Όπως και στον 1ο γύρο στην Πάτρα, έτσι και στην Ισπανία ο Προμηθέας κοίταξε στα μάτια την ισχυρότερη Gran Canaria. Απλά δεν το έκανε για 40 λεπτά. Η “Granca” κράτησε τους Πατρινούς στους επτά πόντους στην 3η περίοδο, ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 81-62 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του EuroCup.

Εν ολίγοις ο Προμηθέας (2-8) κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο και ειδικότερα στην 3η περίοδο, όταν πέτυχε μόνο επτά πόντους με 2/11 σουτ. Οι Dario Hunt (15 πόντοι) και Kendrick Ray (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Πάτρας, η οποία είχε μόνο 3/20 τρίποντα, έκανε 18 λάθη και δέχτηκε 26 πόντους από αυτά, με αποτέλεσμα να υποστεί την 5η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και την 4η εκτός έδρας σε πέντε αγώνες.

Ο Dylan Ennis (18 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Gran Canaria (8-2), η οποία δεν επηρεάστηκε από την απουσία του John Shurna και σημείωσε την 4η σερί νίκη της, παίρνοντας πόντους από 11 εκ των 12 παικτών που πάτησαν το παρκέ. Το “κλειδί” της νίκης για την ομάδα του Porfi Fisac δεν ήταν βέβαια η επίθεση, αλλά η άμυνα.

Μετά το ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, κατά το οποίο ο Προμηθέας προηγήθηκε αρκετές φορές (ακόμα και με 29-35 στο 18’) και ολοκλήρωσε έχοντας το προβάδισμα (36-38), η άμυνα των γηπεδούχων ανέλαβε δράση. Από το 23’ έως το 28’ η Gran Canaria δεν δέχτηκε ούτε έναν πόντο, έβαλε 11 και αίφνης η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (54-42).

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι σταθεροποίησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για αρκετή και την ανέβασαν μέχρι και τους 21 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο (79-58 στο 38’), παίρνοντας έτσι εύκολα τη νίκη, την 4η σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

Gran Canaria (Fisac): Kramer 10 (2/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Diop I. 2, Albicy 4, Salvo 7, Slaughter 7 (1), Brussino 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Lopez, Pustovyi 4, Diop K. 11, Mutaf 3 (1), Ennis 18 (4/6 τρίποντα, 3/7 δίποντα), Stevic 5.

Προμηθέας (Ζούρος): Ray 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Grant 7 (6 ριμπάουντ), Gaddy 4, Hunt 15 (5/6 βολές, 5/5 δίποντα), Αγραβάνης 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8 (2), Andric 2 (4 λάθη), Μπαζίνας, Τανούλης.