Στο πρώτο δεκάλεπτο η Trento έβαλε δύσκολα στην Cedevita Olimpija, αλλά από κει και πέρα οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να κόψουν τα αστεία. Πάτησαν το γκάζι ως το τέρμα και έτσι πήραν σβάρνα με 87-65 τους Ιταλούς.

Η Cedevita Olimpija πήγε έτσι στο 5-3 και η Trento που έχει χάσει στροφές τελευταία και μετράει 2 σερί ήττες πήγε στο 6-3.

Μάχη έγινε στο ματς μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου η Trento προηγήθηκε με 21-20. Από κει και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν έκαναν την μεγάλη αντεπίθεση και οι Ιταλοί έκαναν την μεγάλη υποχώρηση. Στην 2η περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 24-14 και το ημίχρονο έληξε 44-35. Στην 3η περίοδο η Cedevita Olimpija πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, έκανε ένα επιμέρους σκορ 26-9 και πήγε στο +26 στο 30΄ (70-44), οπότε όλα είχαν κριθεί πια και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 87-65.

Από την Cedevita Olimpija πρώτος σκόρερ ήταν ο Jaka Blazic (15 πόντοι), ενώ σπουδαίο ματς έκαναν οι Kendrick Perry (14π., 7ασ.) και Jarrod Jones (14π., 8ριμπ.).

Από την ιταλική ομάδα όλα τα λεφτά ήταν ο Jacorey Williams, που άγγιξε το double – double (20 πόντοι με 8/9 βολές, 6/17 δίποντα και 9 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-35, 70-44, 87-65