Ενάμισι ημίχρονο μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στην Ποντγκόριτσα ο Προμηθέας. Η Buducnost πάτησε το γκάζι από εκεί και πέρα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 90-77 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του EuroCup και απομάκρυνε πολύ την ομάδα του Ηλία Ζούρου από την πρώτη οκτάδα του 2ου ομίλου και την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Jerai Grant (23 πόντοι, 11/18 σουτ) ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα (4-11), ο οποίος κοίταξε στα μάτια τους Μαυροβούνιους μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου, έχασε όμως κατά κράτος τα ριμπάουντ (41-25). Η ομάδα της Πάτρας υπέπεσε επίσης σε 15 λάθη και παρότι σούταρε με καλό ποσοστό (49,2% συνολικά), δεν μπόρεσε ποτέ να παίξει αποτελεσματική άμυνα, γνωρίζοντας έτσι φυσιολογικά την 3η ήττα στα τελευταία 4 παιχνίδια.

Η Buducnost (9-6) ήταν αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες και το έκανε, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο όλων τον Petar Popovic (15). Έπειτα από επτά αλλαγές προβαδίσματος και πέντε ισοπαλίες στα πρώτα έξι λεπτά η ομάδα του Aleksandar Dzikic άρχισε να απομακρύνεται στο σκορ χάρις σε ένα σερί 11-0 (24-14 στο 9’).

Οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν περισσότερο τη διαφορά στο 12’ (30-19) και στο 19’ (46-34), ωστόσο ο Προμηθέας ξαναμπήκε στο ματς. Οι Πατρινοί πλησίασαν μέχρι τον έναν πόντο στο 25’ (54-53), στη συνέχεια όμως δέχτηκαν ένα επιμέρους 12-2 και είδαν την Buducnost να ξεφεύγει εκ νέου με διψήφια διαφορά (66-55 στο 29’). Η ομάδα του Dzikic απλοποίησε την κατάσταση από εκεί και πέρα, ξεφεύγοντας ακόμα και με +19 στο 37’ (85-66).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77

Buducnost (Dzikic): Cobbs 10, Atic 5 (1), Micov 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Nikolic D. 2, Seeley 11 (1), Nikolic Z. 10, Jagodic-Kuridza 6, Popovic 15 (3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Reed 11 (1), Perry 8.

Προμηθέας (Ζούρος): Ray 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 λάθη), Grant 23 (1/1 βολή, 11/18 δίποντα), Gaddy 2, Αγραβάνης 6, Ρογκαβόπουλος 8 (2/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Simpson 13 (3), Andric 10 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης 7 (1), Λάγιος.