Ολοκληρώνεται σήμερα (10/02) η 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Last-32 του Eurocup, με τον Άρη να έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης και τον ΠΑΟΚ να τα παίζει όλα για όλα απέναντι στη Λιμόζ (21:40) με στόχο την πρόκριση στους «16».

Στο πρώτο χρονικά ματς των δύο ελληνικών ομάδων, ο Άρης πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 83-68, δίχως, ωστόσο, βαθμολογικό αντίκρυσμα, καθώς είχε αποκλειστεί ήδη από χθες (09/02), μετά τη νίκη της Άλμπα κόντρα στη Νεπτούνας στο Βερολίνο.

Σε ό,τι αφορά την έτερη ελληνική ομάδα, τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λιμόζ. Όμως, η πρόκριση στην επόμενη φάση δεν είναι αποκλειστικά στο χέρι του “Δικέφαλου του Βορρά”, καθώς πέραν του “διπλού” απέναντι στη γαλλική ομάδα, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται νίκη της Όλντενμπουργκ στην έδρα της Βαλένθια. Το ματς αυτό διεξάγεται ταυτόχρονα με εκείνο των “ασπρόμαυρων” (21:40), με πρώτο διαιτητή τον Τάσο Πιλοϊδη.

Το κείμενο ανανεώνεται συνεχώς…

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του Last 32 του Eurocup:

Group G

Μπάνβιτ – Μπιλμπάο 73-65
Ουλμ – Μπάγερν Μονάχου 74-65

Παρά το γεγονός ότι είχε ήδη προκριθεί στους «16», η Μπάνβιτ νίκησε την Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη με 73-65, αποκλείοντας ταυτόχρονα τους Βάσκους. Η Μπάνβιτ πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και βρέθηκε στο +7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, όμως, η Μπιλμπάο άλλαξε πρόσωπο και με 16-25 επιμέρους σκορ τρίτου δεκαλέπτου, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (50-52, 30′). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους, φτάνοντας στο +10 (67-57) λίγα λεπτά πριν το τέλος και εν τέλει στη νίκη, καθώς οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς και μοιραία αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φόρτσον με 24, ενώ ακόμη 18 πόντους πρόσθεσε ο Τζόνσον. Από τη Μπιλμπάο ξεχώρισε ο Χάνα με 14 πόντους, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης ήταν για μια φορά ακόμη εξαιρετικός, πραγματοποιώντας double-double (12π., 10 ριμπάουντ).

Νικήτρια του γερμανικού “εμφυλίου” αναδείχθηκε η Ουλμ, επικρατώντας με 74-65 επί της Μπάγερν, σ’ ένα ματς δίχως βαθμολογικό κίνητρο, καθώς η μεν Ουλμ είχε ήδη αποκλειστεί, η δε Μπάγερν είχε προκριθεί ήδη ως πρώτη, μετά τη νίκη της Μπάνβιτς επί της Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση (24-7, 10′) και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπάτλερ με 15 πόντους, ενώ από τη Μπάγερν ξεχώρισε ο Γκαβέλ με 17.

Γκραν Κανάρια – Χάποελ Ιερουσαλήμ 108-61

Σ’ ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σάρατοφ επιβλήθηκε της Στρασμπούρ με 87-80, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο φετινό Eurocup.Απεναντίας, η γαλλική ομάδα είχε ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το προβάδισμα και έφτασαν σχετικά εύκολα σε μια νίκη-γοήτρου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσάπελ με 29 πόντους, με τους Πέτερσον και Ουίλλιαμς να ακολουθουν με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ, διακρίθηκε ο Μπομπουά με 23, ενώ από 10 είχαν οι Λελού, Φοφανά και Ντούπορ.

«Υπερηχητική» ήταν για άλλη μια φορά η Γκραν Κανάρια, η οποία «σκόρπισε» στο διάβα της και την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 108-61. Όλα είχαν τελειώσει από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Άιτο Ρενέσες είχαν μόλις… ξεκινήσει το «σόου», προηγούμενοι με 31-12. Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε το ματς σε ολόκληρο το 40λεπτο, με τον Άλεν Όμιτς να πραγματοποιεί μια από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις της καριέρας τους, σημειώνοντας double double 18 πόντων και 17 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των θριαμβευτών ήταν ο Πάμπλο Αγκιλάρ με 19 πόντους, ενώ από άλλο ένα «ναυάγιο» των Ισραηλινών, 14 πόντους σκόραρε ο Τζος Ντάνκαν.

Βαλένθια – Όλντενμπουργκ 77-62

Η Βαλένθια πλήρωσε τις δύο ήττες της από τη Λιμόζ, καθώς μπορεί να κέρδισε με 77-62 την Όλντενμπουργκ, αλλά ο συνδυασμός με την νίκη των Γάλλων επί του ΠΑΟΚ, την αφήνει εκτός συνέχειας. Οι «Νυχτερίδες» βρήκαν αντίσταση μόλις για ένα ημίχρονο (40-35) και πατώντας το «γκάζι» στο δεύτερο μέρος, εξασφάλισαν με άνεση το θετικό αποτέλεσμα κι έβγαλαν την υποχρέωση, χωρίς πάντως να έχει αντίκρυσμα.

Ο Τζάστιν Χάμιλτον ξεχώρισε για άλλη μια φορά για τους Ισπανούς με 16 πόντους, ενώ ο Ρίκι Πόλντινγκ από πλευράς ηττημένων, είχε 20 πόντους.

Τρέντο – Τραμπζονσπόρ 73-89

Τη δεύτερη θέση του ομίλου και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση εξασφάλισε η Καρσίγιακα, αφού διέλυσε την Ρέτζιο Εμίλια με 109-66. Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε με 11-0 σερί την αναμέτρηση, ενώ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στο +17 (52-35), “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την νίκη-πρόκριση.

Ο Κένι Γκάμπριελ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη, μόνος του πάλευε ο Πολονάρα, που σημείωσε 24 πόντους.

Η έτερη τουρκική ομάδα, απεναντίας, δεν τα κατάφερε. Η Τράμπζονσπορ πήρε εύκολα με 89-73 το «διπλό» στην Ιταλία με την Τρέντο, αλλά στην ισοβαθμία με την Καρσίγιακα υστερεί. Η κατάσταση ξεκαθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-31 και «καθάρισαν» με την υπόθεση νίκης. Τρέχοντας, όμως, δεν έφτασαν…

Ο Ντουάιτ Χάρντι ήταν εξαιρετικός με 27 πόντους και 5 ασίστ, ενώ από 10 πόντους για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Φοράι, Σάτον, Τζούλιαν Ράιτ.

Βενέτσια – Ζιελόνα Γκόρα 58-68

Την ύστατη ώρα η ποιότητα της Ζιελόνα Γκόρα έδειξε τη διαφορά ποιότητας με τη Βενέτσια, φεύγοντας από την Ιταλία με το 68-58. Οι παίκτες του Σάσο Φιλιπόβσκι είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχό του, κάνοντας το πιο αποφασιστικό «βήμα» όταν προηγήθηκε με 48-54 στην τρίτη περίοδο. Με άμυνα από «γρανίτη», κράτησε μέχρι το τέλος την αντίπαλό της στους 58 πόντους και πήρε το πιο κρίσιμο «ροζ φύλλο».

19 πόντους είχε για τους νικητές ο Ντι Μποστ, ενώ 15 πόντους για τους ηττημένους σκόραρε ο Μπόρις Σάβοβιτς. Άποντος ήταν σε 18 λεπτά συμμετοχής ο Μάικ Μπράμος, με 0/3 τρίποντα.

Κάπως έτσι, η νίκη της Λούντβιγkσμπουργκ επί της Ζενίτ με 85-72 πήγε «στράφι», καθώς υστερεί στην ισοβαθμία με τη Ζιελόνα Γκόρα, η οποία πέρασε ως δεύτερη, μετά τη Ζενίτ (3-3 ρεκόρ αμφότερες). Η γερμανική ομάδα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, η οποία ωστόσο δεν είχε αντίκρυσμα.

Ο’ Νιλ και Μπρόκμαν ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με 16 πόντους, όσους σημείωσαν και οι Κοσκέεφ και Τούλσον για λογαριασμό της Ζενίτ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Νίζνι Νόβγκοροντ 84-95

Η Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου πάει στους “16” της διοργάνωσης όντας αήττητη, καθώς έκαμψε την αντίσταση της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 72-64 κι έκανε το 6/6 στο Last-32. Η ρωσική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του και από τη στιγμή που ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-46, 29′), δεν κοίταξε πίσω της, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Ρώσων ήταν ο Μπάνιτς με 14, ενώ 13 πρόσθεσε ο Πονκρασόφ. Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Καϊμακόγλου, ο Έλληνας σέντερ έμεινε άποντος (0/1 δίπ.) σε 22:44”, έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με μόλις μία νίκη, ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 12 πόντους.

Σ’ ένα ματς-τελικό και για τις δύο ομάδες, η Νίζνι έφυγε με το “διπλό”, μετά από παράταση (81-81 κ.α., 84-95), από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, παίρνοντας την πρόκριση στους “16” και αποκλείοντας ταυτόχρονα από τη συνέχεια την ισραηλινή ομάδα. Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με τη Νίζνι να φτάνει στις αρχές της επανάληψης για πρώτη φορά στο +10 (49-59). Όμως, η Μακάμπι με μια αντεπίθεση διαρκείας, πέρασε μπροστά με 66-64 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-66, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, η Νίζνι προηγήθηκε 75-81 2:30” πριν το τέλος, όμως η Μακάμπι με δύο βολές του Μέκελ ισοφάρισε σε 81-81 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και με όπλο την πολύ καλή άμυνα (δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο), πήραν μια σπουδαία νίκη και μαζί το εισιτήριο για την επόμενο φάση.

Ρουντ (22π.), Κβοστόφ (19π.) και Αντόνοφ (18π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από τη Μακάμπι κορυφαίος , όχι όμως και αρκετός, ήταν ο Μέκελ με 21 πόντους.

Γαλατάσαραϊ – Σάσαρι 87-69

Στην επόμενη φάση, για πρώτη φορά στην ιστορία της, θα βρεθεί η Σαραγόσα, μετά το “διπλό (70-80) επί της αδιάφορης Ζολνόκι (1-5). Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 26-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκεί και μετά, όμως, η Σαραγόσα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, κι έτσι αρχικά ισοφάρισε σε 37-37 (20′) και εν συνεχεία πήρε μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας μια ιστορικής σημασίας νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γέλοβατς με 21 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Κραφτσόφ με 15. Από τη Ζολνόκι, οι 20 πόντοι του Βοϊβόντα και οι 17 του Μιλόσεβιτς δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα.

Στους “16” του Eurocup θα ακολουθήσει τη Σαραγόσα η Γαλατάσαραϊ, η οποία επικράτησε με 87-69 επί της Σάσαρι και προκρίθηκε ως πρώτη του ομίλου (έχει 4-2, όπως η Σαραγόσα, αλλά υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία). Η τουρκική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης μετά το πρώτο πεντάλεπτο (18-13, 10′) και αυξάνοντας το υπέρ της προβάδισμα όσο περνούσαν τα λεπτά έφτασε σε μια εύκολη νίκη.

Πέντε παίκτες της Γαλατά είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Γκιουλέρ με 18 και τους Μίτσοφ και Λάσμε να ακολουθούν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Πέντε παίκτες με 10+ πόντους είχε και η Σάσαρι, με κορυφαίο όλων τον Βαρνάντο, ο οποίος σημείωσε 14.