Οι Αμερικανίδες μπήκαν στο παρκέ του Sydney Superdome αποφασισμένες να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό στον πρώτο ημιτελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Γυναικών. Και το έκαναν. Οι ΗΠΑ πέτυχαν τους πρώτους 15 πόντους, διατήρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης μία διαφορά 20+ πόντων και νίκησαν με συνοπτικές διαδικασίες τον Καναδά 83-43, διαφορά που συνιστά ρεκόρ για οποιοδήποτε ημιτελικό στην ιστορία του θεσμού!

Αυτή ήταν η 29η συνεχόμενη νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο για τις Αμερικανίδες, οι οποίες περιμένουν πλέον στον τελικό του Σαββάτου (1/10, 09:00) τη νικήτρια του ημιτελικού μεταξύ της οικοδέσποινας Αυστραλίας και της Κίνας, προκειμένου να πανηγυρίσουν τον 4ο συνεχόμενο παγκόσμιο τίτλο τους. Για την ιστορία, η τελευταία φορά που οι ΗΠΑ ηττήθηκαν στο θεσμό ήταν στις 21 Σεπτεμβρίου 2006 από τη Ρωσία, στον ημιτελικό εκείνου του τουρνουά στη Βραζιλία.

Η Breanna Stewart (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και η A’Ja Wilson (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίες από τις ΗΠΑ, οι οποίες έκαναν πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια (53-37 τα ριμπάουντ, 48-24 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα) και σούταραν με ποσοστό 48%, κρατώντας παράλληλα τις Καναδές στο 22%.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ

Η ομάδα της Cheryl Reeve έκανε ουσιαστικά… μια μπουκιά τον Καναδά. Προκάλεσε ασφυξία στις αντιπάλους της με την πίεση που άσκησε σε όλο το γήπεδο για σχεδόν 40 λεπτά, ξεφεύγοντας από πολύ νωρίς στο σκορ. Στο 4’ οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν με 0-15, έχοντας αναγκάσει τις Καναδές να χάσουν τις πρώτες 10 επιθέσεις τους -είχαν 0/9 σουτ και 1 λάθος. Ο Καναδάς χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να σπάσει το ρόδι, αλλά ο… εφιάλτης είχε μόλις αρχίσει για την ομάδα του Victor Lapena.

Οι Αμερικανίδες απομακρύνθηκαν με 20 πόντους διαφορά από το 10ο λεπτό (7-27) και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με +24 (21-45). Ενδεικτικό είναι ότι ο Καναδάς σημείωσε για πρώτη φορά στο ματς διαδοχικά καλάθια, δίχως να δεχτεί κάποιο, στο 14ο και στο 15ο λεπτό… Οι ΗΠΑ δεν χαλάρωσαν μάλιστα ούτε στο 3ο δεκάλεπτο. Αντιθέτως, εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι τους 38 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (29-67) και τη διεύρυναν ακόμα περισσότερο στην 4η (35-79 στο 35’).

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 21-45, 29-67, 43-83