04/09/2011 (19:38)

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το θεσμό, η Γαλλία κατάφερε και εξασφάλισε μια πολύ δύσκολη νίκη με 91-84, απέναντι σε μια Ιταλία που έδειξε για άλλη μια φορά ότι πραγματοποιεί… άλματα προόδου αλλά θέλει ακόμα δουλειά στις λεπτομέρειες. Η Ιταλία βρισκόταν για μεγάλα διαστήματα μπροστά στο σκορ χωρίς βέβαια να χτίζει διαφορά.
Οι Γάλλοι από την άλλη είχαν τα ξεσπάσματά τους και ο χαρακτηρισμός “ντέρμπι” ταιριάζει γάντι στην εξέλιξη του σκορ. Οι Ιταλοί ατύχησαν όμως στα τελευταία λεπτά να δουν τα σουτ του Μπαρνιάνι (22 π.) να βρίσκουν στο σίδερο, και τους Μπελινέλι και Γκαλινάρι να αποβάλλονται με φάουλ.

Η Γαλλία δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και σκοράροντας σχεδόν μόνο με βολές του Ντιό(21 π.) στο τελευταίο τρίλεπτο έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 48-41, 67-60, 84-91.