Καμία ομάδα δεν έχει κατακτήσει το EuroCup αήττητη και αυτό δεν πρόκειται να γίνει ούτε φέτος. Η UNICS σταμάτησε την τρελή πορεία της Virtus Bologna στη διοργάνωση, καθώς τη νίκησε 85-81 στον 2ο ημιτελικό ενώπιον 5321 θεατών στο Basket Hall Kazan και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Η πρόκριση θα κριθεί πλέον στον 3ο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 14 Απριλίου (21:45) στη Μπολόνια.

Οι Isaiah Canaan (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Jordan Theodore (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Okaro White (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της UNICS, σε ένα ματς που αν και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, το έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν είδε καθόλου την πλάτη της Virtus μετά το 9’ (13-14), πήγε στα αποδυτήρια έχοντας “χτίσει” διαφορά 10 πόντων χάρις σε ένα σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (47-37) και την ανέβασε μέχρι το +18 (66-48) στο 27’. Κάπου εκεί όμως οι Ιταλοί άρχισαν τη δική τους αντεπίθεση.

Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ -18 ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ

Αργά αλλά σταθερά η ομάδα του Sasha Djordjevic ροκάνισε τη διαφορά και 19,9’’ πριν από τη λήξη ισοφάρισε το σκορ (81-81) με λέι-απ του Teodosic. Μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη όμως ο Djordjevic αποφάσισε να τζογάρει και έστειλε τον Jamar Smith στη γραμμή των ελευθέρων βολών, μία απόφαση που αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος κακή για την ομάδα του.

Όχι μόνο επειδή ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε και στις δύο βολές και έκανε το σκορ 83-81 στα 12,6’’. αλλά και διότι στην επίθεση της Virtus ο Belinelli έκανε λάθος με 5,1’’ να απομένουν για το τέλος. Το φάουλ ήταν μονόδρομος από εκεί και πέρα για τη Virtus. Το έκανε στον Smith, που είχε πάλι 2/2 στα 4,1’’ και ουσιαστικά “τελείωσε” το παιχνίδι.

Ο Marco Belinelli (33 πόντοι, 5/9 τρίποντα), παρά το μοιραίο λάθος στο φινάλε, ήταν ο κορυφαίος της Virtus, ενώ το νταμπλ-νταμπλ άγγιξε ο Milos Teodosic (11 πόντοι, 9 ασίστ), που είχε πάντως και 0/8 τρίποντα και δεν μπόρεσε να διατηρήσει το αήττητο σερί της ιταλικής ομάδας.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΕΡΙ 20-0 ΠΟΥ… ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΤΟ 21

Για την ιστορία, η Virtus μετρούσε μέχρι πρότινος 20 σερί νίκες (19 φέτος και μία από τη σεζόν 2019-20) στο EuroCup, επίδοση που συνιστά ισοφάριση του ρεκόρ στη διοργάνωση. Ένα ρεκόρ που μοιράζεται με την Lokomotiv Kuban. Τον ίδιο αριθμό νικών είχε η ρωσική ομάδα από το 2013 έως τη σεζόν 2014-15, καθώς και τη σεζόν 2017-18, την οποία είχε αρχίσει με 20 νίκες, πριν αποκλειστεί στους “4”.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 47-37, 71-61, 85-81