Η… παραμυθένια πορεία της Bursaspor δεν σταμάτησε ούτε στην Ισπανία. Η ομάδα του Dusan Alimpijevic βρέθηκε πάλι σε καταπληκτική βραδιά από την περιφέρεια, έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το 2ο ημίχρονο και νίκησε εύκολα την Andorra 85-68 και προκρίθηκε στον τελικό του EuroCup (11/5) για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Bursaspor συνέχισε το κρεσέντο της από την περίμετρο (είχε 27/58 τρίποντα στα προηγούμενα δύο νοκ άουτ παιχνίδια με την Partizan και την Cedevita Olimpija), καθώς ευστόχησε σε 13 από τα 32 τρίποντα που επιχείρησε και είχε σε τρομερή βραδιά τους Andrew Andrews (20 πόντοι, 5/7 σουτ, 7/8 βολές) και Onuralp Bitim (18 πόντοι).

ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ Ο ANDREWS

Τεράστια βοήθεια προσέφεραν επίσης και οι Derek Needham (13 πόντοι, 7 ασίστ), Kevarrius Hayes (11 πόντοι, 16 ριμπάουντ) για την τουρκική ομάδα, η οποία σημείωσε την 4η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της στη διοργάνωση, κι ενώ μέχρι πρότινος μετρούσε 7 σερί ήττες!  Το μόνο ανησυχητικό μαντάτο για την Bursaspor ενόψει του τελικού (με Valencia ή Virtus Bologna), ήταν ο τραυματισμός του Andrews στο 38’, ο οποίος αποχώρησε μη μπορώντας να βάλει βάρος στο αριστερό πόδι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Oriol Pauli πέτυχε 10 από τους 16 πόντους του στην 1η περίοδο, αλλά σίγησε στο 2ο ημίχρονο, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε μόνο άλλος ένας συμπαίκτης του, ο David Jelinek (11). Η αδυναμία της Andorra να περιορίσει την επιθετική δράση των Τούρκων (και κυρίως από την περιφέρεια) ήταν πάντως ο κύριος λόγος που η Andorra έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΕΡΙ

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 και προηγήθηκαν 17-6 στο 6’, εντούτοις η Bursaspor απάντησε με δικό της ξέσπασμα και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-22. Η τουρκική ομάδα επέκτεινε το σερί της στη 2η περίοδο (στο 0-15) και με άλλο ένα ξέσπασμα έκλεισε το 1ο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (34-38). Το πιο καθοριστικό δεκάλεπτο του ματς ήταν πάντως το 3ο.

Με ένα επιμέρους 6-26 η Bursaspor απομακρύνθηκε με 40-57 στο 26’ και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (56-63). Η Bursaspor πέτυχε 18 από τους πρώτους 22 πόντους στην 4η περίοδο και ξέφυγε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 36’ (60-81), φτάνοντας έτσι με περισσή άνεση στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 34-38, 56-63, 68-85