Αυτό που έχει κάνει ξεχωριστούς τους Θάντερ στα φετινά πλέι-οφς είναι η ικανότητα να πατούν στα πόδια τους έπειτα από κάθε «αναποδιά». Το κατάφεραν στον 1ο γύρο μετά το 1-1 των Μαβς μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι, πετυχαίνοντας 3 διαδοχικές νίκες. Και, κυρίως, το επιβεβαίωσαν στον 2ο γύρο, όταν μετά την συντριβή στην πρεμιέρα των Δυτικών τελικών στο Σαν Αντόνιο πέτυχαν το «μπρέικ» στο 2ο ματς στο Τέξας και μετά το 2-1 των Σπερς, σημείωσαν 3 σερί νίκες για την πρόκριση. Μονάχα που οι Ουόριορς μπορούν να αισθάνονται ξεχωριστοί… όλη τη σεζόν. Όχι μόνο γιατί είναι πρωταθλητές και το «βροντοφώναξαν» με το εκπληκτικό 73-9 της κανονικής σεζόν. Αλλά και διότι έχουν τον -μόνιμο πια- τρόπο τους να ξεπερνούν τις δικές τους ήττες. Το Γκόλντεν Στέιτ «απάντησε» τα ξημερώματα της Πέμπτης (19/5) στο «μπρέικ» των Θάντερ στον 1ο Δυτικό τελικό και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 με το επιβλητικό 118-91! Κάτι που μάλλον… αναμενόταν, αφού φέτος δεν έχουν υποστεί διαδοχικές ήττες και πάντα «απαντούν» σε κάθε «εμπόδιο» που τους υποχρεώνει να αποχωρήσουν με σκυμμένο κεφάλι από το (προηγούμενο) παιχνίδι.

Οι Ουόριορς έχουν να ηττηθούν δύο συνεχόμενες φορές από τους περσινούς Τελικούς με τους Καβς, όταν έμειναν προσωρινά πίσω με 2-1, αλλά με 3 σερί νίκες κατέκτησαν τον τίτλο! Στην τρέχουσα σεζόν μετρούν ρεκόρ 12-0 σε αγώνες έπειτα από ήττα, αφού επικράτησαν και σε κάθε έναν μετά τις 9 ήττες της ρέγκιουλαρ-σίζον και στις 3 ήττες στα πλέι-οφς (από μία με Χιούστον, Πόρτλαντ και Οκλαχόμσ Σίτι). Πριν την 2η αναμέτρηση με τους Θάντερ, σε αυτά τα 11 ματς κατέγραψαν μ.ό. 121,3π., με 52% στα σουτ, 46% στα τρίποντα, 30,8ασ. και επικράτησαν με μ.ό. 15π. διαφορά! Το βράδυ της Τετάρτης, πάντως, η παρουσία τους ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή. Η διαφορά των 27π. τα λέει όλα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 50,6% στα σουτ (43/85), εκ των οποίων 46,4% (με 13/28) τρίποντα και 26 ασίστ. Κυριότερη διαφορά από το πρώτο ματς ήταν, πάντως, τα ριμπάουντ. Οι Θάντερ είχαν συνολικά προβάδισμα 158-118 στα 4 προηγούμενα παιχνίδια με τους πρωταθλητές, όμως οι τελευταίοι είχαν την Τετάρτη 45, έναντι 36 των φιλοξενούμενων

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο MVP Στεφ Κάρι, ο οποίος είχε 28π., αν και δεν σκόραρε σε… 2η και 4η περίοδο! Ο Κάρι είχε 11π. στην 1η, έμεινε ήσυχος με μόλις ένα σουτ στο 2ο δωδεκάλεπτο και στο διαδικαστικό 4ο αγωνίστηκε για λίγα λεπτά. Στην 3η περίοδο, ωστόσο, ο σταρ του Γκόλντεν Στέιτ πρόσφερε μία καταπληκτική παράσταση, με 17π., εκ των οποίων οι 15 συνεχόμενοι και σε… 1:58”!!! Η επίδοσή του ήταν η καλύτερη σε ένα δωδεκάλεπτο για φέτος, αν και πρόσφατα πέτυχε 17π. στην παράταση του 4ου αγώνα με τους Μπλέιζερς. Σκοράροντας στο 2ο ημίχρονο, ο Κάρι (που μείωσε ταν 7 λάθη του 1ου αγώνα με τους Θάντερ στα 3) έδωσε τέλος σε «ανομβρία» 17 λεπτών. Πάντως, για το καταφέρει, χρειάστηκε να ξεφύγει από τις… «δαγκάνες» του Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ο Κάρι πέτυχε 5π. σε 28 κατοχές που ολοκληρώθηκαν με τον «RW» να τον μαρκάρει, ενώ είχε 14 από τους 17π. της 3ης περιόδου κόντρα σε άλλους αμυντικούς, με 5/5 σουτ.

Το Γκόλντεν Στέιτ επιβλήθηκε και γιατί ο πάγκος ήταν τούτη τη φορά εκεί. Μετά τους 16π. των αναπληρωματικών στον 1ο Δυτικό τελικό, στον 2ο ο κόουτς Στιβ Κερ πήρε 50π. από τους παγκίτες (29 οι Θάντερ) και όχι μόνο διότι στο λεγόμενο «garbage time» του 4ου δωδεκαλέπτου και οι δύο κόουτς «άδειασαν» τους πάγκους ξεκουράζοντας τους βασικούς. Άλλωστε, και στην αρχή της 4ης περιόδου, με τους βασικούς στο παρκέ, οι Ουόριορς είχαν 34π. από τους ρολίστες και η Οκλαχόμα Σίτι μόνο 13… Οι –με λίγα σφάλματα την Δευτέρα– φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 15 λάθη, εκ των οποίων τα 8 άνηκαν στον Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος μετά το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο (21π.), έμεινε στους 8π. στη συνέχεια. Η «νίκη» των Ουόριορς στα ριμπάουντ τους βοήθησε να πάρουν 15π. «δεύτερης ευκαιρίας» από τα 15 επιθετικά «σκουπίδια», έναντι 5π. των Θάντερ. Και την ώρα που ο τεχνικός των Ουόριορς έλεγε ότι «κάναμε απλώς ό,τι κάνουμε συνήθως και ο Κάρι πέτυχε ό,τι πέτυχε γιατί είναι ο MVP της σεζόν», οι Θάντερ, που έχουν σηκωθεί και από την «πτώση» στην ήττα 32π. στο Σαν Αντόνιο, παραμένουν ήρεμοι. «Move on», κοινώς, «προχωράμε», ήταν η ατάκα του Ντουράντ. Το ποιος θα κάνει το επόμενο βήμα για τους Τελικούς θα φανεί στο 3ο ματς, 1ο στην Οκλαχόμα Σίτι, τα ξημερώματα της Δευτέρας