14/09/2011 (19:42)

Οι όποιες αυταπάτες δημιουργήθηκαν για νίκη της Σλοβενίας στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεθώριασαν στο δεύτερο και εξαφανίστηκαν εντελώς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ισπανία ξεπέρασε τον αιφνιδιασμό του πρώτου δεκαλέπτου και τελικά επικράτησε έυκολα με 86-64, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, χάρη σε ένα εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο στην τρίτη περίοδο όταν και σημείωσε 36 πόντους. Οι Σλοβένοι από την άλλη πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη έναρξη αγώνα τους στο τουρνουά, όμως το μικρό βάθος του πάγκου και η διαφορά ποιότητας μέσα στο παρκέ μείωσαν τις πιθανότητες τους για κάτι παραπάνω.

Ο Ναβάρο έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με 26 πόντους σε 26 λεπτά, ενώ και ο Παού Γκασόλ δέσποζε κάτω από τα καλάθια με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την Σλοβενία, ο δραστήριος αλλά άστοχος Γκόραν Ντράγκιτς είχε 14 πόντους, ενώ και ο πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο Μπέγκιτς σημείωσε 10 πόντους και πήρε πέντε ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 35-31, 71-45, 86-64.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 19, Φερνάντεθ 8 (2), Ρούμπιο, Ναβάρο 26 (4), Καλντερόν 9 (1), Ρέγιες 3, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 2, Γιούλ 3 (1), Γκασόλ Μ. 7, Ιμπάκα 9, Σάδα.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 4, Λάκοβιτς 3 (1), Ρούπνικ 2, Όζμπολτ 6 (1), Σμόντις 6 (1), Ούντριχ, Μούριτς 4, Ντράγκιτς Γκ. 14 (2), Γιαγκόντνικ 6, Ντράκγιτς Ζ. 2, Μπέγκιτς 10, Λόρμπεκ 7 (1).