Δεν χρειάζεται να λέμε πολλά. Όσοι με διαβάζετε εδώ και με ακούτε και στον OverFm 104,9 κάθε μεσάνυχτα,ξέρατε καλά ότι ο φετινός Ολυμπιακός θα είναι καλύτερος από πέρσι και θα πάει και για μεγάλα ψάρια… Και εξηγήσαμε και το πως και γιατί. Οπως είπαμε ότι με την αδυναμία φέτος σε σχέση με πέρσι των Μακάμπι-Μπασκόνια αλλά και Φενέρ με τον …γίγαντα Τζόρτζεβιτς στο πάγκο,ανοίγει ο δρόμος του Ολυμπιακού και για πλέι οφς αλλά και για εξάδα! Οι “ερυθρόλευκοι”με το καλημέρα έστειλαν το μηνυμά τους ότι δηλ θα είναι μια ομάδα που θα θυμίσει το παλιό της …μέταλλο. Πολύ σκληρή για να πεθάνει δηλαδή με την σκληρή της άμυνα και την εξαιρετική της χημεία και πάθος. Και ο φετινός Ολυμπιακός θυμίζει πάνω απ όλα παρέα και έχει οικογενειακό κλίμα αλλά και τον κόσμο του μαζί ξανά μετά την πανδημία. Συνεπώς η υγεία που αποπνέει αυτή η ομάδα φέτος είναι το σημαντικότερο. Και στηρίζεται στην άμυνα και όχι στην επίθεση. Και έχει δύο νίκες ήδη και μια εξαιρετική εμφάνιση στο φαβορί για τίτλο και πιο ακριβή ομάδα της διοργάνωσης την Μπαρτσελόνα χάνοντας στο σουτ. Και όλα αυτά με την άμυνα που δέχεται κάτω από 70π. Αυτό που ενδιαφέρει για την εβδομάδα τους “ερυθρόλευκους” είναι βέβαια να κερδίσουν την Παρασκευή στο ΣΕΦ τον κακό τους δαίμονα και πονηρή πάντα αν και χωρίς νίκη ακόμα Ζάλγκιρις.

Ο Ολυμπιακός στην Βαρκελώνη έκανε μια τρομερή εμφάνιση με την άμυνα βασικά. Ξεκινησε εντυπωσιακά με το 6-15 και κράτησε την Μπαρτσελόνα στα 0/12(!) τρίποντα στο ημίχρονο κλεινοντας με το 27-32ημ. Απέναντι σε μια ομάδα που παίζει την κορυφαία άμυνα μην ξεχνάμε στην Ευρωλίγκα. Στο β’ μέρος όμως η Μπάρτσα με ένα εκκωφαντικό 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο και με 4/5τρ στην 3η περίοδο άλλαξε την ροή και προσπέρασε παίρνοντας και διαφορές 8π. Η επιτυχία του Ολυμπιακού είναι ότι δεν ήρθε κατηφόρα αλλά αντέδρασε και προσπέρασε. Στο 32′ η Μπάρτσα ήταν στο 58-49 με εικόνα νικητή. Ο Μπαρτζώκας έριξε αμυντικά …κομάντο (Λαρεντζάκης-Μακίσικ )δίπλα στον Σλούκα και Βεζένκοφ-Μάρτιν στην φροντ λάιν. Η Μπάρτσα σκοράρισε ξανά μετά από 5′ και ο Ολυμπιακός το έκανε ντέρμπι(61-61) και είχε και πολλές ευκαιρίες να πάρει το ματς που τελικά κρίθηκε στην παράταση και στις λεπτομέρειες. Και έφαγε στην κανονικη περίοδο μόλις 67π. Μάλιστα η Μπάρτσα πέτυχε μόλις 1τρ στην 4η περίοδο και την παράταση.Με τον Μίροτιτς να κάνει την διαφορά μετά το άκαπνο ημίχρονο με τους 22π και την Μπάρτσα να ισορροπεί τα ριμπάουντς(42-41)που έχανε με διαφορά στην αρχή. Και είχε σύνολο 5/24τρ. Αλλά και ο Ολυμπιακός συνεχίζει άσφαιρος από μακρυά με 6/26τρ.Ολοι έδωσαν από κάτι.Ο Σλούκας πάντως ήταν άστοχος με 4/14σ αλλά σωστά βγήκε μπροστά στις κρίσιμες φάσεις. Ο Λαρεντζάκης είχε τα 2τρ αλλά έχασε το κρίσιμο στην γωνία στα 40” για την νίκη για το 65-70 που δεν ήρθε.Εντυπωσιακός ο Φαλ. Ο μόνος που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ουσιαστικό ήταν ο Παπανικολάου που έμεινε άποντος σε 19′