Το πλεονέκτημα έδρας έπαιξε τελικά ρόλο στους “8” του EuroCup. Όλες οι ομάδες που είχαν το πλεονέκτημα έδρας, ήταν αυτές που προκρίθηκαν στους “4”, με την UNICS και τη Monaco να συμπληρώνουν την τετράδα, εκεί όπου βρέθηκαν από την προηγούμενη εβδομάδα η Gran Canaria και η Virtus Bologna.

Η μεν UNICS επικράτησε της Lokomotiv με 82-78 και πήρε την πρόκριση για τους “4” της διοργάνωσης για 6η φορά στην ιστορία της, έπειτα από ένα “κλειστό” ματς με μεγάλα σκαμπανεβάσματα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-31 στο 12’, ωστόσο έκλεισε το ημίχρονο με σερί 14-0 και στο 27’ ξέφυγε με 57-46, πριν δεχτεί ένα σερί 0-10 από τη “Loko”.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα 64-66 στο 32’ και το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την UNICS να κρατάει σφιχτά τη νίκη, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Jamar Smith (19 πόντοι), Jordan Morgan (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Okaro White (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από πλευράς Lokomotiv, η οποία πλήρωσε ακριβά τα 15 λάθη της (δέχτηκε 24 πόντους από αυτά), ξεχώρισαν οι Kevin Hervey (22 πόντοι) και Mindaugas Kuzminskas (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑΘΙΑ Η MONACO

Στον άλλο (ακόμα πιο “κλειστό”) αγώνα της βραδιάς η Monaco επιβίωσε στο φινάλε, νίκησε τη Buducnost 90-87 και προκρίθηκε στους “4” της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι Mathias Lessort (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Marcos Knight (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Monaco σε ένα αμφίρροπο επί 40 λεπτά ματς, στο οποίο καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων!

Στο τέλος τη διαφορά έκαναν τα μεγέθη των Γάλλων, καθώς η ομάδα του Zvezdan Mitrovic μάζεψε 23 επιθετικά ριμπάουντ (και 46 συνολικά, έναντι μόνο 25 της Buducnost) και πέτυχε 27 πόντους από αυτά. Οι Justin Cobbs (17 πόντοι), Willie Reed (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Buducnost, η οποία είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση στην τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο του Danilo Nikolic δεν βρήκε στόχο.