Δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Αλλά αναμενόμενα. Καθώς κάτι η φετινή μέτρια Μπασκόνια σαν ρόστερ,κάτι οι σημαντικότατες απουσίες της(Μπάλτγουιν-Πίτερς) και κάτι η κακή της αρχή(ενδεικτικά στη λίγκα της σκοράρισε 5π στην 2η περίοδο εκτός με την Μπανταλόνα),έδειχναν εύκολη νίκη για την Ελληνική ομάδα.Οσο και αν οι πρεμιέρες παραδοσιακά κρύβουν παγίδες και η Μπασκόνια είναι πανέμπειρη και παμπόνηρη-πανούργα ομάδα της μέσης σχεδόν. Ο Ολυμπιακός ήταν φρέσκος,ανανεωμένος ,πλήρης και διαβασμένος και με το καλημέρα σχεδόν(20-7) έδειξε ότι δεν έχει διάθεση για αστεία.Τα 10 λάθη της Μπασκόνια στο δεκάλεπτο(!) πιστοποιούν ότι ο Ολυμπιακός έιχε αφετηρία την άμυνα και όχι την επίθεση και το τελικό 75-50 είναι αποτέλεσμα μιας ψιλοκαλής προπόνησης. Το ματς ασφαλώς δεν αντέχει σε καμία κριτική και ούτε έχει ενδιαφέρον και το κομμάτι της ατομικής κριτικής. Κρατάμε τον πολύ φορμαρισμένο Βεζένκοφ που συνεχίζει σε τρομερή βελτίωση και ρυθμό και είναι ο διάδοχος και επισήμως πια νομίζω-σε αξία εννοών-του Πρίντεζη. Ο Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο και όλα καλά

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι αθλητικός,δομημένος σωστά,χωρίς το πολύ γεμάτο ρόστερ που πολλές φορές μπερδεύει,αποπροσανατολίζει και φέρνει και μουρμούρες,έχει σουτέρ(Ντόρσεϊ),έχει καλό γκαρντ στην άμυνα(Γουόκαπ) και μαζί και οργανωτή δίπλα στον Σλούκα(για να απελευθερώνεται),έχει κλασικό ψηλό σέντερ(Φολ),η απώλεια Σπανούλη μάλλον μοίρασε πιο σωστά τους ρόλους και δεν υπάρχει η ανάγκη να πάρει 20λεπτο ο αρχηγός και όλα δείχνουν σωστά. Θα ήθελε ένα ακόμα παίκτη στο 4-3 κατά σειρά (να παίζει και στις δύο θέσεις)καθώς ο Βεζένκοφ δείχνει κάπως μόνος ειδικά αν δεν είναι καλά ή σταθερός ο Παπανικολάου . Το καλό για τον Ολυμπιακό βλέποντας και τα ματς της πρεμιέρας είναι ότι μεσαίες καλές ομάδες όπως η Μακάμπι και η Μπασκόνια αλλα και η Φενέρ δεν δείχνουν καλύτερες από πέρσι και σίγουρα δεν τρομάζουν. Συνεπώς δεν είναι εύκολα τα πλέι οφς με την οκτάδα αλλά δεν είναι και δύσκολα. Και φέτος δείχνουν να εξαρτώνται βασικά από το αν είναι σοβαροί και σταθεροί και παίζουν στο 80% των δυνατοτήτων τους οι ίδιοι οι Πειραιώτες.