15/09/2011 (19:38)

Η Εθνική δεν κατάφερε να κερδίσει την πρόκριση στα ημιτελικά παρά την καλή σε γενικές γραμμές απόδοση της για 35 λεπτά, αφού η Γαλλία κέρδισε με 64-56 και πλέον κάνει όνειρα για ακόμα παραπάνω. Τα τρίποντα και γενικότερα τα μακρινά σουτ “πρόδωσαν¨την “γαλανόλευκη“, ενώ στην αντίπερα όχθη μεγάλη ζημιά προκάλεσαν οι Ντε Κολό και Μπατούμ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τόνι Πάρκερ με 18 πόντους, ενώ από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Μπουρούσης με 17 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική μας. Ο ρυθμός ελεγχόταν από “γαλανόλευκα” χέρια, η άμυνα έκλεινε ιδανικά πάνω στους πάρκερ και Νοά και με ένα γρήγορο 7-0 η Ελλάδα πάταγε καλύτερα στο παρκέ. Οι Γάλλοι αντέδρασαν, όμως πέντε γρήγοροι πόντοι των Καλάθη και Φώτση (δίποντο του πρώτου και τρίποντο του δεύτερου) και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέπτυξε διψήφια διαφορά στο 5′ (15-4).

Το… καθιερωμένο επιθετικό μπλοκάρισμα έκανε και σε αυτό το παιχνίδι την εμφάνιση του και οι “τρικολόρ” μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν αν μειώσουν σε 17-14.

Η δεύτερη περίοδος δεν κύλησε το ίδιο εύκολα για την “γαλανόλευκη”. Η άμυνα μας έκλεινε πολύ κοντά στο καλάθι και επέτρεπε στους Γάλλους να σκοράρουν από την περιφέρεια, κυρίως με τον Ντε Κολό, ο οποίος σε εκείνο το σημείο… “ντύθηκε” Πάρκερ και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έκανε ζημιά στην Ελλάδα.

Επιθετικά, η ψύχραιμη κυκλοφορία και ο χαμηλός ρυθμός βοήθησε την Εθνική μας να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα και με όμορφη συνεργασία στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα που κατέληξε σε κάρφωμα του Μπουρούση, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ελλάδα να προπορεύεται τέσσερις πόντους (31-27).

Το μυαλομένο παιχνίδι της “επίσημης αγαπημένης” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καϊμακόγλου έκανε εξαιρετική δουλειά στο “3“, ενώ και ο Μπουρούσης “χτυπούσε” τους Γάλλους κάτω από το καλάθι. Η άμυνα κρατούσε χαμηλά την ομάδα του Κολέ και το καλάθι του Μπουρούση ανέβασε την διαφορά στα στους εφτά (39-32),στο 25′.

Οι Γάλλοι ακόμα μια φορά στο ματ αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 40-40, όμως εκεί δήλωσε ξανά παρούσαν η ελληνική άμυνα. Το τρίποντο του Καλάθη στις τελευταίες στιγμές του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Εθνική με 43-40.

Οι κακές επιθέσεις από την Εθνική, έδωσαν την ευκαιρία στην Γαλλία να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (49-45) με συνεχόμενους πόντους του Πάρκερ, κάτι που ανάγκσε τον Ηλία Ζούρο να πάρει τάιμ άουτ εφτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Πάρκερ έδειξε να ξυπνάει στο σημείο που έπρεπε, καθώς με το μακρινό του σουτ αλλά και με την οργανοτικότητα του έδωσε στην Γαλλία αέρα έξι πόντων (56-50) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Η Ελλάδα μείωσε στο καλάθι (56-54) με βολές του Φώτση και Μπουρούση, όμως ο Μπατούμ συνέχισε να “πυροβολεί” και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Γαλλία (60-54), 1:10” πριν το φινάλε. Οι βολές του Ζήση έδωσαν ελληνικές ελπίδες,  όμως το αμυντικό ριμπάουντ δεν ήρθε σε “γαλανόλευκα” χέρια στην επόμενη γαλλικη επίθεση και χάθηκε μία σημαντική κατοχή. Στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Ντε Κολό, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο βολές. Η επίθεση δεν έδωσε τίποτα στην Εθνική μας και πλέον οι Γάλλοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Το τελικό σκρο απλά διαμορφώθηκε υπέρ τους σε 64-56.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-31, 40-43, 64-56.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Νοά 5, Μπατούμ 15 (3), Σεραφίν, Αλιμπισί, Καχουντί 2, Πάρκερ 18, Τραορέ 6, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 16 (2), Ντιό, Ζελαμπάλ.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 17, Ζήσης 6, Βασιλειάδης, Καλάθης 7 (1), Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 4, Μπράμος 2, Κουφός 5, Καϊμακόγλου 6.