Η Virtus αυτήν τη φορά δεν την… πάτησε απ’ την Armani (75-68) και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς της Serie A.

H ομάδα του Sergio Scariolo ξεκίνησε σα να είχε… μείνει στο Game 1, αφού η Armani έβρισκε πολύ εύκολα τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, ενώ η επίθεση των γηπεδούχων δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Παρ’ όλα αυτά, στη 2η περίοδο βελτίωσε αρκετούς απ’ τους τομείς του παιχνιδιού της (ριμπάουντ, ευστοχία, αμυντική λειτουργία, φαντασία στην επίθεση, αυτοματισμοί) σε σχέση με την 1η περίοδο και επέστρεψε στο αγώνα, δείχνοντας ένα πρόσωπο πειστικό για το 2ο ημίχρονο.

Πράγματι, η εικόνα του 2ου ημίχρονου ήταν αρκετά καλή για τη Virtus, που, παρ’ ότι δε φαίνεται στο σκορ, ήταν πολύ καλύτερη απ’ τους Μιλανέζους. Η διαφορά, μάλιστα, είχε φτάσει στους 7 απ’ το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με την ομάδα απ’ τη Μπολόνια να μπαίνει με μεγάλη αποφασιστικότητα, πολύ πάθος και θέληση για κάθε διεκδικήσιμη μπάλα. Αυτό ήταν και το στοιχείο που έδωσε τη νίκη στη Virtus, η εμφάνιση χαρακτήρα και προσωπικοτήτων στο 2ο ημίχρονο, κάτι που έλλειψε στο 1ο ημίχρονο, αλλά και στο Game 1, με την Armani να πιάνει επί της ουσίας στον… «ύπνο» το συγκρότημα του Scariolo.

Αξίζει να σημειωθεί ότι καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αυτήν τη φορά, ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με 49-36 και 11 έναντι 8 στα επιθετικά. Σημαντικός παράγοντας τα «σκουπίδια» για την έκβαση του αγώνα.

Ο Shengelia ήταν -μακράν- ο κορυφαίος των γηπεδούχων, σκοράροντας 22 πόντους, μαζί με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Dοuble-double έκανε ο Jaiteh (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ ο Belinelli σκόραρε μόλις 10 πόντους παίρνοντας πάντως λίγες προσπάθειες (3/7 σουτ). Οι τέσσερις διψήφιοι της Armani δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη απόψε. Καλό ματς απ’ τον Hall, που ήταν και ο 1ος σκόρερ των Μιλανέζων με 16 πόντους (4/14 σουτ), ακολουθούμενος απ’ τον 15ποντο Shields (5 ριμπάουντ). Στους 11 σταμάτησε ο Datome, ενώ πρόσφερε άλλους 10 ο Rodriguez, «μοιράζοντας», παράλληλα, και 7 ασίστ. Μόλις στους 3 πόντους ο Bentil, μαζί με 5 ριμπάουντ, ενώ άλλους 3 σκόραρε και ο Grant.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-38, 55-54, 75-68.