Με τέσσερις αναμετρήσεις ξεκίνησε χθες (20/10) η 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, με το κυρίως “πιάτο” να “σερβίρεται” σήμερα (21/10) και τους τρεις εκπροσώπους μας στην διοργάνωση να “ρίχνονται” στη μάχη.

Στην πρώτη, χρονικά, από τις αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων, η ΑΕΚ προβλημάτισε με την απόδοση της και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Γαλατασαράι με το “ευρύ” 89-65.

Αντιθέτως ο Άρης, επιβάλοντας πλήρως το ρυθμό του, επικράτησε με 75-57 επί της Μπούντουτσνοστ και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς για τις ελληνικές ομάδες, ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα “κενά” διαστήματα και υπέστη εκτός έδρας ήττα με 76-66 από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Το κείμενο ανανεώνεται συνεχώς…

Α’ Όμιλος

Βόννη-Μπιλμπάο 81-90

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Μπιλμπάο στην χθεσινή(21/10) αναμέτρηση με την Βόννη, επικρατώντας εκτός έδρας με 81-90.

Στο πρώτο ματς της ημέρας για τον πρώτο όμιλο, η Ναντέρ κέρδισε εύκολα με 85-72 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, διπλασιάζοντας τις νίκες της. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια εκπληκτική πρώτη περίοδο (28-15 επιμέρους σκορ) και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίτσελ με 18 πόντους, όσους σημείωσε και ο Λέσιτς για την Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Τρέντο επικράτησε με 80-69 επί της Όλντενμπουργ και έκανε “σεφτέ” στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο +20 στο τέλος του (52-32, 20′), όμως η Όλντενμπουργκ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (66-64) 6:06” πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, καθώς η Τρέντο πάτησε ξανά γκάζι και με επιμέρους σκορ 14-5 έφτασε στη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάσκολο με 15 πόντους, ενώ από την Όλντενμπουργκ ξεχώρισε ο Πόλντινγκ

Β’ Όμιλος

Άλμπα Βερολίνου-Ρέτζιο Εμίλια 82-76

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στη νέα σεζόν για την Άλμπα Βερολίνου που επιβλήθηκε εντός έδρας της Ρέτζιο Εμίλια με 82-76 στην χθεσινή (20/10) αναμέτρηση που άνοιξε την 2η αγωνιστική στον όμιλο.

Πρώτη νίκη και για τη Λε Μαν, που επικράτησε εκτός έδρας επί της Μπρίντιζι με 65-72. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-41 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, απλοποιώντας τα πράγματα ενόψει της συνέχειας. Η Μπρίντζι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 63-68 ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών κι έτσι έφτασαν στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τη Λε Μαν ήταν ο Μακ Κι με 24 πόντους (4/6 τρίπ.), ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Χάρις με 19 πόντους.

Γκραν Κανάρια – Λούντβισμπουργκ 95-75

Μόνη, βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου η Γκραν Κανάρια, μετά τη νίκη της με 95-75 κόντρα στη Λούντβισμπουργκ. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 17/36(!) τρίποντα και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη περίοδο, έφτασαν άνετα στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαλίν με 17 πόντους (4/8 τρίπ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σακούρ με 18.

Γ’ Όμλιος

Βαλένθια-Σαραγόσα 87-68

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε η Βαλένθια που επικράτησε στην χθεσινή(20/10) ισπανική “μονομαχία” της Σαραγόσα με τελικό σκορ 87-68.

Σαρλερουά-Ουλμ 80-86 (78-78 κ.α)

Στην κορυφή του ομίλου “έπιασε” τη Βαλένθια η Ουλμ, κάμπτοντας στην παράταση την αντίσταση της Σαρλερουά με 80-86 (78-78 κ.α). Αμφότερες οι ομάδες απέκτησαν διαφορές ασφαλείας κατά τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν μπόρεσαν να τις διατηρήσουν. Ο Κέιν με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78 για την Ουλμ, στέλνοντας παράλληλα το ματς στην παράταση, καθώς το τρίποντο του Μπάρον που θα έδινε τη νίκη στη Σαρλερουά ήταν άστοχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ουλμ κυριάρχησε πλήρως κι έτσι έφτασε στη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρούμπιτ με 16 πόντους (10 ριμπ.), ενώ από την άλλη πλευρά οι 27 πόντοι του Μπάρον δεν ήταν αρκετοί.

Βενέτσια-Νανσί 70-67

Σε μια αναμέτρηση “θρίλερ”, η Βενέτσια κέρδισε με 70-67 τη Νανσί, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σ’ όλη την τέταρτη περίοδο, όμως η Βενέτσια αναδείχθηκε νικήτρια, χάρη σε τρίποντο του Τζάκσον λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ιταλική ομάδα ήταν ο Πέριτς με 17 πόντους, ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε 12 πόντους (4/7 τρίπ), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ κι από ένα κλέψιμο και λάθος σε 29:25”. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κάρι με 18 πόντους.

Δ’ Όμιλος

Στεάουα-Τραμπζονσπόρ 76-71

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πέτυχε η Στεάουα, η οποία κέρδισε εντός έδρας την Τράμπζονσπορ με 76-71. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και εν τέλει να επικρατούν επί των Τούρκων.Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Νικοάρα με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κίνσει με 21.

Μπάνβιτ-Ούνικς Καζάν 79-85

Το “δύο στα δύο” έκανε η Ούνικς Καζάν, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Μπάνβιτ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 79-85. Οι Ρώσοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό του από τη δεύτερη περίοδο και μετά, φτάνοντας στο +18 9:03” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Μπάνβιτ να μειώσει σε 77-81 με τρίποντο του Σλότερ 20” πριν τη λήξη, όμως όλα είχαν ήδη κριθεί. Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Κώστα Καϊμακόγλου, ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 23 πόντους, όσους πρόσθεσε και ο Μιλάκνις. Από τους ηττημένους, μόνος του πάλευε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ με 29 πόντους (6/10 τρίπ.).

Ε’ Όμιλος

Ζολνόκι-Λιέτουβος Ρίτας 65-89

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την 2η αγωνιστική για τον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Λιέτουβος δεν συνάντησε δυσκολίες και επικράτησε άνετα εκτός έδρας της Ζολνόκι με 65-89, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη.

Μπεσίκτας-Άβτοντορ 79-103

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Μπεσίκτας η Άβτοντορ, “σκορπίζοντας” την τουρκική ομάδα με 79-103. Οι φιλοξενούμενοι  ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-30 στην πρώτη περίοδο, ενώ το 36-54 του πρώτου ημιχρόνου. μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία ουσιαστικά το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άρμστεντ, ενώ ακόμη τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ο Λάμπε με 21 πόντους (11 ριμπ.).

ΣΤ’ Όμιλος

Κράσνι-Νίζνι 73-78

Το “δύο στα δύο” πραγματοποίησε η Νίζνι επικρατώντας επί της Κράσνι με 73-78. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και παρά το γεγονός ότι η Κράσνι προηγήθηκε με 72-71 55” πριν το τέλος κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό”. Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων των Κβοστόφ με 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι 26 πόντοι του Τζόνσον δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του.

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Νεπτούνας 74-59

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Χάποελ Ιερουσαλήμ επιβλήθηκε της Νεπτούνας με 74-59, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι έχτισαν από την πρώτη περίοδο μια διαφορά ασφαλείας και με την Νεπτούνας να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, έφτασαν πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόουλαντ με 17, όσους σημείωσε και ο Μπάντερ για λογαριασμό της Νεπτούνας.