Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε και ατενίζει το μέλλον με μεγάλη αισιοδοξία. Το ντεφορμάρισμα με τις 4 συνεχόμενες ήττες μετά ακριβώς την πανδημία,μάλλον λαμβάνει τέλος. Η νίκη στην Μπασκόνια και η τρίτη καλή εμφάνιση συνεχόμενα στην άμυνα,δείχνει ότι η ομάδα επιστρέφει στα γνωστά αποθέματα ενέργειας και τα στάνταρ της. Αλλωστε ο φετινός Ολυμπιακός στηρίζεται στην έδρα(10-1)και την άμυνα. Και έτσι κέρδισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές σε ένα ματς που καίγονταν και οι δύο. Ο Ολυμπιακός για να ξεπεράσει την κρίση και το σοκ βασικά με τον Αστέρα μέσα και η Εφές γιατί έχει μείνει ήδη πίσω φέτος. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν μάλλον δίκαια την νίκη σε μια ματσάρα κανονικη με ωραίο μπασκετ,φάσεις,σασπένς και τριποντάρες. Στην παράταση αν και άγγιξαν την νίκη πολλές φορές καθώς ήταν την περισσότερη ώρα μπροστά και με 9π και στο τέλος ο Ντόρσει χάνει την μπάλα όταν πήγαιναν για τους 4-5π και χάνουν και την τελευταία επίθεση και παράταση. Εκεί ο Λάρκιν ξύπνησε από τον …λήθαργο με τριποντάρες και ο Σλούκας ντύθηκε Σπανούλης με τρίποντο …ζυγισμένο από την γωνία μετρώντας και τα εκατοστά του δευτερολέπτου για να προλάβει να κάνει και την προσποίηση! Ετσι ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλο και φτιάνει πάλι την ψυχολογία του και την βαθμολογία του.Καθώς παραμένει φαβορί για τα πλέι οφς αλλά και κοιτάζει και για τετράδα που η Εφές είναι βασικός αντίπαλος.Πάνω απ όλα όμως κέρδισε σε άδειο βασικά ΣΕΦ και κυρίως από ντεφορμάρισμα ενώ η Εφές ήταν σε φόρμα με διπλό στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.Πλέον υπαρχει η διακοπή και μετά ο Ολυμπιακός περιμένει σε ανάλογο ματς το Μιλάνο.Ομως του έκατσαν σήμερα όλα βολικά με την ήττα σοκ της Ζενίτ στο Βερολίνο αλλά και της ΤΣΣΚΑ στο Ισραήλ. Ακόμα και το σοκ της Μονακό με την Ζάλγκιρις του άρεσε καλού κακού!

Αγωνιστικά ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στην άμυνα και κατέβασε την επίθεση της Εφές στους 75π ως ήθελε. Και πίεζε όσο μπορούσε με αποτέλεσμα οι τούρκοι να έχουν 8/26τρ ενώ έκαναν 11 λάθη στην συνέχεια από το μόλις ένα στο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός πήρε τα ριμπάουντς(34-26)και είχε 11/32τρ. Δεν μπόρεσε να κόψει την δημιουργία του τρομερού Μίσιτς(13 ασίστ). Τρομερός Σλούκας ηγέτης από την αρχή με 23π καθώς μην ξεχνάμε έλλειψε και ο καλύτερος αμυντικός της περιφέρειας ο Γουόκαπ. Ο Ντόρσεϊ βγήκε μπροστά με κρίσιμα καλάθια και 19π. Ο Βεζένκοφ σταθερή αξία (16π).Τρομερή δουλειά ο Φαλ που πήρε κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντς και τρομερή ενέργεια ο Μακίσικ(7ρ,5ας) αλλάκαι ο Λαρεντζάκης.Θετικός και ο Λούντζης που πήρε ένα πεντάλεπτο γεμάτο στην 2η περίοδο.Ολοι πάλεψαν.Αστοχος ο Παπανικολάου με 1/7τρ!