Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι “μάχες” στο Eurocup, καθώς μετά την πρεμιέρα του Last-32 την προηγούμενη εβδομάδα, η αγωνιστική δράση συνεχίζεται χωρίς… ανάσα, με την 2η αγωνιστική να ανοίγει με τις δύο αναμετρήσεις της Τρίτης (12/01) και το κυρίως “γεύμα” να σερβίρεται σήμερα (13/01).

Οι δύο εκπρόσωποι μας στη διοργάνωση άνοιξαν το “μενού” της 2ης αγωνιστικής την Τρίτη (12/01), με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να πανηγυρίζει στο “Παλατάκι” την πρώτη του νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 88-75 της Λιμόζ, ενώ στον αντίποδα, “εφιαλτική” ήταν η επίσκεψη των “κιτρινόμαυρων” στο “Mediolanum Forum”, με την Αρμάνι Μιλάνο να τους υποχρεώνει σε βαριά ήττα με τελικό σκορ 95-54.

Group G

Μπάγερν Μονάχου-Ουλμ 83-69

Η Μπάγερν ήταν η νικήτρια στον γερμανικό “εμφύλιο”, καθώς επικράτησε της Ουλμ στο Μόναχο με 83-69, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-0. Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν από το ξεκίνημα τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +12 (48-36). Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στην επανέναρξη, με το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να διατηρεί διαφορά “ασφαλείας” σε όλη τη διάρκεια και να φτάνει άνετα στην επικράτηση με τελικό σκορ 83-69. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράις Τέιλορ με 18 πόντους, με τον Τζέντοβιτς να τον ακολουθεί με 15 και τους Ρένφρο και Μπράιαντ να προσθέτουν από 14. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ρέιμαρ Μόργκαν με 23 πόντους κι 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους 14 πόντους πρόσθεσε ο Ράμπιτ.

Μπιλμπάο-Μπάνβιτ 76-85

Σπουδαίο “διπλό” πέτυχε απέναντι στη Μπιλμπάο η Μπάνβιτ, επικρατώντας των Βάσκων με 76-85. Οι Ισπανοί είχαν το έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (44-36, 20′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 17-32 κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο τους “ροζ” φύλλο αγώνα στον όμιλο. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αντριάν Μοερμάν με 25 πόντους, με τους Σίμονς και Φόρστον να προσθέτουν από 12. Από πλευράς ηττημένων, ο Μπέρτανς σημείωσε 15 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Γιώργος Μπόγρης με 10 πόντους (4/6 διπ., 2/3 βολ.), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26:39″

Group H

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Γκραν Κανάρια 64-75

Επιτυχημένο ήταν το ταξίδι της Γκραν Κανάρια στο Ισραήλ, καθώς οι Ισπανοί επικράτησαν με 64-75 της Χάποελ Ιρουσαλήμ, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στη φάση των “32”.  Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 29-46. Στο ίδιο τέμπο κύλησαν και τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους (42-61), με τους Ισπανούς να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση και την Χάποελ απλώς να μειώνει στο τελικό 64-75, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαλίν με 20 πόντους (5/9τριπ.), με τον Όλιβερ να τον ακολουθεί με 18 και τον Όμιτς να προθέτει άλλους 15 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, Χαλπερίν και Γκάφνεϊ σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ οι Τζάνινγκ και Ελιγιάχου πρόσφεραν άλλους 10 έκαστος.

Στρασμπούρ-Άβτοντορ 77-74

Το 2/2 πέτυχε η Σρασμπούρ, επικρατώντας εντός έδρας της Άβτοντορ με τελικό σκορ 77-74. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να ους βρίσκει στο +14(58-44), ωστόσο η υπερβολική τους χαλάρωση στα τελευταία λεπτά παραλίγο να τους κοστίσει, καθώς οι Ρώσοι μείωσαν με 76-71 στα 18″ πριν από το τέλος, όμως ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός, προκειμένου να πετύχουν το “θαύμα”. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάρντι Κόλινς (οδεύει προς την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα) με 19 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα με τους Ματ Χάουαρντ και Κάιλ Ουίμς να τον ακολουθούν με 14 και 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ο Πίτερσον πέτυχε 21 πόντους και “μάζεψε” 12 ριμπάουντ, με τον Τσάπελ να προσθέτει άλλους 19 πόντους και 6 ασίστ

Group I

Όλντενμπουργκ-Βαλένθια 89-108

Την τρομερή της πορεία σε Ισπανία και Ευρώπη συνέχισε η Βαλένθια, δίνοντας ακόμα μία παράσταση, καθώς επιβλήθηκε με 89-108 της Όλντενμπουργκ στη Γερμανία και ανέβασε το φετινό της ρεκόρ σε όλες τις διοργανώσεις στο 27-0! Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε το σκορ στο 46-54, με τις “νυχτερίδες” να πατούν… “γκάζι” στην τρίτη περίοδο και να φτάνουν την υπέρ τους διαφορά στους 18 πόντους (67-85, 30′), μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Αντουάν Ντιό με 25 πόντους, ενώ παράλληλα “μοίρασε” και 8 ασίστ, με τον Ντούμπλιεβιτς να τον ακολουθεί με 15 και τους Σάτο και Σίκμα να προσθέτουν από 12. Από πλευράς ηττημένων, Ο Κβέιλ σημείωσε 16 πόντους και ο Πρέπελιτς άλλους 13.

Group J

Νεπτούνας-Άλμπα Βερολίνου 73-65

Την πρώτη της νίκη στο Last-32 πανηγύρισε η Νεπτούνας, η οποία, μετά την συντριβή της στην πρεμιέρα απο τον Άρη, επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου στην Κλαϊπέντα με 73-65. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (20-9), με το σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 38-29.  Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα στην επανέναρξη, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να τους βρίσκει να προηγούνται με 50-53, ωστόσο στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η Νεπτούνας κυριάρχησε, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 73-65. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπουτκεβίτσιους με 18 πόντους, με τον Γκριτζιούνας να τον ακολουθεί με 14 και τον Γκραντ να προσθέτει άλλους 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Ουίλ Τσέρι σημείωσε 17 πόντους, με τους Μιλοσάβλιεβιτς και Λόντσαρ να ολοκληρώνουν επίσης την αναμέτρηση με διψήφια νούμερα, προσθέτοντας από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Group K

Τραμπζονσπόρ-Τρέντο 92-70

Σε…περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Τρέντο η Τραμπζονσπόρ, επικρατώντας άνετα των Ιταλών στην Τραπεζούντα με 92-70. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους να τους βρίσκει στο+15 (46-31). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση ούτε στην επανέναρξη και κάπως έτσι το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς πέτυχε την πρώτη του νίκη στον όμιλο με τελικό σκορ 92-70.  Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντουάιτ Χάρντι με 23 πόντους και 9 ασίστ, με τον Κούλιγκ να τον ακολουθεί από κοντά, πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ άλλους 16 πόντους πρόσθεσε ο Στιπάνοβιτς. Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε στην ομάδα του και ο Ντέργουιν Κίτσεν με 5 πόντους 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Πάσκολο με 17 πόντους.

Ρέτζιο Εμίλια-Καρσίγιακα 88-81

Την πρώτη νίκη στο Last-32 πέτυχε η Ρέτζιο Εμίλια που ξεπέρασε στην Ιταλία το “εμπόδιο” της Καρσίγιακα με τελικό σκορ 88-81. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (18-25), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” στη συνέχεια, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 46-42. Η συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι βρήκε την Ρέτζιο Εμίλια να διατηρεί διαφορά “ασφαλείας” (76-63), την οποία και συντήρησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πιέτρο Αραντόρι με 22 πόντους, με τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς να τον ακολουθεί με 13. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Κένι Γκάμπριελ και Μπρείσι Ράιτ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Group L

Ζενίτ Αγ. Πετρ.-Λούντβιγκσμπουργκ 83-80

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε την πορεία της στο Last-32 του Eurocup η Ζενίτ, καθώς επιβλήθηκε με 83-80 της Λούντβιγκσμπουργκ στην Αγία Πετρούπολη. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ’ αρχής το προβάδισμα, με τη λήξη του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 46-41. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται με 72-64 στο 35′, ωστόσο οι Γερμανοί, πραγματοποιώντας την ύστατη τους προσπάθεια να επιστέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, μείωσαν με 76-75 στο 37′. Στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, κάμπτοντας τελικά την αντίσταση της Λούντβιγκσμπουργκ με τελικό σκορ 83-80. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ντόουντελ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Τίμα να τον ακολουθεί με 14 πόντους και Τούλσον και Κοστσέεβ να προσθέτουν από 10. Από πλευράς ηττημένων, Σακούρ και Μπρόκμαν πέτυχαν από 19 και 18 πόντους, με τον πρώτο να “μοιράζει” και 10 ασίστ και τον Κίρον Τζόνσον να προσθέτει άλλους 11 πόντους.

Ζιελόνα Γκόρα-Βενέτσια 83-92

Την πρώτη της ήττα στον όμιλο γνώρισε η Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία από την Βενέτσια με τελικό σκορ 83-92. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο (45-39), ωστόσο ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Ιταλών (15-31 επιμέρους σκορ περιόδου) ήταν αρκετό για να γείρει υπέρ τους την πλάστιγγα και να τους χαρίσει την πρώτη τους νίκη στο Last-32. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάικ Γκριν με 24 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με τους Όουενς και Όρτνερ να προσθέτουν από 15 και 12 πόντους. Θετική παρουσία είχε και ο Μάικ Μπράμος που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους (3/4 διπ., 1/3 τριπ., 0.2 βολ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 24:32″. Από πλευράς ηττημένων που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μολντοβεάνου σημείωσε 15 πόντους, ενώ “πληθωρική” παρουσία είχε ο Ματέουζ Πονίτκα με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ

Group M

Νίζνι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-87

Σε μια εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να “λυγίσει” τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ με 83-87 , ζευγαρώνοντας τις νίκες της στον όμιλο. Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν αρχικά με 13-8 στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους πολυφωνία κατάφεραν να πάρουν τα “ηνία” στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-20. Η ομάδα του Ζαν Τάμπακ προηγήθηκε με 32-24 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 19′ να βρίσκεται στο 38-45 υπέρ της ομάδας του Τελ Αβίβ και τους Ρώσους να τρέχουν ένα γρήγορο 5-0 στο τελευταίο λεπτό, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (43-45, 20′). Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς “χέρια” και τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να βρίσκει το σκορ στην ισοπαλία με 63-63.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 75-71 στο 35′, παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας “χαρακτήρα” ανέκτησαν το προβάδισμα με 78-79 στο 38′. Το… “θρίλερ” συνεχίστηκε και στα τελευταία δραματικά δύο λεπτά του αγώνα, με τον Ντέβιν Σμιθ να δίνει “αέρα” τριών πόντων (81-84) στην Μακάμπι στα 18″ πριν από το τέλος και του φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στο “διπλό”, με σκορ 83-87. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι που πέτυχε 17 πόντους και  “μοίρασε” 4 ασίστ απέναντι στην πρώην ομάδα του, με τον Ονουάκου να τον ακολουθεί με 15 και τον Πνίνι να προσθέτει άλλους 12. Από 10 πόντους σημείωσαν και οι Σμιθ και Εμπάκουε, με τον δεύτερο να “μαζεύει” παράλληλα και 14 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Κβοστόβ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ασίστ, με τους Μπαμπούριν και Αντόνοβ να σημειώνουν από 13 πόντους και τους Ραντ και Μπέρζινς να φτάνουν επίσης σε διψήφια νούμερα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ολίμπια Λ.-Ούνιξ Καζάν 83-89

Το “παράδειγμα” της Μακάμπι ακολούθησε και η Ούνιξ Καζάν που έκανε και αυτή με τη σειρά της το 2/2, επικρατώντας της Ολίμπια Λιουμπλιάνας στη Σλοβενία με 83-89. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της την διάρκεια, με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 36-41. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 65-63 στο 34′, όμως η Ούνιξ με πρωταγωνιστή τον Κίνο Κόλομ κατάφερε να ξεφύγει με 66-75 στο 38′, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους, ενώ ο Κόλομ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 10 ασίστ. Σε “ρηχά” νερά κινήθηκε ο Κώστας Καϊμακόγλου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους (1/2 διπ., 0/2 τρι., 2/2 βολ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:31″. Από πλευράς ηττημένων, ο Ζακ Ράιτ πέτυχε 18 πόντους, με τον Ζάγκορατς να τον ακολουθεί με 16.

Group N

Σαραγόσα-Σζολνόκι 88-60

Καμία αντίσταση δεν συνάντησε η Σαραγόσα στην αναμέτρηση της με την Σζολνόκι, φτάνοντας πολύ εύκολα στο πρώτο της “ροζ” φύλλο αγώνα στον όμιλο, όπως μαρτυρά και τελικό σκορ 88-61. Οι γηπεδούχοι φανέρωσαν από το ξεκίνημα τις “άγριες” διαθέσεις τους, με τη λήξη του πρώτου μέρους να τους βρίσκει στο +26(53-27), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Φοτού με 20 πόντους, με τους Κραβτσόβ και Νορέλ να πετυχαίνουν από 12 και τον Γέλοβατς να προσθέτει άλλους 11. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 20 πόντους.

Σάσαρι-Γαλατασαράι 79-74

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Σάσαρι στην Σαρδηνία, επικρατώντας με 79-74 της Γαλατασαράι, καλύπτοντας σε ένα βαθμό το “στραβοπάτημα” της πρεμιέρας απέναντι στη Σζολνόκι. Μετά το αρχικό 37-37 του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +4 (55-59), ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι στα τελευταία και καθοριστικά λεπτά, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 79-74. Λόγκαν και Χέινς σημείωσαν από 19 πόντους για τους νικητές, ενώ άλλους 14 πέτυχε ο Σακέτι. Από πλευράς ηττημένων, ο Σιλπ μέτρησε 25 πόντους, 9 ριμπάουντκαι 7 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Στεφάν Λάσμε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Group G

Μπιλμπάο-Μπάνβιτ 76-85

Βαθμολογία: Μπάγερν Μονάχου 4(2-0), Μπάνβιτ 3(1-1), Μπιλμπάο 3(1-1), Ουλμ 2(0-2)

Group H

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Γκραν Κανάρια 64-75

Βαθμολογία: Στρασμπούρ 4(2-0), Άβτοντορ 3(1-1), Γκραν Κανάρια 3(1-1), Χάποελ Ι. 2(0-2)

Group I

ΠΑΟΚ-Λιμόζ  88-75

Όλντενμπουργκ-Βαλένθια 89-108

Βαθμολογία: Βαλένθια 4(2-0), ΠΑΟΚ 3(1-1), Όλντενμπουργκ  3(1-1), Λιμόζ 2(0-2)

Group J

Αρμάνι Μιλάνο-Άρης  95-54

Βαθμολογία: Aρμάνι Μιλάνο 3(1-1), Άρης 3(1-1), Νεπτούνας 3(1-1), Άλμπα Βερολίνου 3(1-1)

Group K

Βαθμολογία: Τραμπζονσπόρ 3(1-1), Καρσίγιακα 3(1-1), Τρέντο 3(1-1), Ρέτζιο Εμίλια 3(1-1)

Group L

Ζιελόνα Γκόρα-Βενέτσια 83-92

Βαθμολογία: Ζενίτ 4(2-0), Βενέτσια 3(1-1), Ζιελόνα Γκόρα 3(1-1), Λούντβιγκσμπουργκ 2(0-2)

Group M

Ολίμπια Λ.-Ούνιξ Καζάν 83-89

Βαθμολογία: Oύνιξ Καζάν 4(2-0), Μακάμπι Τελ Αβίβ 4(2-0), Νίζνι 2(0-2), Ολίμπια Λιουμπλιάνας 2(0-2)