05/09/2011 (23:09)

Το ωραιότερο παιχνίδι της διοργάνωσης προσέφεραν Σέρβοι και Γάλλοι, με τους τελευταίους να είναι τελικά αυτοί που πήραν τη νίκη, την πρωτιά στον όμιλο, αλλά και το πολύτιμο 2-0 για την επόμενη φάση, ύστερα από το υπέρ τους 97-96 στην παράταση. Οσο κυλούσε το παιχνίδι οι δύο ομάδες έδειχναν ότι δεν συγκαταλέγονται άδικα στα φαβορί για την πρώτη τριάδα. Ολη η κανονική διάρκεια του αγώνα δεν αρκούσε ώστε να πάρει μία από τις δύο ομάδες σεβαστή διαφορά παρά την ευκαιρία που είχαν οι “τρικολόρ“, όμως οι βολές του Μπατούμ ήταν άστοχες.

Στην παράταση επικράτησε το ίδιο δραματικό σκηνικό. 19” πριν το τέλος της οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 95-93, όμως το τρίποντο του εξαιρετικού Κέσελ (25 πόντοι, 7/9 τρίποντα) έδωσε άρωμα νίκης στην ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Στη συνέχεια, όμως ο ίδιος παίκτης κάνει φάουλ στον κορυφαίο (για άλλη μια φορά) των Γάλλων Τόνι Πάρκερ, ο οποίος σημάδεψε σωστά από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη αφού το σουτ του Σαβάνοβιτς με τη λήξη ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-43, 64-62, 80-80, (παρ. 96-97)
ΣΕΡΒΙΑ (Ιβκοβιτς): Τεόντοσιτς 11 (1), Τέπιτς 2, Ράσιτς 11 (2), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 3 (1), Σαβάνοβιτς 10, Κέσελ 25 (7), Κρστιτς 22, Πέροβιτς 4, Μάτσβαν 6.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Νοά 14, Μπατούμ 18, Σέραφιν 11, Αλιμπισί, Καχούντι 4, Πάρκερ 24, Πιετρούς, Ντε Κολό, Ντιό 15, Τσικαμπού, Ζελαμπάλ 11 (1).