Στα δυο σημερινά εξ αναβολής ματς της 6ης Αγωνιστικής του Eurocup, η Virtus Bologna επιβλήθηκε «χαλαρά» με 82-73 της Lietkabelis στην Ιταλία, ενώ η Buducnost αγρίεψε στο δεύτερο μέρος και κέρδισε με 77-66 εκτός έδρας την Brescia.

Ξέσπασε η Buducnost στην επανάληψη, ενώ «χάθηκε» η Brescia

Η πιο μεγάλη μάχη ήταν φυσικά αυτή ανάμεσα σε Ιταλούς και Μαυροβούνιους. Η Brescia έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και μάλιστα προηγήθηκε με 40-31 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος όμως, όλα άλλαξαν.

Οι φιλοξενούμενοι αγρίεψαν και πήραν… παραμάζωμα τους Ιταλούς. Η Buducnost ξέσπασε στα πρώτα πεντέμιση λεπτά της τρίτης περιόδου, ενώ οι Ιταλοί χάθηκαν από το γήπεδο. Οι Μαυροβούνιοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 13-1 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 44-41 στο 25΄.31΄΄. Συνέχισαν, όμως, να πατάνε το γκάζι ως τέρμα και έτσι έκαναν συνολικά ένα επιμέρους σκορ 22-7 στην περίοδο αυτή και προηγήθηκαν με 53-47 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο +14 (57-71 στο 37΄.30΄΄), ενώ οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν καθόλου σημεία ζωής και η Buducnost πήρε τη νίκη με 75-66.

Από τους νικητές πρώτο βιολί ήταν ο Ejim (18π., 8ριμπ.), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Cobbs (16π.) και Ivanovic (15π., 5ασ.).

Από την Brescia πρώτος σκόρερ ήταν ο Crawford (15π., 5ριμπ.).

Η Buducnost πήγε πλέον στο 4-3, ενώ οι Ιταλοί είναι στο 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-31, 47-53, 66-75.

Με σβηστές τις μηχανές η Virtus Bologna

H Virtus Bologna επιβλήθηκε με σβηστές τις μηχανές με 82-73 της Lietkabelis στην Ιταλία και έκανε το «7 στα 7», ενώ οι Λιθουανοί πήγαν στο 1-6.

Οι Ιταλοί έκαναν… αγγαρεία στο πρώτο μέρος και φάνηκε αυτό, καθώς στο ημίχρονο ήταν μπροστά μόλις με 3 πόντους (73-34).

Στην επανάληψη όμως, η Virtus έκοψε την πλάκα. Έπαιξε όσο της χρειαζόταν για να κερδίσει οι Λιθουανοί έδειξα να έχουν μείνει από βενζίνη και η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους  (68-46 στο 32΄.05΄΄).

Από την Virtus Bologna πρώτος σκόρερ ήταν ο Kyle Weems (14π.), ενώ χαλαρά το πήγε ο σταρ της ομάδας, Milos Teodosic (5π.,  4ριμπ., 3ασ.).

Από τους Λιθουανούς τρομερό ματς έκανε ο Kyle Vinales (27π., 6ασ.), ενώ double – double πέτυχε ο Vytenis Lipkevicius (11π., 12ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-34, 65-46, 82-73.

1. Virtus Bologna*        7-0       603-523           14

2. Lokomotiv Kuban* 6-2       728-639           14

3. Monaco       4-2       492-446           10

4. Andorra       3-3       432-435           9

5. Lietkabelis    1-6       503-588           8

6. Antwerp       0-8       575-702           8