Mετά τις τρεις χθεσινές(3/11) εναρκτήριες αναμετρήσεις, το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Eurocup συνεχίζεται σήμερα(4/11) με πλήρη αγωνιστική δράση και τους εκπροσώπους μας στην διοργάνωση να δίνουν τις μάχες τους στην προσπάθεια τους να παραμείνουν σε “τροχιά” πρόκρισης.

Στην πρώτη χρονικά από τις αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο Σαράτοβ από την Άβτοντορ με τελικό σκορ 90-68. Ο Άρης μπορεί να έκανε τα εύκολα.. δύσκολα αλλά τελικά πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Στεάουα Βουκουρεστίου με τελικό σκορ 70-66. Τέλος στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ πραγματοποιώντας τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να επιστρέψει από το -17 του πρώτου μέρους και να κάμψει την αντίσταση της Χάποελ Ιερουσαλήμ με τελικό σκορ 75-74, παίρνοντας πολύ σημαντική νίκη.

Α’ Όμιλος

Βόννη-Τρέντο 89-96

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε την πορεία της στον όμιλο η Τρέντο, περνώντας με επιτυχία από την έδρα της Βόννης με τελικό σκορ 89-96. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της την διάρκεια, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο επιθετικό θέαμα. Το παιχνίδι βρέθηκε στην ισοπαλία(81-81) 3 λεπτά πριν το τέλος, όμως οι Ιταλοί με ένα γρήγορο 0-8 “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, φτάνοντας λίγο αργότερα στο τελικό 89-96. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζούλιαν Ράιτ με 21 πόντους, με τον Άαρον Ουάιτ να ολοκληρώνει τον αγώνα με 23 πόντους για τους Γερμανούς.

Όλντενμπουργκ-Ναντέρ 84-81

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πέτυχη η Όλντενμπουργκ που έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Ναντέρ με 84-81. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με μικρό προβάδιμα(40-43). Οι Γερμανοί ξεκίνησαν αποφασισμένοι το δεύτερο μέρος και βρέθηκαν στο +8(66-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν ως το τέλος για το θετικό αποτλεσμα, με το σκορ να βρίσκεται στο 82-81 και 11 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος. Ο Μασάντο διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών, ανεβάζοντας το σκορ στο 84-81 για τους γηπεδούχους, με την Ναντέρ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού και το σκορ να μένει τελικά ως είχε. Πρώτος σκόρερ για τος νικητές ήταν ο Κβέιλ με 16 πόντους, με τον Ρίλεϊ να σταματά στους 19 από πλευράς ηττημένων.

Μπιλμπάο-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 80-83

Σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της αήττητης Μπιλμπάο πέτυχε η Ολίμπια Λιουμπλιάνας, επικρατώντας με 80-83. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, με την ανάπαυλα να βρίσκει τυς φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 41-45. Το προβάδισμα της Ολίμπια έφτασε μέχρι το +8(43-55, 35′), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, παίρνοντας εκ νέου τα “ηνία” στο σκορ. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους Ζάγκορατς και Ράιτ να πετυχαίνουν καθοριστικούς πόντους για τους φιλξενούμενους. Ο Μούμπρου είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80-83. Πρωταγωνιστής για την Ολίμπια ήταν ο Ζακ Ράιτ με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από πλευράς Ισπανών, ο Άλεξ Μούμπρου τελειώσε ο παιχνίδι με 15 πόντους.

Β’ Όμιλος

Ρέτζιο Εμίλια-Λε Μαν 93-82

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση του ομίλου, η Ρέτζιο Εμίλια επικράτησε στην χθεσινή(3/11) αναμέτηση της με την Λε Μαν με τελικό σκορ 93-82, βασιζόμενη στην πολύ καλή επιθετική της λειτουργία.

Λούντβισμπουργκ-Μπρίντιζι 84-80

Την δεύτερη νίκη της στον όμιλο πανηγυσισε χθες(3/11) η Λούντβισμπουργκ που εκμεταλλέυτηκε την έδρα της, επικρατώντας με 84-80 της Μπρίντιζι.

Άλμπα Βερολίνου-Γκραν Κανάρια 84-71

Την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση γνώρισε η Γκραν Κανάρια στο Βερολίνο από την Άλμπα με τελικό σκορ 84-71. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα “ηνία” στο σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους(35-47), όμως η καταστροφική τους τρίτη περίοδος(25-7 επιμέρους σκορ) έδωσε στην Άλμπα τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι(60-54, 30′). Στα τελευταία λεπτά το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Γερμανούς να φτάνουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με 84-71. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ελντεμίρ Κικάνοβιτς με 24 πόντους, με τον Κέβιν Πάνγκος να πετυχαίνει 18 για τους Ισπανούς.

Γ’ Όμιλος

Βαλένθια-Βενέτσια 88-59

Καμία αντίσταση δεν συνάντησε η Βαλένθια από την Βενέτσια στην χθεσινή(3/11) τους συνάντηση, με τους Ισπανούς να φτάνουν εύκολα στην εντός έδρας νίκη με το”ευρύ” 88-59.

Νανσί-Σαρλερουά 67-63

Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πανηγύρισε η Νανσί που επικράτησε με 67-63 στη Γαλλία απέναντι στην Σαρλερουά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το 31-33 του πρώτου μέρους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο  +9(55-46). Η Σαρλερουά κατάφερε να βρεθεί και πάλι μπροστά(60-61, 37′), όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στην διαδικασία των βολών και κάπως έτσι έφτασαν στο τελικό 65-61. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σι με 15 πόντους, με τον Μπίλι Μπάρον να τελειώνει τον αγώνα με 17 για τους ηττημένους.

Σαραγόσα-Ουλμ 69-59

Την τρίτη νίκη της στον όμιλο πανηγύρισε η Σαραγόσα που με “όπλο” την άμυνα της επικράτησε με 69-59 της Ουλμ. Η αναμέτρηση ήταν πολύ αμφίρροπη στο πρώτο μέρος(36-37), με το παιχνίδι ουσιαστικά να κρίνεται στην τρίτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους, με την Σαραγόσα να ξεφεύγει με 7(50-43, 30′). Οι γηεδούχοι βρέθηκαν ακόμη και στο +14(63-49), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 69-59. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαστρ με 16 πόντους, με τον Μπάτλερ να σταματά στους 15 για τους Γρεμανούς.

Δ’ Όμιλος

Άρης-Στεάουα Βουκουρεστίου 70-66

Ο Άρης, παρότι καρδιοχτύπησε τους φίλους του, έχοντας απωλέσει την διαφορά σχεδόν 20 πόντων που είχε χτίσει στο πρώτο μέρος(42-25), κατάφερε τελικά να επικρατήσει της ρουμανικής Στεάουα Βουκουρεστίου με τελικό σκορ 70-66.

Τραμπζονσπόρ-Μπάνβιτ 96-88

Η Τραμπζονσπόρ ήταν η μεγάλη νικήτρια στην τουρκική μάχη με την Μπάνβιτ, την οποία νίκησε εντός έδρας με 96-88. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το έλεγχο τουαγώνα για 30 λεπτά(62-67, 30′), όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ τελευταίας περιόδου 34-21, παγματοποίησαν την ανατροπή, φτάνοντας στο τελικό 96-88. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Στιπάνοβιτς με 17 πόντους,  με τον Φόρστον να πετυχαίνει 20 πόντους από πλευράς ηττημένων.

Μπουντούτσνοστ-Ούνιξ Καζάν 73-63

Επιστροφή στις νίκες για την Μπουντούσνοστ που κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρας της, υποχρεώνοντας την Ούνιξ στη δεύτερη διαδοχική ήττα της, με τελικό σκορ 73-63. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν, μετά το αρχικό 47-32 του πρωτου μέρους, να ανεβάσουν την υπερ τους διαφορά σε διψήγια νούμερα με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέτπου(60-50, 30′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 63-59, με την απάντηση των Μαυροβούνιων να είναι άμεση και το σκορ να αναβάινει στο 67-59, κρίνοντας ουσιαστικά και την τελική έκβαση του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 67-59, με τον Σέχοβιτς να είναι ο πρώτος σκορερ των νικητών, καθώς πέτυχε 16 πόντους., Από πλευράς Ούνιξ διασώθηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 21 πόντους, ενώ ο Κώστας Καίμακόγλου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους και 2 ριμπαόυντ σε 14:20′.

Ε’ Όμιλος

Άβτοντορ-ΠΑΟΚ 90-68

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση του ομίλου, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στο Σαράτοβ, καθώς γνώρισε της ήττα με 90-68 από την Άβτοντορ.

Μπεσίκτας-Ζολνόκι 76-67

Την τρίτη νίκη στον όμιλο πέτυχε η Μπεσίκτας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ζολνόκι με 76-67. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε, προκεμένου να καταφέρουν να φτάσουν όσο πιο ξεκούραστα γινόταν στο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Η Μπεσίκτας “καθάρισε” ουσιαστικά την αναμέτρηση με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο την βρήκε στο +13(63-50). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 78-67. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νέιτ Ουόλτερς με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τρεμέλ Ντάρντεν που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους. Για τους ηττημενους, από 14 πόντους πέτυχαν οι Βοϊβόντα και Νατιάζκο.

Λιέτουβος Ρίτας-Ζενίτ 65-70

Την “επέλαση” της στον όμιλο συνέχισε η Ζενίτ που πέρασε νικηφόρα και από την Λιθουανία, “λυγίζοντας” Λιέτουβος Ρίτας με τελικό σκορ 65-70. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους(23-45), όμως στην επανέναρξη φάνηκαν να έχεουν επαναπαυτεί και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στην ισοπαλία(57-57). Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι μέχρι και τη λήξη, με την αναμέτρηση να κρίνεται στην διαδικασία των βολών, στην οποία οι Ρώσοι κατάφεραν να να παραμείνουν ψύχραιμοι και να φτάσουν στο τελικό 65-70. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Βίκχροφ και Ντόουντελ με 17 πόντους, με τον Κρστόφ Λαβρίνοβιτς να πετυχαίνει 18 πόντους για τους γηπεδούχους.

ΣΤ’ Όμιλος

ΑΕΚ-Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-74

Πραγματοποιώντας “βασιλική” ανατροπή, η ΑΕΚ επέστρεψε από το -17 της ανάπαυλας(28-45) και κατάφερε να “λυγίσει” την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, με τελικό σκορ 75-74.

Κράσνι-Γαλατασαράι 72-88

Το απόλυτο μετά και την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής διατήρησε η Γαλατασαράι που επικτάτησε στη Ρωσία της Κράσνι με 72-88. Η αναμέτρηση ήτα αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 37-43. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν.. γκάζι στο δέυτερο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου(53-67). Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία με την Κράσνι να μη βρίσκει τρόπο να επιστρέψει και την Γαλατασαράι να φτάνι στην νίκη με το τελικό 72-88. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Έρικ Μακ Κόλουμ με 21 πόντους, με τον Σιλμπ να προσθέτει άλλους 19. Από 10 πόντους έιχαν οι Στεφάν Λάσμε και Τζόι Ντόρσεϊ, με τον Τζαχουάν Τζόνσον να ξεχωρίζει από την Κράσνι, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους.

Νίζνι-Νεπτούνας 78-82

Την δεύτερη της νίκη στον όμιλο πανηγύρισε η Νεπτούνας, η οποία πραγματοποίσε μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας τελικά της Νίζνι στη Ρωσία με τελικό σκορ 78-82. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +12(63-51) μετά την ολοκλήρωση ττης τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά και με επιμέρους σκορ 15-31 κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή, παίρνοτας το ροζ φύλλο αγώνα με 78-82. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Γιούινγκ και Μπουτκεβίτσιους με 12 πόντους, με τον Μαχάλμπασιτς να πετυχαίνει 24 απο πλευράς ηττημένων.

Α’ όμιλος

Βόννη – Τρέντο  89-96

Όλντενμπουργκ – Ναντέρ 84-81

Μπιλμπάο – Ολίμπια Λουμπλιάνας 80-83

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Tρέντο(3-1), Μπιλμπάο(2-2), Βόννη(2-2), Ναντέρ(2-2), Ολύμπια Λ.(2-2),  Όλντενμπουργκ(1-3).

Β’ όμιλος

Ρέτζιο Εμίλια – Λε Μαν 93-82

Λούντβισμπουργκ – Μπρίντιζι 84-80

Άλμπα Βερολίνου – Γκράν Κανάρια 84-71

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Γκραν Κανάρια(3-1), Ρέταζιο Εμίλια(3-1), Άλμπα Βερολίνοθ(3-1), Λούντβισμποργκ(2-2), Λε Μαν(1-3), Μπρίντιζι(0-4).

Γ’ όμιλος

Βαλένθια – Βενέτσια 88-59

Νασνί – Σαρλερουά 67-63

Σαραγόσα – Ούλμ 69-59

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Bαλένθια(4-0), Σαραγόσα(3-1), Βενέτσια(2-2), Ουλμ(2-2), Νανσί(1-3), Σαρλερουά(0-4).

Δ’ όμιλος

Άρης – Στεάουα 70-66

Τράμπζονσπορ – Μπάνβιτ 96-88

Μπουτούσνοστ – Ούνικς Καζάν 73-63

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Tραμπζονσπόρ(3-1), Άρης(3-1), Μπουντούτσνοστ(2-2), Ούνιξ Καζάν(2-2), Στεάουα Βουκουεστίου(1-3), Μπάνβιτ(1-3).

Ε’ όμιλος

Άβντοντορ – ΠΑΟΚ 90-68

Μπεσίκτας – Ζολνόκι 76-67

Λιέτουβος Ρίτας – Ζενίτ 65-70

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Zενίτ(4-0), Άβτοντορ(3-1), Μπεσίκτας(3-1), Λιέτουβος Ρίτας(1-3), ΠΑΟΚ(1-3), Ζολνόκι(0-4).

ΣΤ’ όμιλος

Νίνζι – Νεπτούνας 77-82

Κράσνι – Γαλατάσαραϊ 72-88

ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-74

Η Βαθμολογία(σε 4 αγώνες): Γαλατασαράι(4-0), ΑΕΚ(2-2), Νίζνι(2-2),Νεπτούνας(2-2), Κράσνι(1-3), Χάποελ Ι.(1-3).