Πρώτος τελικός του Eurocup και με τις δυο ομάδες με εξασφαλισμένη θέση στην επόμενη Euroleague.Παρόλα αυτά κρίνεται ένας τίτλος και δη στην Ευρώπη και οι δυο ομάδες απέδειξαν πως είναι πλήρως συγκεντρωμένες σε αυτό μιας και είχαμε ένα ματς για γερά νεύρα και στομάχια με τους Γάλλους εν τέλει να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί και να παίρνουν μια αρκετά δύσκολη νίκη με 89-87

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Gray,Lessort και Bost με 23 17 και 16 πόντους αντίστοιχα

Ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Klimenko,Theodore και Holland με 22,15 και 14 αντίστοιχα

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Ρωσία με την Unics να ψάχνει την ισοφάριση και την Monaco να ψάχνει την νίκη που θα της δώσει το τρόπαιο

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πρώτη περίοδο οι παίχτες της Monaxco μπήκαν αρκετά δυνατά και έπιασαν προ εκπλήξεως τους αντίστοιχος της Unics με αποτέλεσμα να παίρνουν αρκετά νωρίς μια διαφορά της τάξης των 9(11-2) αλλά εν τέλει έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5(23-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη φάνηκαν να ξυπνάνε από τον αγωνιστικό λήθαργο που βρισκόντουσαν στην πρώτη περίοδο και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά κάνοντας ένα 6-0 σερί(23-24 από 23-18) και έτσι δυνατά συνέχισαν και στην υπόλοιπη περίοδο με την Monaco να κυνηγάει τους Ρώσους στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου. Τελικά οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να είναι στο +2(42-44)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι ήταν αυτοί που μπήκαν αρκετά δυνατά πιάνοντας στον “ύπνο” ουσιαστικά τους Γάλλους φτάνοντας και γρήγορα στο +9(44-53) παρόλα αυτά στο τελευταίο τρίλεπτο η Unics παρουσίασε μια αγωνιστική κάμψη και ως αποτέλεσμα αυτού η Monaco μείωσε σιγά σιγά και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει τον αγώνα(61-61) και εν τέλει να να κλείσουν την περίοδο στο +1(65-64) κάνοντας μας να περιμένουμε να μια πραγματική μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι χωρίς καμία να καταφέρνει να ξεφύγει με κάποια ιδιαίτερη διαφορά και όσο περισσότερο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερο αυξανόταν και η πίεση σε αυτές. Στο τελευταίο λεπτό μπήκαν ουσιαστικά από το 0 μιας και το σκορ ήταν ισόπαλο(85-85) με τα τελευταία 60 δεύτερα να είναι βασανιστικά με τους Μοντεγάσκους παρόλα αυτά να αποδεικνύονται πιο ήρεμοι και εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και εν τέλει να παίρνουν την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΛΕΠΤΑ:23-18,42-44,65-64,89-87