Εύκολο ματς δεν υπάρχει στην Ευρωλίγκα και είναι γνωστό αυτό. Συνεπώς το ματς στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό θα ήταν ούτως ή άλλως κλασικά δύσκολο αλλά είναι σε αυτά που πρέπει να πάιρνεις αν θες να πας ψηλά. Φυσικά όσοι έβλεπαν …φιλικό λόγω της αδελφοποίησης των οπαδών των δύο ομάδων,ακόμα κλαίνε τα λεφτά τους. Αλλο το παρκέ,άλλο η εξέδρα Απλά . Ο Ολυμπιακός έχασε δίκαια γιατί όπως είχα πει και την προηγούμενη μέρα δύσκολα θα έβαζε 75π. Εβλεπα ξυλίκι στην άμυνα από τον Αστέρα,έδρα,άγχος και τα σχετικά. Άλλωστε οι Σέρβοι ήταν και με φουλ ψυχολογία. Και στην τελική ομάδα που έκανε περίπατο στην Μακάμπι και την Ζενίτ και διέλυσε τον ΠΑΟ την έχεις του χεριού σου; Ποτέ. Και ας έχει φάει μια 20αρα στο Βελιγράδι από την Άλμπα! Ετσι είναι η Ευρωλιγκα όμως και ο Ολυμπιακός παραμένει στις πιο σταθερές ομάδες. Βέβαια έχασε πρώτη φορά ματς που το είχε προς το συν να το πάρει στην ατζέντα.Αλλά στην τριάδα Μιλάνο,Καζάν,Ερ Αστέρας πριν το τζάμπολ,οι δύο νίκες φάνταζαν σούπερ και έτσι έγινε.Απλά χαλάστηκε επειδή είχε 2/2 στην αρχή της τριάδας

Αγωνιστικά ο Ερ Αστέρας κέρδισε γιατί διάβασε ο Ράντονιτς καλύτερα το ματς από τον Μπαρτζώκα που δεν λέω ότι φταίει . Ο Σέρβος κόουτς διάβασε τις αλλαγές του Ολυμπιακού στην άμυνα και με τον Κάλινιτς στο “4”στο δεύτερο μέρος να κάνει πάρτι με 22π δικαίως κέρδισε. Ο Ολυμπιακός φωνάζει κάπως για την διαιτησία και βασικά για τις τεχνικές ποινές στην 3η περίοδο αλλά δεν μου λέει κάτι. Οταν είχε 8τρ και ήταν στο πόντο έβλεπες ότι κάτι δεν πάει καλά. Άλλωστε ουσιαστικά αφήνοντας το τελευταίο λεπτό εκτός,ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο σκορ με 70-75. Και παρά τα 11/24τρ. Και πολλά και με εξαιρετικό ποσοστό.Ομως το ματς πήγε στο σετ παιχνίδι που δεν του αρέσει και δεν πήρε μπάλες στην ρακέτα με τον Φαλ επηρεασμένο ίσως και απο τον τραυματισμό του. Μόλις 11β . Γενικώς δεν λες ότι ντε και καλά φταίει ο Ολυμπιακός που έχασε γιατί παίζουν και οι άλλοι και στην τελική δεν είναι και κανένας μπασκετικός κολοσσός αγωνιστικά. Συνεπώς θα χάσει και ματς που θα πάνε στην κόψη όπως πήρε πολλά έτσι και ειδικά την περασμένη εβδομάδα στο Καζάν. Θα έπρεπε επίσης να πάιξει περισσότερο ο Βεζένκοφ και ειδικά στην 4η περίοδο. Και σε ένα ματς που μην ξεχνάμε είχε και καλό Ντόρσει με 18π και 4τρ. Και δεν μπορεί να πει κανείς για κακή εμφάνιση. Απλά δεν τράβηξαν και κάποιοι όπως ο Λαρεντζάκης που βρήκε τους σέρβους που παίζουν σαν αυτόν στο ψυχολογίκό κομμάτι και είναι και καλύτεροι . Ο Πρίντεζης έχει λόγω ηλικίας μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα και το δίδυμο με τον Λιβιό ήταν καταστροφικό.

Πάμε και στα σοβαρα. Ο Έισι ακόμα δεν έχει πάρει χρόνο ,προφανώς καθότι ανέτοιμος. Οσο ο Μαρτίν δεν είναι κακός αλλά δεν έχει σχέση και με τον περσινό,υπάρχει θέμα. Το μεγαλύτερο θέμα είναι όμως ότι καλή η άμυνα αλλά πρέπει να βάζεις και την μπάλα στο καλάθι. Οταν ο Ολυμπιακός παίζει με Ουόκαπ-Παπανικολάου μέσα είναι σαν να παίζει με τρεις στην επίθεση. Γίνεται προβλέψιμος και κολλάει. Στο σετ μπάσκετ,με τέτοιες ομάδες. Ο Γουόκαπ δεν έχει σουτ(αλλιώς θα έπαιζε στην Μπάρτσα)και τον μυρίστηκαν και του το δίνουν πια. Ο Παπανικολάου χωρίς σουτ και τρίπλα στο “3”κάνει την ομάδα στατικότατη. Με μ.ο 6π βασικό 3αρι με 23′ δεν υπάρχει που λέμε … Και δεν παίζει και καμια άμυνα αλά Σιγάλα πια… Ο Μπαρτζώκας πρέπει να κάνει αλλαγές στο σκεπτικό του πια στα σχήματα γιατί τον μυρίστηκαν και βρηκαν τις αδυναμίες σε κάποιες πεντάδες…