Σαφώς το να κερδίσει ο Ολυμπιακός την Μπασκόνια ακόμα και στην διαχρονικά αφιλόξενη “Μπουέρα Αρίνα” δεν είναι είδηση.Για αυτό άλλωστε και το ματς της Παρασκευής είχε ένα τεράστιο πρέπει.Ομως η χωρίς στόχους Μπασκονια δεν πάυει να είναι μια πανέμπειρη και περίεργη ομάδα που κάνει ζημιές με τελευταίο μεγάλο θύμα την Μπάρτσα με 20αρα. Και ερχόταν με επιστροφές αλλά και με ένα περίεργο μπάσκετ που όλοι σουτάρουν από μακρυά. Ο Ολυμπιακός από 4 συνεχόμενες ήττες είχε πίεση και ειδικά μετά το σοκ με τον Αστέρα μέσα.Ηταν από τα ματς που έπρεπε να πάρει και ας μην είναι σε καλό φεγγάρι. Τέλος καλό όλα καλά.Αλλά ο Ολυμπιακός δεν πατάει καλά.Ομως πήρε την βαθμολογική ανάσα που ήθελε και βλέπει πάλι φως. Αν έχανε θα άρχιζε να βλέπει σκοτάδι. Ομως δεν είναι καλά. Έβγαλε ένα πρόγραμμα με 5 εκτός στα 6 τελευταία και χολοσκάει και όχι άδικα για την χαμένη μεγάλη ευκαιρία στην Μαδρίτη λίγες μέρες πριν.Αν είχε κερδίσει και εκεί σε ένα ματς που προηγήθηκε 16π στο ημίχρονο(!),θα μίλαγε για πλεονέκτημα έδρας και θα είχε ξεχάσει μεμιάς το σοκ με τον …αδελφό Αστέρα στο Φάληρο.

Οπως και να έχει ο Ολυμπιακός δεν είναι ακόμα καλά. Τα νεύρα του Μπαρτζώκα στο πάγκο και το άγχος του κόουτς ήταν εμφανές. Το ντεφορμάρισμα πολλών παικτών και η έλλειψη ενέργειας και αυτοματισμού επίσης. Οι μόλις 2 ασίστ στα πρωτα 19′(!) ήταν ενδεικτικό του κακου μπάσκετ.Ευτυχώς είχε έναν αντίπαλο μέτριο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την άμυνα με εξαίρεση την αρχή στην 4η περίοδο,περιόρισαν το μακρινό σουτ της Μπασκόνια και αν και έχαναν συνέχεια σχεδόν διψήφιες διαφορές,στο τέλος καθάρισε ο Ντόρσεϊ. Ο Ολυμπιακός στο60-60 αντέδρασε σωστά και με ένα 2-12 καθάρισε το ματς συνοπτικά. Και μεταξύ μας μετρά πολύ να πάιρνει τέτοια ματς όταν δεν παίζει καλά. Ολα αυτά μάλιστα ενώ πήρε μόλις 2 επιθετικά ριμπάουντς και Σλούκας-Παπανικολάου είχαν 0/8δ! Ομως η Μπασκόνια χωρίς inside game με τον Φαλ να είναι γίγαντας κάτω από τα καλάθια στην άμυνα,είχε μόλις 4 βολές!Και καθόλου σκορ στην ρακέτα.Ετσι έγινε προβλέψιμη ενώ για ένα ακόμα παιχνίδι απέναντι στην παλιά του ομάδα ο Μπάλτγουιν ήταν σαν …ερυθρόλευκος και έμεινε στους 5π.Ο Παπανικολάου έκανε το καλυτερό του παιχνίδι από μακρυά με 4/4τρ και μάλιστα σημαντικά.Εξαιρετικός αθόρυβα ο Βεζένκοφ με 15π σε 36′ (!)καθώς επιστρατεύθηκε για λίγο σε ψηλό σχήμα και στο “3”. Ο Ντόρσεϊ πήρε ρεβάνς για τις τελευταίες κακές εμφανίσεις του με ένα κρεσέντο στο τέλος. Ο Γουόκαπ φάνηκε και επιθετικά μετά από καιρό. Ο Φαλ έμοιαζε με…τερματοφύλακα και τον αδικούν οι 6π! Ο Σλούκας μέτριος,ο Μαρτίν άφαντος,ο Πρίντεζης δεν ακούμπησε και Λιβιό σε ντεφορμάρισμα διαρκείας. Ο Μακίσικ δεν κρίνεται καθώς έπαιξε τραυματίας . Από εδώ και πέρα ο Ολυμπιακος περιμένει Εφές και Μιλάνο μέσα στον Φλεβάρη στα δύο ματς στο ΣΕΦ.Αν τα πάρει φουλάρει τον Μάρτη για τετράδα. Εχοντας ένα πρόγραμμα που μπορεί να κάνει και μόνο νίκες. Αρκεί να βρει το παλιό του εαυτό.Κρατά την τύχη στα χέρια του για όλα!