12/09/2011 (19:35)

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι η Ελλάδα επικράτησε της Γεωργίας με 73-60, παρουσιάζοντας ωστόσο ένα νωθρό πρόσωπο για 20 λεπτά οπότε και έσφιξε την άμυνά της, βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία και έφτασε τελικά στη νίκη. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ καλός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης που με συνεχόμενους πόντους έδωσε το έναυσμα για τη νίκη. Από τους Γεωργιανούς ξεχώρισε ο “δικός μας” Γκιόργκι Σερμαντίνι με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η “γαλανόλευκη” βρισκόταν μπροστά στο σκορ διατηρώντας ένα προβάδισμα της τάξης των τριών πόντων (9-6) αλλά οι Γεωργιανοί μ’ ένα μικρό σερί 4-0 πήραν κεφάλι στο σκορ (13-12) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γεωργία συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και παίζοντας χωρίς άγχος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στο τουρνουά. Το πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ (9) των Γεωργιανών αλλά και τα πολλά λάθη στην επίθεσή μας δεν επέτρεψε στην Εθνική μας να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι Γεωργιανοί συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά διατηρώντας τη διαφορά των τριών πόντων και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Γεωργία να προηγείται με 35-32.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την εμφάνισή τους και με εύστοχο τρίποντο του Νικ Καλάθη βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (42-41) μετά από πολύ ώρα. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος με συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε αισθητή την παρουσία του στη ρακέτα των Γεωργιανών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας αύξησαν την πίεσή τους στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους αύξαναν διαρκώς τη διαφορά του σκορ φτάνοντάς τη σε διψήφια επίπεδα (57-47) για πρώτη φορά στο 33ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η Γεωργία πέταξε ουσιαστικά λευκή πετσέτα και τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.