H Nanterre αγρίεψε μετά το 10΄ και πήρε σβάρνα με 90-74 την Gran Canaria στην Γαλλία στον όμιλο (Δ’) του Προμηθέα.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς και είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκαν με 18-24. Εκεί η Nanterre ξεκίνησε την μεγάλη αντεπίθεση και ανάγκασαν την Gran Canaria σε μια μεγάλη ισπανική υποχώρηση.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στην δεύτερη περίοδο, έκαναν ένα συνολικό επιμέρους σκορ 30-20, πέρασαν μπροστά και δεν σταμάταγαν (48-44 στο 20΄ και 73-61 στο 30΄) και έφτασαν στη νίκη με 90-74.

Από τους Γάλλους κορυφαίος ήταν ο Chris Warren με 25 πόντους και σπουδαία στατιστικά στα σουτ (1/1βολ., 6/8διπ., 4/6τριπ.). Ο Brian Koklin ήταν άξιος συμπαραστάτης του (16π., 5ριμπ., 3ασ.). Ο τέως παίκτης της Λάρισας, Johnny Berhanemeskel είχε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Alpha Caba είχε 8π. και 11ριμπ.

Στην άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ της Gran Canaria ήταν ο Stanley Okoye (πέτυχε 24π. με 6/9τριπ., ενώ είχε ακόμα 6ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), ενώ ο τέως παίκτης του Παναθηναϊκού, Jacob Wiley είχε 14π., 4ριμπ., 1ασ., αλλά και 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 48-44, 73-61, 90-74.

Στο άλλο ματς του Δ΄ Ομίλου η Cedevita Olimpija έκανε περίπατο στην Τουρκία και επιβλήθηκε με 97-80 της Bursapor.

Οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν αντίσταση από τους Τούρκους, προηγήθηκαν με 33-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς εκεί.

Από την Cedevita Olimpija μεγάλο ματς έκανε ο Jaka Blazic (25 πόντοι με 3/4βολ., 5/5διπ., 4/8τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), ενώ μια ανάσα από το double – double έφτασε ο Kendrick Perry (14π., 9ασ.).

Από την Bursaposr κορυφαίος ήταν ο Perry Jones (23π. με 4/5τριπ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-33, 43-52, 66-79, 80-97.