Καταρρέοντας με τραγικό ρυθμό στην 3η περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών απέτυχε να γυρίσει στην Ελλάδα με μια πολύ σημαντική εν όψει συνέχειας νίκη κόντρα στην Cedevita Olimpija, από την οποία και εν τέλει λύγισε με το επιβλητικό 84-98.

Αν και οι Σλοβένοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και κατάφεραν από πολύ νωρίς να οδηγήσουν την απόστασή τους σε διψήφιες διαφορές -όντας τρομεροί σε επίθεση (63% σε 16 σουτ, 50% σε 4 τρίποντα) και άμυνα (33% σε 21 σουτ, 0% σε 8 τρίποντα)-, οι Αχαιοί προσπαθούσαν πάντοτε να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης -αν και αμυντικά δεν είχαν την παραμικρή επιτυχία.
Ωστόσο, χάρις σε ένα δυναμικό 2-8 σερί μέχρι και το φινάλε, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μόλις στο -5 (48-43) και να μπουν με άλλον αέρα στα αποδυτήρια!

Μετά την ανάπαυλα όμως, ένα τεράστιο 17-0 σερί έκοψε τα πόδια της ομάδας του Ηλία Ζούρου -που στις απαρχές της 3ης περιόδου είχε μειώσει ακόμα και στους 3 πόντους (48-45)- που πλέον βρέθηκε να κυνηγάει με 20 ολόκληρους πόντους (65-45) μια καλύτερη και γηπεδούχο ομάδα…

Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα εν τέλει, με τους Σλοβένους να πετυχαίνουν μια πολύ σημαντική νίκη -την 4η συνεχόμενη στη διοργάνωση- χάρις τα… όργια των πρώην παικτών του Παναθηναϊκού, των Zach Auguste και Yogi Ferrell, οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 35 πόντους με 10-10 δίποντα (!).
Από την άλλη μεριά, για τον Προμηθέα ξεχώρισε για άλλη μια φορά το δίδυμο της frontline του, με τους Αγραβάνη και Grant να συνεργάζονται για 36 κοινούς πόντους με 13-20 δίποντα και 7-10 βολές, μαζί φυσικά και με 16 ριμπάουντ (8 έκαστος) -αλλά δεν αρκούσαν για ένα μεγάλο διπλό…

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 94-80

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.