «Δημήτριος Τόφαλος», όταν με κύριο πρωτεργάτη τον Αγραβάνη (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) κατάφεραν να εκκινήσουν με ένα άκρως ηχηρό 10-0 (έγινε 12-3 λίγο αργότερα σερί) και να αυξήσουν το προβάδισμά τους στο +11 και το +10 αντίστοιχα (43-33)!
Οι Ιταλοί όμως, έσφιξαν αρκετά την αμυντική τους υπόσταση τόσο στην ρακέτα όσο και στην περίμετρο και δέχθηκαν μόλις 8 πόντους στα επόμενα 5 λεπτά και σταδιακά κατόρθωσαν αφενός να ροκανίσουν την απόστασή τους και αφετέρου να περάσουν και μπροστά με τρίποντο του Mazzola από την αριστερή 45.
Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε αρχικά ένα τρίποντο με τον Γκίκα από την κορυφή αλλά και ένα τεραστίας σημασίας buzzer beater goal foul του Αγραβάνη (πολύ δύσκολο μακρινό δίποντο από την αριστερή γωνία) και έκαναν σε 2 λεπτά το -2, +2 *54-52).

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν πολύ άστοχα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο (5-7 σε 5 λεπτά, 25% ευστοχία, 1-4 τρίποντα, 2 λάθη), με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν 5 αναπάντητους πόντους από το 34′ μέχρι το 35′ και να ισοφαρίζουν σε 59-59 με τρίποντο του Brooks από τη δεξιά γωνία -πριν ο Γκίκας με ένα πολύ δύσκολο mid range δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.
Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι όμως, για πολλή ώρα, με τη Venezia να τρέχει ένα ασταμάτητο 0-15 σερί μέχρι και το 39′ και με 3 γκολ φάουλ -το ένα από τον Μάικ Μπράμο– να «σκοτώνει» τους Πατρινούς

Tα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.