Mετά το πλούσιο θέαμα στις τέσσερις χθεσινές(10/11) αναμετρήσεις, η 5η αγωνιστική του Eurocup συνεχίζεται σήμερα(11/11) με σημαντικά παιχνίδια και φυσικά και τις μάχες των ελληνικών ομάδων στην προσπάθεια τους να παρεμείνουν σε… τροχιά πρόκρισης.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στον όμιλο πέτυχε η ΑΕΚ, επικρατώντας στη Λιθουανία της Νεπτούνας με 80-86 και πλεόν βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση κράτησε ο ΠΑΟΚ που ξεπέρασε στην Πυλαία το εμπόδιο της Λιέτουβος Ρίτας με 81-76. Την δεύτερη του ήττα στον όμιλο γνώρισε στην Τουρκία ο Άρης, χάνοντας με 96-84 από την Μπάνβιτ και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή  της βαθμολογία με την Ούνιξ Καζάν.

A’ Όμιλος

Ναντέρ-Βόννη 101-78

Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισε την πορεία της στον όμιλο η Ναντέρ, “συντρίβοντας” με 101-78 τη Βόννη στη Γαλλία.

Τρέντο-Μπιλμπάο 75-80

Στην κορυφή του ομίλου “έπιασε” τη Ναντέρ, με 3-2 νίκες, η Μπιλμπάο, η οποία πέρασε από την έδρα της Τρέντο (επίσης 3-2) με 80-75. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με +16 (55-71), όμως η Τρέντο έφερε τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση, όταν πέρασε μπροστά με 74-73, δύο λεπτά πριν το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ, ο Μουμπρού ευστόχησε σε τρίποντο και λίγο αργότερα έκοψε τον Ποέτα, κάτι που σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των Βάσκων από τη γραμμή των βολών τούς έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάνα με 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάντερς με 14 πόντους.

Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Όλντενμπουργκ 81-82

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Όλντενμπουργκ κόντρα στην Ολύμπια Λιουμπλιάνας, την οποία εν τέλει νίκησε με 81-82. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με +13 (65-78) πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως χρειάστηκαν ένα καλάθι του Ντάγκινς (19π.), ώστε να φύγουν με το “διπλό” από την έδρα των Σλοβένων. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κβάλε με 21 πόντους και απόλυτη ευστοχία (10/10 δίπ., 1/1 δίπ.), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ζάκις με 17 πόντους.

Β’ Όμιλος

Λε Μαν- Λουντβισμπουργκ 75-81

Σε μία δραματική αναμέτρηση που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η Λούντβισμπουργκ “λύγισε” τη Λε Μαν στη Γαλλία με 75-81.

Γκραν Κανάρια-Ρέτζιο Εμίλια 76-67

Την τέταρτη νίκη της στον όμιλο πέτυχε η Γκραν Κανάρια που επιβλήθηκε εντός έδρας με 76-67 της Ρέτζιο Εμίλια.

Μπρίντιζι-Άλμπα Βερολίνου 68-72

Το 4-1 έκανε και η Άλμπα Βερολίνου, κάμπτοντας την αντίσταση της Μπρίντζι με 68-72. Μετά την πρώτη περίοδο, οι Γερμανοί επέβαλαν το ρυθμό τους και με όπλο την εξαιρετική άμυνα (στα τελευταία -περίπου- πέντε λεπτά του αγώνα η Μπρίντιζι έμεινε χωρίς καλάθι εντός πεδιάς) έφτασαν σε μια ακόμα νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιλοσάβλιεβιτς με 18 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς, που αγνοούν τη νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές, ξεχώρισαν οι Μπανκς και Σκοτ με 14 πόντους έκαστος.

Γ’ Όμιλος

Σαρλερουά-Βαλένθια 49-65

Εύκολο έργο είχε η Βαλένθια απέναντι στη Σαρλερουά, όπως άλλωστε δείχνει και το τελικό 49-65. Οι “νυχτερίδες” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν εύκολα στην πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζάστιν Χάμιλτον με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Βαν Ρόσομ με 14. Από την άλλη πλευρά, μόνος του πάλευε ο Μπάρον με 14 πόντους.

Βενέτσια-Σαραγόσα 77-79

“Διπλό” πήρε και η έτερη ισπανική ομάδα του ομίλου, η Σαραγόσα, επικρατώντας στο “νήμα” (77-79) επί της Βενέτσια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βενέτσια πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-68 1:44 πριν το τέλος. Εκεί, μίλησε ο Ντίενερ, ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα (το ένα 50” πριν τη λήξη, και το άλλο 19” πριν το φινάλε) “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γέλοβατς με 17 πόντους, ενώ ο Ντίενερ είχε 15 πόντους με 5/7 τρίποντα. Από τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Μάικ Μπράμος με 18 πόντους (0/1 δίπ., 6/9 τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ισάριθμο κλέψιμο και λάθος σε 33:11”.

Ουλμ-Νανσί 90-73

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η Ουλμ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας επί της Νανσί με 90-73. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη για τρία δεκάλεπτα (56-55, 30′), όμως η Ουλμ με μια εκπληκτική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο (34-18 επιμέρους σκορ) έφτασε εύκολα, βάσει της εξέλιξης του αγώνα, στην τρίτη της νίκη (3-2). Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Μπάτλερ και Κέιν με 18 πόντους έκαστος, ενώ από τους Γάλλους οι 23 πόντοι του Μπελ δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την τέταρτη ήττα της ομάδας του (1-4).

Δ’ Όμιλος

Ούνικς Καζάν-Τραμπζονσπόρ 78-64

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αποτυχημένα αποτελέσματα και για την Ούνικς, η οποία νίκησε στο Καζάν την Τραμπζονσπόρ με 78-64. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι και την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου(52-50). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν αρχικά με 16-22, με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται στη δεύτερη περίοδο και να κλείνουν το πρώτο μέρος στο +3(35-32). Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία 4 λεπτά όπου οι Ρώσοι έτερξαν ένα σερί 18-7, κλειδώνοντας τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λάνγκφορντ με 15 πόντους, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να τελειώνει τον αγώνα με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχλης. Απο πλευράς ηττημένων, Στιπάνοβιτς και Χάρντι είχαν από 16 πόντους.

Στεάουα-Μπουντούτσνοστ 81-75

Η Στεάουα επικράτησε 81-75 επί της Μπουντούτσνοστ, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη διοργάνωση και ισοβαθμώντας πλέον με τη σημερινή της αντίπαλο, καθώς και με τη Μπάνβιτ (όλες έχουν ρεκόρ 2-3). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του, με τη Μπουντούτσνοστ να μειώνει σε 76-62 ένα λεπτό πριν το τέλος, δίχως ωστόσο να ολοκληρώνει την ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαρίνοβιτς με 18 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Ντραγκίσεβιτς με 20 πόντους.

E’ Όμιλος

Ζενίτ-Μπεσίκτας 82-58

Επίδειξη δύναμης έκανε στην Αγία Πετρούπολη η Ζενίτ, επικρατώντας με το “ευρύ” 82-58. Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στο δέυτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Μπεσίκτας πέτυχε συνολικά μόλις 17 πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 70-40. Τα τελευταία λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ζενίτ να παίρνει τη νίκη με 82-58. Πρωτός σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τίμα με 20 πόντους, με τον Λάμπε να ξεχωρίζει από την Μπεσίκτας με 24.

Ζολνόκι-Άβτοντορ 83-79

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση η Ζολνόκι, καθώς επιβλήθηκε της Άβτοντορ με 83-79.  Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σχετικά άνετα μια διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων και όποτε η Άβτοντορ πλησίαζε, ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ. Έτσι, προηγούνταν με +12 (76-64) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσπάθειά τους για ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 78-78 1:13” πριν το φινάλε, όμως ο Βοϊβόντα είχε αντίθετη άποψη και με δικό του τρίποντο χάρισε ουσιαστικά την πρώτη νίκη στην ομάδα του. Αυτός, μάλιστα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά δεν ήταν αρκετοί οι Λουκάσοφ και Τσέϊπελ που σημείωσαν 16 πόντους έκαστος

ΣΤ’ Όμιλος

Γαλατασαράι-Νίζνι 87-85

Το απόλυτο και μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής διατήρησε η Γαλατασαράι, επικρατώντας της Νίζνι με 87-85, χάρη σε καλάθι του Στεφάν Λάσμε στην εκπνοή του αγώνα.

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Κράσνι 92-90

Τη δεύτερή της νίκη στη διοργάνωση πέτυχε η Χάποελ Ιερουσαλήμ, καθώς επιβλήθηκε της Κράσνι με 92-90. Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ, όμως ένα τρίποντο του Ρόουλαντ έγειρε την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους. Αυτός ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους, με τον Τζάνινγκ να ακολουθεί με 20. Από τους ηττημένους που μετρούν μόλις μία νίκη μέχρι τώρα, ξεχώρισε ο Κούπερ με 27 πόντους.