Σήμερα στη Σλοβενία ολοκληρώθηκε και μαθηματικά το ευρωπαϊκό ταξίδι του Προμηθέα Πατρών στο φετινό EuroCup, αφού η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα στα σημεία από την Cedevita Olimpija με 77-73. Ξεχώρισε ο Μάντζαρης με το triple double του, αλλά τα πολλά λάθη και η αστοχία στα κρίσιμα σημεία σήμαναν τον μπασκετικό «θάνατο»…

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

1η περίοδος:

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ άναρχα και για τις 2 ομάδες, κάτι που σίγουρα δικαιολογείται για τον Προμηθέα που έπαιζε την ίδια του τη ζωή στη διοργάνωση. Στα πρώτα 5 λεπτά, η μπάλα πάτησε στο ζωγραφιστό μόλις 4 φορές συνολικά (!), ενώ από περιφέρεια πάρθηκαν 13 ολόκληρα σουτ. Από αυτά ωστόσο, μπήκαν μόλις τα 2 (1 για κάθε ομάδα), με το σκορ σε αυτό το διάστημα να κυμαίνεται αρκετά χαμηλά (7-7), αλλά όχι εξαιτίας της εν γένει άμυνας, αλλά της αστοχίας. Παράλληλα, ο Προμηθέας μέχρι τότε σκόραρε 3 καλάθια, όπου και στα 3 συμμετείχε ο Miller (5 πόντοι/1 ασίστ).

Έκτοτε, η Olimpija πέρασε 2 συνεχόμενες φορές στο low post και τον Marinkovic (2 πόντοι/0-2 βολές), αλλά τα 2 συνεχόμενα τρίποντα των Χριστοδούλου και Μάντζαρη, το floater του τελευταίου και ένα δύσκολο drive του Miller (9 πόντοι) έστειλαν τη διαφορά στους 12, και το σερί των Πατρινών στο 14-2 (9-21)!

Ωστόσο, δύο σερί καλάθια από Blazic και Μarinkovic την έριξαν στους 8 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (13-21).

2η περίοδος:

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η περασμένη, με τον Προμηθέα να κινεί τα νήματα του αγώνα. Η ομάδα του coach Γιατρά άρχισε το δεκάλεπτο με ένα σερί της τάξης του 8-2, και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (+14, 15-29), με 6 σερί πόντους από τον Agbelese και ένα mid range σουτ από τον Garrett. Είναι ενδεικτικό άλλωστε, πως το πρώτο καλάθι των Σλοβένων επιτεύχθη 2.5 λεπτά μετά την έναρξη.

Ο Προμηθέας ήληγχε απόλυτα την όλη κατάσταση, και κυρίως τον ρυθμό της αναμέτρησης, αφού κλείνοντας ασφυκτικά τους διαδρόμους προς τη στεφάνη του, ανάγκαζε την Olimpija σε αβίαστα σουτ από μακρινή απόσταση και υπό κακές προϋποθέσεις (2-13 μέχρι εκείνη τη στιγμή). Έτσι, είχε σταθεροποιήσει τη διαφορά για περισσότερα από 6 λεπτά πάνω από τους 12 πόντους, και την είχε φτάσει μέχρι και τους 15 (17-32), με το τρίποντο του Garrett από τη 45. Ο αγώνας ήταν μια συνεχής επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να μετατρέπουν σε Πάτρα την Λιουμπλιάνα!

Από το 18′ και μετά, οι γηπεδούχοι, όμως, έγιναν πιο physical τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά (ούτε ένα πόντο ο Προμηθέας σε αυτό το σημείο) και αποφάσισαν να βάλουν τη μπάλα στο ελληνικό low post. Έτσι, κατάφεραν να μειώσουν σε 32-41 στο τέλος του ημιχρόνου, με ένα 5-0 σερί (5 πόντοι ο Perry/15 σύνολο).

Ο Προμηθέας ήταν πολύ λογικός στις επιθέσεις του (61% δίποντα), και κυκλοφορούσε ποιοτικά τη μπάλα στην περιφέρεια (8 ασίστ/5-12 τρίποντα και 4-6 μετά το κακό ξεκίνημα), ενώ στην αντίπερα όχθη μείωσε τις πιθανότητες ευστοχίας της Cedevita Olimpija switchability και ισχυρή interior άμυνα, που ανάγκασε τους Σλοβένους σε «τυφλές» επιλογές (3-16 τρίποντα/ 5 ασίστ), αλλά και σε κακό μπάσκετ, που δεν αποτυπώνεται στα στατιστικά.

3η περίοδος:

Η θετική εικόνα της Cedevita συνεχίστηκε και στις απαρχές του 3ου δεκαλέπτου, αφού οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σημαντικό σερί της τάξης του 14-3 (συμπεριλαμβάνεται και το 5-0 του πρώτου ημιχρόνου), για να μειώσουν τη διαφορά στους μόλις 3 πόντους (41-44)! Σε αυτό το διάστημα, ο Προμηθέας σκόραρε μόλις μια φορά και εν γένει είχε 4 χαμένα σουτ και 4 λάθη (2 επ. φάουλ) σε 3 αγωνιστικά λεπτά, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πυγμή και υπομονή στην επίθεση, και βρήκαν λογικά σουτ.

Τα λάθη δεν είχαν τελειωμό για την ελληνική ομάδα, που είδε την Olimpija να προσπερνά εν τέλει με το τρίποντο του Hopkins (46-45), αναγάγοντας το σερί της στο εκκωφαντικό 19-4 (σε 7 λεπτά)! Λίγο αργότερα, το τεράστιο τρίποντο από τον Blazic έφερε τη Olimpija και στο +3 (49-46), ενώ ο Προμηθέας είχε μόλις 1 καλάθι σε 6 λεπτά στην 3η περίοδο (σούταρε με 17%).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν τραγική στο επιθετικό κομμάτι, όπου έφτασε και τα 6 λάθη στο δεκάλεπτο, κολλώντας εμφανώς στην άμυνα των Σλοβένων, με τη διαφορά να παραμένει στους 3 για περισσότερα από 2 λεπτά, μέχρι να την αυξήσει στους 4 (59-55), μέγιστη διαφορά, το εκ νέου τρίποντο του Blazic (3/5).

Η 3η περίοδος βρήκε τον Προμηθέα να σουτάρει με το πενιχρό 42% από το παρκέ και με 22% από το τρίποντο, να έχει υποπέσει σε 7 λάθη συνολικά και να έχει απωλέσει το μεγαλύτερό του κέρδος από το πρώτο ημίχρονο, τη ψυχολογία του.

4η περίοδος:

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυναμικά στην τελευταία περίοδο του αγώνα, και σκόραρε 7 συνεχόμενους πόντους, για να ρίξει τη διαφορά στον μόλις 1 πόντο (63-62)! Σε αυτό το διάστημα, δέχτηκε μόλις 4 πόντους και γενικότερα έδειξε θετικά δείγματα για την επιβίωσή του στο EuroCup. Ωστόσο, η Olimpija απάντησε με ένα δικό 4-0 σερί, εκμεταλλευόμενη 2 λάθη των Πατρινών στο δικό της μισό, και με ένα ζευγάρι βολές (Perry: 19 πόντοι) και ένα εύκολο lay up (Brown), έφτασε στο 67-62 στο 34′.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από μια άγρια και ωμή ομορφιά (6 φάουλ/7 λάθη συνολικά) και στις 2 πλευρές του παρκέ, και ένα εκ νέου σερί του Προμηθέα (5-0, 1 τρίποντο ο Μάντζαρης, 1 lay up o Miller) ισοφάρισε την αναμέτρησε στον αριθμό 67, με μόλις 5 λεπτά για το φινάλε!

Σχεδόν 3 λεπτά αργότερα, ο τέλειος Danny Agbelese (6/6 δίποντα), ισοφάρισε ξανά (69-69), αλλά το 3ο τρίποντο σε 7 προσπάθειες του Perry έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Olimpija (72-69).

Το τεράστιο καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη έριξε τη διαφορά στον πόντο (74-73) με μόλις 42” να απομένουν για το φινάλε, αλλά ο Blazic κέρδισε φάουλ στα 19”, και ευστόχησε μόνο σε μια βολή, κάνοντας το σκορ 75-73! Ο Προμηθέας πλέον, είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια του!

Ωστόσο, ο Miller αστόχησε για 3 (2/10 τρ.) και απέτυχε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στον αντίποδα, οι βολές του Muric διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (77-73) και την καταδίκη των Πατρινών…