Οι σημερινοί αγώνες της 2η αγωνιστικής του EuroCup ολοκληρώθηκαν με τις Μπουντούτσνοστ, Βιλερμπάν, Τόφας και Τορίνο να πανηγυρίζουν νίκες.

H Χάποελ Ιερουσαλήμ των Φώτη Κατσικάρη και Στράτου Περπέρογλου γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο τουρνουά καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπουντούτσνοστ χάνοντας με 86-81. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την κακή τους άμυνα στο πρώτο μέρος και αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο που βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά πάνω από 10 πόντους (67-55). Στο τέλος έγινε μια υπερπροσπάθεια από τους παίκτες του Έλληνα κόουτς αλλά ήταν πολύ αργά με την Μπουντούτσνοστ να φεύγει νικήτρια με 86-81.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Τόφας επικράτησε της Γκραν Κανάρια εντός έδρας με 98-94. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Ωστόσο όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος οι γηπεδούχοι άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και με 5 συνεχόμενα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, πέρασαν μπροστά με 84-80 στο 35′. Μέχρι το 38′ η Τόφας είχε κάνει το σκορ 90-82, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν το παιχνίδι στο πόντο (90-89) με ένα σερί 0-7. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση με την Τόφας να παίρνει εν τέλει την νίκη.

Η Βιλερμπάν είχε το πιο εύκολο έργο της βραδιάς απέναντι στην γερμανική Ουλμ. Είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας και σε διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Μετρώντας και δύο buzzer beater από τον Τζον Ρόμπερτσον τόσο στο τέλος του πρώτου, όσο και του δεύτερου δεκαλέπτου που βοήθησαν στο να εκτοξεύσουν την διαφορά μέχρι το τελικό σκορ 108-77.

Η Ανδόρα φαινόταν πως έλεγχε το παιχνίδι με την Τορίνο ωστόσο μια αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος από τους γηπεδούχους. Η Ανδόρα προσπάθησε να μειώσει το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (71-60) και έφτασε  να μειώσει στους τρεις πόντους (73-70, 33’20”) με μία βολή του Βλάντο ΓιάνκοβιτςΕμπάκουε και Βούγιατσιτς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη όμως και έκαναν γρήγορα το 81-71 και να κλειδώνουν τη νίκη για την Τορίνο.