Ο Προμηθέας δεν… «πάτησε» ποτέ στο παρκέ του «Palasport Taliercio» και δέχτηκε μία πολύ εύκολη ήττα από τη Venezia (81-57), σε αγώνα για την 17η (προτελευταία) αγωνιστική του Eurocup.

Το παιχνίδι «στράβωσε» από την αρχή για τον Προμηθέα. Η Venezia ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 16 (25-9), με την περίοδο ωστόσο να «κλείνει» στους 14 (25-11).

Η 2η περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για τους Πατρινούς. Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε το δεκάλεπτο με σερί 8-0 (33-11), με τον Προμηθέα να άρχιζε να χάνει κάθε επαφή με το σκορ από εκείνο το σημείο. Εν τέλει από το 13′ μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η διαφορά των 22 πόντων μειώθηκε μόλις για 1 πόντο από την ελληνική ομάδα (49-28).

Η εικόνα των Ελλήνων στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξε καθόλου, αφού έπαιζαν σαν μια ομάδα που είχε αποδεχτεί τη μοίρα της… αποκλεισμένης και δεν είχε κίνητρο για τίποτα. Οι Ιταλοί κάνανε ό,τι θέλανε, φτάσανε τη διαφορά μέχρι και τους 36 πόντους (66-30!!!), σε ένα σημείο που οι Πατρινοί απλά είχαν αφεθεί στις… ορέξεις της Venezia. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τελευταίο 5λεπτο της περιόδου να «ρίξουν» σχεδόν στο ήμισυ τη διαφορά, πηγαίνοντάς την από τους 36 στους 20 (67-47), ενώ «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με σερί 9-0.

Η 4η περίοδος ωστόσο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα της Βενετίας έφτασε και πάλι την απόστασή της από τον Προμηθέα στις παρυφές των 30 πόντων (81-52), με τα… πιτσιρίκια της Ελληνικής ομάδας, Βασιλείου και Μπαζίνα, να κάνουν ένα δικό τους 5-0 στο τελευταίο λεπτό, «γράφοντας» το τελικό 81-57, σε ένα απόλυτα «εφιαλτικό» παιχνίδι για το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου.

Διαιτητές: Pukl, Juras, Konstantinovs.

Δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57.

VENEZIA (De Raffaele): Tonut 16 (4), Bramos 6, De Nicolao, Sanders 12, Stone 5, Watt 11, Daye 6, Theodore 7 (3 κλεψίματα), Morgan 7, Cerella, Brooks 3, Echodas 8.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Αγραβάνης 22, Simpson 9, Λάγιος 1, Βασιλείου 2, Fasasi 2, Grant, Hunt 2, Ρογκαβόπουλος, Andric 3, Μπαζίνας 6, Τανούλης 7, Gaddy 3.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.