Έπειτα από 14 συνεχόμενες νίκες σε αγώνες κανονικής περιόδου του EuroCup, η Virtus Bologna γεύτηκε και πώς είναι να χάνεις. Η Buducnost έδωσε τέλος στο νικηφόρο σερί της ιταλικής ομάδας, την κατέβαλε με 86-82 στη Moraca και έμεινε έτσι μόνη 1η στο 2ο όμιλο, σε αυτόν του Προμηθέα -που βρίσκεται στην τελευταία θέση με 0-3.

Η Buducnost έβλεπε μάλιστα την πλάτη της Virtus σταθερά από το 1ο μέχρι το 34ο λεπτό (ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 15’, 29-42), στο τέλος όμως πήρε τη νίκη με κορυφαίους τους Justin Cobbs (23 πόντοι, 8 ασίστ) και Willie Reed (21 πόντοι).

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος στη Γερμανία, όπου πέτυχε 14 πόντους σε 16΄14” και είχε την καλύτερη αξιολόγηση απ΄όλους τους συμπαίκτες του (+19), δεν απέτρεψε όμως την καράρρευση της Venezia. Η Ulm βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23 πόντους διαφορά στο 21′ (28-51), κατόρθωσε όμως ν απάρει τη νίκη στην παράταση με 90-83.

Στα άλλα δύο παιχνίδια του 2ου ομίλου, η Bursaspor υποχρέωσε την Cedevita Olimpija στην πρώτη της ήττα με 93-84, ενώ η Gran Canaria πήρε το ισπανικό ντέρμπι, επικρατώντας της Valencia με 90-89.

Στον 1ο όμιλο η Lokomotiv Kuban νίκησε εύκολα την Boulogne Metropolitans 99-85, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Jonathan Motley (30 πόντοι, 11 ριμπάουντ).