Κανείς μπορεί να μην έδινε τον ρόλο του φαβορί στην Trento στο ξεκίνημα του Eurocup, αλλά οι Ιταλοί τους έχουν κουφάνει όλους μέχρι τώρα. Η Trento καλπάζει και δεν σταματάει με τίποτα, στον όμιλο (Δ’ Γκρουπ) του Προμηθέα στο Eurocup, καθώς κέρδισε 61-51 εντός έδρας την Cedevita Olimpija και παραμένει αήττητη, έχοντας «4 στα 4»!

Η Cedevita Olimpija ζόρισε τους Ιταλούς στο πρώτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μόνο με 3 πόντους στο 10΄ (15-12). Στην δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το ημίχρονο με 8 πόντους διαφορά από τους αντιπάλους τους (30-22).

Στην 3η περίοδο όμως, η Trento πάτησε το γκάζι ως το τέρμα και πάτησε την Cedevita Olimpija. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 24-12 στο δεκάλεπτο αυτό και βρέθηκαν στο +20 (54-34) στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο η Trento χαλάρωσε (το επιμέρους σκορ στο 10λεπτο αυτό ήταν 17-7 υπέρ των φιλοξενουμένων, αλλά και πάλι η Cedevita Olimpija δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να χάσει με 10 πόντους. Έτσι η Trento παρέμεινε αήττητη με 4 σερί νίκες και φυσικά είναι στην κορυφή του ομίλου.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Gary Browne me 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, ενώ double – double πέτυχε ο Jacorey Williams (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Στην άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ της Cedevita Olimpija ήταν ο Kendrick Perry (13π., 3ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), ενώ στο ματς έπαιξαν με τους φιλοξενούμενους και δυο τέως παίκτες του Παναθηναϊκού, οι Roco Ukic (έμεινε άποντος) και Rion Brown (2π.).

Στο ματς όπως δείχνει και το τελικό σκορ οι επιθέσεις ήταν σε άλλο γήπεδο και αυτό φαίνεται και από τα ποσοστά που είχαν οι δυο ομάδες στα τρίποντα, καθώς οι Ιταλοί είχαν 24,1% (7/29τριπ.) και οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 11,1% (3/27)!

Τα άλλα δυο ματς του Δ’ Γκρουπ γίνονται αύριο (21/10).

Στο πρώτο χρονικά που μας ενδιαφέρει ο Προμηθέας φιλοξενεί (19:15) στην Πάτρα την Nanterre, ενώ στο άλλο παιχνίδι παίζουν αύριο (21/10, 20:00) Bursaspor –Gran Canaria.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 30-22, 54-34, 61-51